Vyše polovica Slovákov si myslí, že krajina nemá dobrý smer

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bezdomovec chudoba
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Naša spoločnosť sa uberá nesprávnym smerom. Myslí si to 65 percent opýtaných vo výskume názorov verejnosti na aktuálne spoločenské a politické otázky.

Ten uskutočnil Inštitút pre verejné otázky (IVO) v dňoch 5. až 12. novembra, agentúru SITA o tom informovala Zora Bútorová z inštitútu. Zber údajov zabezpečila agentúra Focus na vzorke 1049 obyvateľov Slovenska starších ako 18 rokov.

Po roku sa názory veľmi nezmenili

Podľa 29 percent respondentov sa spoločnosť uberá správnym smerom, šesť percent nevedelo odpovedať. Hodnotenie smerovania spoločnosti sa v porovnaní s koncom minulého roka takmer nezmenilo, spoločnosť šla vlani zlým smerom podľa 63 percent opýtaných.

Kritické hodnotenie smerovania slovenskej spoločnosti prevláda vo všetkých socio-demografických skupinách. Z výskumu vyplýva, že z regionálneho hľadiska sú najoptimistickejší obyvatelia Trenčianskeho kraja, kde 41 percent opýtaných hodnotí smerovanie pozitívne, 53 percent negatívne.

Naopak, najpesimistickejší sú ľudia v Nitrianskom kraji, podľa 19 percent sa spoločnosť uberá správnym smerom, podľa 77 percent nesprávnym.

Mladí sú optimistickejší

Z hľadiska veku vníma smerovanie našej spoločnosti ako správne najviac skupina respondentov vo veku od 18 do 24 rokov. Túto možnosť označilo 36 percent. Naopak, ako nesprávne vnímajú smerovanie spoločnosti skupiny ľudí vo veku 55 až 64 rokov a 65 a viac. Smerovanie hodnotí negatívne v oboch prípadoch 70 percent opýtaných.

Rozdielny je aj pohľad prívržencov politických strán. Ako ukazuje výskum, medzi priaznivcami Smeru-SD sa 53 percent respondentov prikláňa k pozitívnemu hodnoteniu.

Medzi priaznivcami všetkých opozičných parlamentných strán však výrazne prevažujú kritické názory. Názor, že spoločnosť sa uberá nesprávnym smerom, vyjadrilo 87 percent opýtaných priaznivcov Strany maďarskej komunity (SMK), 79 percent opýtaných, ktorí sú priaznivcami strán KDH a Nová väčšina – Dohoda.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie IVO Inštitút pre verejné otázky