Vyšetrovanie smrti Jozefa Chovanca už trvá príliš dlho, minister Korčok tlačí na Belgičanov

Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Slovenská republika rešpektuje nezávislosť belgických orgánov, ale vyšetrovanie tragickej smrti Jozefa Chovanca už trvá príliš dlho. Vyhlásil to šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS).

V prípade vyšetrovania zákroku a postupu vyšetrovania prípadu Jozefa Chovanca bol v pondelok na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) predvolaný belgický veľvyslanec Ghislain D´Hoop. Informoval o tom Tlačový odbor MZVEZ SR.

Tretie predvolanie

„Belgickému predstaviteľovi bolo dôrazne tlmočené očakávanie Slovenskej republiky, že vyšetrovanie, ktoré prebieha takmer tri roky, bude ukončené v najkratšom možnom čase a následne bude vyvodená trestnoprávna a disciplinárna zodpovednosť s ohľadom na neprimeranosť a intenzitu zákroku, ako aj extrémistické prejavy jednej zo zasahujúcich príslušníčok belgickej polície voči občanovi členského štátu EÚ,“ priblížil rezort diplomacie. V tejto veci ide už o tretie predvolanie belgického veľvyslanca v Bratislave.

Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu.

Hajlujúca policajtka

Na palube lietadla sa údajne správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia.

Spravodajský portál Sme.sk priniesol vlani v auguste informáciu o záberoch z letiska v belgickom Charleroi, kde policajtka nad ležiacim Jozefom Chovancom hajlovala a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ghislain D´HoopIvan Korčok