Výška kompenzácie operátorom za uvoľnenie frekvencií pre 5G na Slovensku zatiaľ nie je známa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Štát ešte nevie, aká bude výška kompenzácie pre operátorov za uvoľňovanie frekvencií pre siete piatej generácie. K preplateniu nákladov firiem na zmenu frekvencií z dôvodu uvoľňovania frekvenčného pásma pre mobilné siete piatej generácie sa pritom zaviazal vo vlani schválenej novele zákona o elektronických komunikáciách.

Uvoľňovanie frekvenčného spektra pre siete 5G je celoeurópskou iniciatívou a podobný prístup s kompenzáciou nákladov operátorom zvolili aj v ďalších krajinách. V susednej Českej republike im napríklad štát vyplatí viac ako 3 milióny eur.

Výmena frekvencii

Známe to ešte nie je, lebo sme ešte nedostali žiadosť. Známe to bude v momente podania žiadosti zo strany dotknutých operátorov,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) Roman Vavro.

V súčasnosti sa podľa neho postupne uvoľňujú frekvencie z frekvenčného pásma 700 MHz, ktoré sa aktuálne používajú na digitálne pozemské televízne vysielanie DVB – T.

Ide o výmenu frekvencií a následné prelaďovanie TV vysielačov. V súčasnosti je už preladená zhruba polovica vysielačov, ostatné budú preladené do konca mája. S týmto procesom vznikajú operátorom náklady,“ dodal.

Kompenzácia nákladov

Pre operátorov v susednej Českej republike už aj Európska komisia odsúhlasila štátnu pomoc vo výške 3,1 milióna eur vo forme kompenzácie priamych nákladov v súvislosti s uvoľňovaním frekvenčného pásma 700 MHz pre potreby mobilných sietí 5G.

Štáty Európskej únie sa pritom ešte v roku 2017 zaviazali, že vyhradia spomínané frekvenčné spektrum pre potreby siete piatej generácie. Zároveň podľa stanovených pravidiel môžu operátorom kompenzovať priame náklady presunu na nové frekvencie.

Podávanie žiadostí

Na Slovensku môžu dotknuté firmy podať žiadosť o primeranú náhradu nákladov regulačnému úradu do šiestich mesiacov od uplynutia účtovného obdobia operátora, v ktorom mu čisté priame náklady vznikli. Žiadosť následne posúdi regulačný úrad a taktiež Európska komisia. „Regulačný úrad rozhodne o žiadosti o primeranú náhradu nákladov do šiestich mesiacov od podania úplnej žiadosti,“ dodal Vavro.

Slovensko podľa rozhodnutia orgánov Európskej únie musí frekvencie z frekvenčného pásma 700 MHz uvoľniť pre pozemské systémy schopné poskytovať bezdrôtové širokopásmové komunikačné služby do 30. júna tohto roka.

Tieto frekvencie boli pritom u nás využívané najmä na digitálne pozemské vysielanie s individuálnymi licenciami prevažne až do roku 2029. Uvoľňovanie frekvencií pre siete 5G sa tak dotkne spoločnosti Towercom, ktorá ich používala v rámci celoplošných televíznych multiplexov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roman Vavro
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaÚrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb