Vyše 99 % obetí koronavírusu v Taliansku malo aj iné choroby

Taliansko, koronavirus
Pacienti v talianskej nemocnici. Foto: SITA/AP

Viac než 99 percent ľudí, ktorí v Taliansku zomreli na nákazu novým koronavírusom, trpeli aj nejakým ďalším vážnym chorením. Väčšinou išlo o cukrovku, vysoký tlak alebo srdcovocievne ochorenie.

Uviedol to portál bloomberg.com. Vychádzal zo štúdie inštitútu pre výskum chorôb pri talianskom ministerstve zdravotníctva, ktorej cieľom je vysvetliť, prečo je počet obetí COVIDu-19 v Taliansku vyšší než v iných krajinách. Úmrtnosť na koronavírus dosahuje v Taliansku v priemere viac než osem percent.

Experti však predpokladajú, že nakazených je až 100-tisíc Talianov, u ktorých sa choroba neprejavila a ktorí neboli testovaní. Pri takýchto číslach by bola úmrtnosť oveľa nižšia a blížila by sa globálnemu priemeru dve percentá.

Štúdia skúmala 18 percent smrteľných prípadov, pričom zistili, že len tri osoby, ktoré zomreli, nemali iné zdravotné ťažkosti. Asi polovica obetí mala aspoň tri ďalšie choroby.

Priemerný vek nakazených je v Taliansku 63 rokov. Priemerný vek tých, ktorí zomreli, dosahuje 79,5 roka. Zatiaľ zomrelo len 17 ľudí pod 50 rokov.

V Taliansku sa do dnešného dňa nakazilo koronavírusom vyše 41-tisíc ľudí, viac než 3400 chorobe podľahlo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom