Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dôchodca, dôchodok
Foto: www.thinkstockphotos.com
19. apríla 2017 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Aktualizované: Vyše 100-tisíc starodôchodcom sa zvýšia penzie

  • aktualizované 19. apríla 15:20

BRATISLAVA 19. apríla (WebNoviny.sk) – Približne 101 tisíc penzistom sa má od začiatku budúceho roka zvýšiť ich starobný dôchodok. Ide o tzv. starodôchodcov, ktorým Sociálna poisťovňa (SP) priznala ich penziu pred 1. januárom 2004. Zhruba 88 tisíc penzistom má ísť suma dôchodku nahor v priemere o 45 eur a zvyšným 13 tisíc dôchodcom, ktorým poisťovňa priznala dôchodok pred 1. októbrom 1988, sa má penzia zvýšiť o pevnú sumu 25,50 eura. Pevnú sumu zvýšenia dôchodku ministerstvo práce u týchto dôchodcov navrhuje vzhľadom na to, že SP chýbajú záznamy o zárobkoch ľudí spred októbra 1988. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu schválila vláda.

Starobný dôchodok sa pritom bude prepočítavať len tým starodôchodcom, ktorí vďaka uplatneniu pravidiel platných od 1. januára 2004  získajú vyšší dôchodok, ako majú v súčasnosti. Celkovo je pritom na Slovensku približne 451 tisíc penzistov, ktorým SP priznala dôchodok pred 1. januárom 2004. Nové pravidlá výpočtu dôchodku, ktoré sa zaviedli od 1. januára 2004, by totiž nepriniesli vyššiu penziu pre všetkých starodôchodcov. Na zvýšenie penzie starodôchodcov by malo v roku 2018 smerovať približne 50 mil. eur.

SP by mala penzie starodôchodcov prepočítavať desať mesiacov, teda až do 31. októbra budúceho roka. Poisťovňa pritom začne prepočet penzií od najstarších starodôchodcov po najmladších. Zvýšený dôchodok poisťovňa prizná k 1. januáru 2018. Ak o prepočte dôchodku rozhodne napríklad v júni 2018, tak starodôchodcovi sumu zvýšenia dôchodku za obdobie od januára do júna spätne doplatí. V prípade, že by sa starodôchodca vyššej penzie nedožil, nárok na výplatu súm zvýšenia dôchodku prejde na manželku, resp. manžela, deti a rodičov.

Individuálny prepočet penzií starodôchodcov by podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera mohla SP stihnúť do konca polroka budúceho roka. „Som presvedčený o tom, že novela bude prijatá,“ povedal po rokovaní vlády. Zdôraznil, že novela zákona sa týka len 101 tisíc starodôchodcov z celkového počtu 451 tisíc vzhľadom na to, že len 101 tisíc starodôchodcov by malo podľa nových pravidiel účinných od 1. januára 2004 vyšší dôchodok. Do konca roka 2003 bol totiž podľa Richtera dôchodkový systém viac solidárny a od začiatku roka 2004 sa pri výpočte dôchodkov posilnila zásluhovosť.

Štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí za Most-Híd Ivan Švejna je rád, že sa po dlhých trinástich rokoch konečne našla politická vôľa odstrániť nespravodlivosť, ktorá trápi časť starodôchodcov. „Od Nového roka sa vďaka tomu prerátajú a zvýšia dôchodky približne 100-tisíc starodôchodcom, ktorí doplatili na zmenu zákona v roku 2004,“ dodal.

Odporúčané články

Penzie na Slovensku sa budú zvyšovať o dôchodcovskú infláciu alebo pevnú sumu Dôchodcovia môžu mať pri práci na dohodu rovnakú odvodovú výnimku ako študenti

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...