Výskum pod Jaguarom bol rýchly vraj pre nevýznamnosť nálezov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Jaguar Land Rover
Pozemky v mestskej časti Nitry Dražovce, kde prebiehajú stavebné práce pre automobilku Jaguar Land Rover. Nitra - Dražovce, 30. december 2015. Foto: Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 22. mája (WebNoviny.sk) – Archeologický výskum na rozsiahlych pozemkoch v Nitre, kde budú stáť výrobné haly automobilky Jaguar Land Rover, netrval dlho. Podľa kompetentných to bolo z dôvodu, že sa tu žiadne významné nálezy nenašli.

„V rámci archeologického prieskumu sa našli v niekoľkých lokalitách nejaké nálezy, ktoré ale neboli vyhodnotené ako významné, tým pádom nám bolo umožnené pokračovať ďalej vo výstavbe a v príprave územia,“ povedal konateľ štátnej spoločnosti MH Invest Roman Sabo. Výskum robila súkromná firma 376 A.D., s. r. o. z Prešova, ktorú si vybral bez súťaže dodávateľ stavby Strabag.

Zemné práce začali už na jeseň

Podľa riaditeľa Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre Mateja Ruttkaya je ťažko uveriteľné, že sa za krátke obdobie iba s pár archeológmi preskúmala taká veľká plocha. „Už v septembri sme nielen my, ale aj médiá upozorňovali na to, že na ploche niekoľkých stoviek hektárov, oveľa väčšej ako napríklad automobilky KIA alebo PSA, sa začali veľmi intenzívne zemné práce. Cez médiá kompetentní tvrdili, že ide o hydrogeologický prieskum a archeologický výskum sa ešte iba bude realizovať. Vieme len, že veľmi rýchlo, ešte na jeseň, sa rozsiahle plochy terénne upravili a prekryli vrstvami kameňa,“ povedal Ruttkay pre agentúru SITA.

Na jeseň 2015 Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) tvrdila, že archeologický výskum sa ešte len bude konať. „Archeologický záchranný prieskum v súčasnosti nevykonávame. Bude nasledovať až po ukončení prebiehajúceho hydrogeologického prieskumu,“ napísal vtedy agentúre SITA konzultant pre komunikáciu a PR SARIO Richard Dírer. Konateľ MH Invest Sabo teraz potvrdil, že žiadny ďalší výskum nebol.

„Výskum bol len jeden, zastrešovala ho spoločnosť, ktorá realizuje terénne úpravy,“ povedal. Štátnu inštitúciu Archeologický ústav neoslovil nikto napriek tomu, že má najväčší počet archeológov a sídli navyše priamo v Nitre. „Celá vec sa podľa môjho názoru obišla tým, že sa výskum zaradil pod tzv. hrubé terénne úpravy a tak sa už osobitne nesúťažil dodávateľ výskumu, ale si ho vyberal realizátor hrubých terénnych úprav,“ hovorí Ruttkay.

Na základe čoho si Strabag vybral práve túto firmu a koľko jej za výskum zaplatil, hovorkyňa Strabagu Edita Novotná neprezradila. Ešte koncom minulého roka vo svojom stanovisku napísala, že firmu vybrali „postupom zodpovedajúcim našim interným predpisom“ a informácia o cene zákazky je dôverná. Prešovská firma 376 A.D., s. r. o. pritom licenciu na vykonávanie archeologických výskumov takmer nezískala. „Archeologická rada neodporučila licenciu tejto spoločnosti udeliť,“ povedal pre SITA šéf Archeologickej rady Karol Pieta. Konečné slovo však malo ministerstvo kultúry, ktoré jej licenciu udelilo.

Archeologický ústav očakával zaujímavé výsledky

Na pozemkoch pre výrobné haly sa archeologický výskum skončil, stále však prebieha na ďalších plochách formou sledovania zemných prác pri výkopoch pre inžinierske siete. Dozoruje ho Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) v Nitre. „Na pozemkoch pre výrobné haly prebehli prvé dve etapy archeologického výskumu – terénna povrchová prospekcia a predstihová sondáž, ktoré boli doplnené sledovaním zemných prác, pričom neboli zistené archeologické nálezy. Ide o plochu asi 150 hektárov,“ uviedol pre agentúru SITA Peter Bisták z KPÚ v Nitre.

Na zvyšnom území robili povrchovú prospekciu, ktorou zistili tri rozsiahle náleziská, na ktorých bude ešte výskum pokračovať. Prvé pochádza z obdobia eneolitu, druhé je germánska osada z mladšej doby rímskej a tretie má polykultúrne osídlenie. Germánska osada z mladšej doby rímskej sa podľa Bistáka radí plošne aj počtom preskúmaných objektov k najväčším preskúmaným sídliskám z tohto obdobia na Slovensku. Našlo sa tu približne 400 sídliskových objektov, obydlia so stopami po drevenej kolovej konštrukcii, rôzne druhy pecí a množstvo drobných nálezov ako je keramika, zvieracie kosti či kovové predmety. Plošne najväčšie je polykultúrne nálezisko z obdobia praveku až stredoveku, ktoré sa ešte len bude skúmať.

Podľa Ruttkaya je „zvláštne, že sa v centrálnom priestore nič nenašlo. Mohli by ukázať hustotu sond na fotografii“. Archeologický ústav očakával od výskumu v súvislosti s príchodom Jaguara zaujímavé výsledky, pretože množstvo pozoruhodných nálezov našiel v priemyselnom parku už v minulosti, najmä pred výstavbou závodu Sony. „Stále mám pred očami predchádzajúcich japonských investorov, ktorí s obrovskou úctou pristupovali doslova k nálezu každého črepu z doby kamennej, bronzovej či stredoveku. Pojem kultúrne dedičstvo, odkaz predkov im hovoril veľa. Iným však nehovorí vôbec nič,“ zhodnotil Ruttkay.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Karol Pieta
Firmy a inštitúcie Jaguar Land Rover v Nitre