Traja obvinení z akcie Šašovia, ktorí mali vyrábať extrémistickú hudbu, budú stíhaní na slobode (foto)

NAKA, polícia SR,
Foto: ilustračné facebook.com/policiaslovakia
  • aktualizované 13. augusta 2020, 20:05

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici dnes rozhodol, že členovia kapely Krátky proces Karol P., Rastislav R. a Tomáš F., ktorí sú obvinení zo zločinu výroby extrémistických materiálov, budú stíhaní na slobode.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, sudca konštatoval dôvodnosť preventívnej väzby a súčasne rozhodol o ponechaní obvinených na slobode pri nahradení väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka a uložením primeraných obmedzení. Rozhodnutie je právoplatné.

Obvineným uložili primerané obmedzenia

„Tento postup navrhol aj prokurátor v už podanom návrhu na vzatie do väzby, kde patrí aj uloženie zákazu vycestovať do zahraničia, uloženie zákazu kontaktu s ďalšími spoluobvinenými,“ uviedla hovorkyňa s tým, že samotní obvinení nad rámec návrhu prokurátora navrhli ešte širší rozsah obmedzení a povinností.

Patrí medzi ne napríklad zákaz realizovať a zúčastňovať sa na vystúpení hudobnej skupiny Krátky proces, zákaz vyrábať propagačný materiál tejto skupine, povinnosť dočasne pozastaviť činnosť internetových stránok skupiny. Všetky tieto povinnosti a obmedzenia im boli sudcom pre prípravné konanie aj uložené.

Polícia pri domových prehliadkach zaistila dôkazy

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) navrhol vzatie do väzby troch obvinených z extrémizmu, a to Karola P., Rastislava R. a Tomáša F.

Ako informoval Policajný zbor SR na sociálnej sieti, trojica sa spolu s ďalšími obvinenými podieľala na výrobe hudobných albumov s extrémistickou tematikou.

„Pri domových prehliadkach sme zaistili predmety a veci s extrémistickou tematikou,” dodala polícia.

NAKA, extrémizmus, Šašovia
Polícia pri domových prehliadkach zaistila predmety a veci s extrémistickou tematikou. Foto: www.facebook.com
NAKA, extrémizmus, Šašovia
Polícia pri domových prehliadkach zaistila predmety a veci s extrémistickou tematikou. Foto: www.facebook.com

Zvyšných obvinených prepustili

Polícia po utorkovej akcii s názvom Šašovia obvinila Karola P., Rastislava R., Tomáša F., Jozefa P., Radovana K., Radoslava V., Roberta T., Mareka V. a Petra S. zo zločinu výroby extrémistických materiálov a z pokračujúceho zločinu rozširovania extrémistického materiálu. Zvyšok obvinených polícia prepustila.

Rastislav R. je podľa medializovaných informácií spevákom kapely Krátky proces. Marek V. zase pôsobí v kapele Horkýže slíže.

„Zadržanie, výpoveď a prepustenie. Malo to rýchly spád a Marek aj my ostatní máme o historku navyše. Akýkoľvek extrémizmus k Slížom nepatril, nepatrí a nikdy patriť nebude!,” komentovala skupina záležitosť na sociálnej sieti.

NAKA, extrémizmus, Šašovia
Polícia pri domových prehliadkach zaistila predmety a veci s extrémistickou tematikou. Foto: www.facebook.com
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína Kudjáková
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraPolicajný zbor SRŠpecializovaný trestný súd SR