Vysielanie pracovníkov na Slovensko sprevádzajú podvody, upozorňuje komora daňových poradcov

dokument, zmluva, certifikát
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 31. októbra (WebNoviny.sk) – Vysielanie cudzincov za prácou na Slovensko sprevádzajú aj špekulácie a podvody. V tlačovej správe na to upozorňuje Slovenská komora daňových poradcov (SKDP).

Vysielaní zahraniční zamestnanci často nie sú nahlásení na inšpektorát práce alebo nemajú vystavené certifikáty A1. Ide o potvrdenie o tom, že cudzinec vyslaný na Slovensko je aj naďalej sociálne poistený vo svojej domovskej krajine a teda u nás nemusí platiť poistenie.

Obchádzanie daní

Cudzinci alebo firmy, ktoré ich vysielajú, podľa komory daňových poradcov často netušia, aká pracovnoprávna legislatíva sa na nich vzťahuje alebo či na Slovensku majú alebo nemajú platiť dane.

Okrem neúmyselných chýb sa objavujú aj účelové špekulácie, či dokonca podvody. Napríklad ak sa na Slovensku zakázané dočasné pridelenie zahraničného zamestnanca z tretej krajiny tvári ako poskytovanie služieb,“ upozornil Radovan Ihnát zo SKDP.

Tým sa podľa neho legalizuje zákonom nepovolená aktivita, porušujú sa pravidlá o porovnateľnej mzde a obchádzajú sa aj slovenské dane. „A pri pásoch slovenských závodov môžeme nájsť takýchto „poskytovateľov služieb“ stovky, možno tisíce,“ tvrdí.

Potrebné je vzdelávanie podnikateľov

Úplne za hranou zákona sú podľa SKDP rôzne falošné pracovné povolenia alebo certifikáty A1, ktoré sa občas vyskytnú najmä pri zamestnancoch z krajín mimo EÚ.

Tu podľa daňových poradcov riskujú aj slovenské spoločnosti, ktoré prijímajú takéto služby, keďže pokuty za prijatie služby alebo práce zo zahraničia poskytnutej prostredníctvom nelegálne zamestnaného pracovníka sú rovnaké ako za nelegálne zamestnávanie.

Prvým potrebným krokom v tejto oblasti je podľa SKDP vzdelávanie podnikateľov, aby mali k dispozícii aktuálne a kompletné informácie o povinnostiach spojených s vysielaním zamestnancov na Slovensko, ale aj zo Slovenska.

Inšpektorát práce a finančná správa zvažujú užšiu spoluprácu a výmenu informácií. Výsledkom by mala byť dôkladnejšia kontrola a efektívnejšie odhaľovanie podvodov, uvádza sa v tlačovej správe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom