Vyše tisíc ľudí si v Nitre tichým pochodom pripomenulo Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

ZHROMAŽŽDENIE: Za slušné Slovensko v Bratislave
Účastníci protestného zhromaždenia Nezabudneme! - Pokračujeme! organizovaného iniciatívou Za slušné Slovensko pri príležitosti 1. výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na bratislavskom Námestí SNP. Bratislava, 21. február 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

NITRA 21. februára (WebNoviny.sk) – Vyše tisíc ľudí si v Nitre prišlo uctiť pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Dav ľudí na čele s transparentom #All for Jan prešiel od budovy Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, na ktorej Ján aj Martina študovali, cez pešiu zónu až na Svätoplukovo námestie.

Slovenská hymna na záver

Účastníci tichého pochodu zapálili sviečky pri mariánskom stĺpe, v tichosti stáli a svietili mobilmi. Na záver dav zaspieval slovenskú hymnu.

Pietnu spomienku zorganizovali Ozvy plebsu, nezávislá platforma doktorandov, doktorov a študentov Univerzity Konštantína Filozofa a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Podujatím sa platforma pridala k iniciatíve Za slušné Slovensko.

Tichý pochod zvolili zámerne

Spoluorganizátorka podujatia Jana Popovicsová zhodnotila, že účasť predčila ich očakávania. „Príjemne nás to prekvapilo, počítali sme s účasťou okolo 300 ľudí na základe facebookových štatistík,“ povedala.

„Keďže Ján Kuciak bol náš kolega, považovali sme za dôležité urobiť túto pietnu spomienku. V Nitre sa žiadny protest ani spomienka neavizovali, tak sme sa toho chytili my,“ uviedla Popovicsová.

Podčiarkla, že ani po roku od vraždy verejnosť nevie, kto bol objednávateľom vraždy a je potrebné to čo najskôr objasniť. Tichý pochod zvolili zámerne ako vhodnú formu pietnej spomienky, aby sa vyhli prípadnej kritike.

Ďalšie podujatia momentálne neplánujú, počkajú na to, aké kroky podnikne iniciatíva Za slušné Slovensko. „Ak budú avizované nejaké protesty, potom sa poradíme, či do toho pôjdeme alebo nie,“ uzavrela Popovicsová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KuciakMartina Kušnírová