Vyše polovica Nemcov si myslí, že dohoda s Gréckom je zlá

Grecko
Foto: flickr.com

BERLÍN 19. júla (WEBNOVINY) – Viac než polovica Nemcov sa domnieva, že plánovaná dohoda s Gréckom je zlá a mnohí by uprednostnili, keby táto krízou postihnutá balkánska krajina radšej opustila eurozónu, než aby dostala šancu na ďalšiu pomoc. Vyplýva to z prieskumu medzinárodnej výskumnej agentúry YouGov.

Parlamentní poslanci v Nemecku – najväčšom prispievateľovi do záchranných balíčkov v rámci eurozóny – dali v piatok zelenú začatiu rokovaní o treťom balíku pomoci pre Grécko. Ide o ďalšie záchranné úvery vo výške až 86 miliárd eur v priebehu troch rokov, vysvetľuje agentúra Reuters.

V prieskume spoločnosti YouGov, ktorého výsledky priniesol nedeľník Welt am Sonntag, si 56 percent respondentov myslí, že plán na takúto dohodu s Gréckom je zlý – dokonca niečo vyše jednej pätiny z nich ho označilo za „veľmi zlý“.

Len dve percentá opýtaných usudzujú, že ide o pozitívny plán, a ďalších 27 percent ho označilo za „trochu“ pozitívny.

Prieskum na vzorke 1 380 Nemcov ukázal, že medzi obyvateľmi najväčšej ekonomiky v Európe panuje len málo nadšenia z piatkového rozhodnutia Bundestagu, podotýka Welt am Sonntag s tým, že podľa prieskumu by 48 percent Nemcov bolo rado, keby Grécko z eurozóny vystúpilo.

Len tretina respondentov sa jasne vyjadrila, že by chcela, aby tento juhoeurópsky štát zostal aj naďalej súčasťou bloku s jednotnou menou, konštatujú nemecké noviny. Iný prieskum, ktorý ešte pred rozhodnutím Bundestagu realizovala výskumná agentúra Forsa a jeho výsledky boli zverejnené v piatok, ukazuje že 53 percent Nemcov chcelo, aby parlament podporil rokovania o pomoci pre Grécko, a 42 percent bolo proti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom