Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Včela, kvet, jar, alergia
Foto: SITA, AP
11. 04. 2011 14:04 Alergie a intolerancie od SITASITA Diskusia

Výskyt sennej nádchy súvisí s emisiami oxidu uhličitého

BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Emisie oxidu uhličitého môžu spôsobovať nárast množstva peľu v ovzduší v európskych mestách. Vyplýva to z výsledkov rozsiahlej štúdie, v ktorej vedci z 13 európskych krajín analyzovali stav peľu v ovzduší v prípade viac ako 20 druhov rastlín. Výskumom zistili, že stav mnohých z nich vrátane druhov spôsobujúcich sennú nádchu súvisel s rastúcimi hodnotami CO2 vo vzduchu. Výskumníci z organizácie European Geosciences Union (EGU) počas svojho výročného zasadania oznámili, že urbanisti by mali prehodnotiť, ktoré stromy sadia. Počet prípadov sennej nádchy a ďalších alergií v Európe totiž stále stúpa. Vo Veľkej Británii napríklad počet prípadov alergickej nádchy, ku ktorej patrí aj senná nádcha, stúpol v rokoch 2001 až 2005 o tretinu. Informovala o tom britská vysielacia spoločnosť BBC.

Fámy o teplote

Pôvodne sa predpokladalo, že zvýšenú produkciu peľu spôsobujú vyššie teploty. Porovnávanie stavu peľu v ovzduší v teplejších a relatívne chladnejších rokoch ukázalo, že teplota tento efekt nespôsobuje. Annette Menzel z Technische Universität München uviedla, že eliminovali aj ďalšie možné faktory. „Mysleli sme si, že množstvo peľu môže súvisieť so zmenou využívania pôdy, avšak toto sme nezaznamenali,“ uviedla pre BBC News. „Pokúsili sme sa to spojiť s teplotou, ale to nebolo možné. Takže jediný efekt, ktorý zostal, je CO2 efekt; a z experimentov v reálnom svete a v klimatických komorách vieme, že CO2 zvyšuje množstvo peľu“, ktorý vytvárajú stromy.

Množstvo peľu v ovzduší sa zvýšilo spolu so zvýšením CO2 v mestách

Údaje použité pri výskume pochádzajú z monitorovacích staníc v 13 krajinách a dopĺňajú ich informácie o výskyte drevín z Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo OSN a meteorologické dáta. Zintenzívnenie vytvárania peľu sa nepotvrdilo u všetkých 25 skúmaných druhov – v niekoľkých prípadoch zaznamenali dokonca opačný vývoj. Avšak 60 percent skúmaných rastlín množstvo produkovaného peľu zvýšilo, a to vrátane deviatich druhov, ktoré vytvárajú alergénny peľ. Vedci zaznamenali rozdiely aj v závislosti od krajín, v ktorých sa konal výskum. Najzaujímavejším je však zistenie, že množstvo peľu v ovzduší sa zvýšilo spolu so zvýšením CO2 v mestách, ale nie mimo nich. Podľa odborníkov to môže byť spôsobené dlhšou životnosťou ozónových molekúl v mimomestských oblastiach. Tento plyn je známy tým, že pôsobí nepriaznivo na rast rastlín.

Stále však je ešte potrebné vykonať ďalší výskum. Podľa tímu z mníchovskej univerzity nás čaká ďalší nárast množstva peľu v ovzduší, keďže rastie aj koncentrácia CO2.

Odporúčané články

Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Vyšetrovatelia leteckej tragédie Emiliana Salu zverejnili nové zistenia, vyvolávajú veľa otázok

Neprehliadnite

Platy popredných manažérov v USA narástli za štyridsať rokov o vyše tisíc percent Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Tvrdý brexit môže viesť k nedostatku potravín, palív a liekov, hovorí prognóza britskej vlády Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Pri bombovom útoku na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí, Taliban sa od činu dištancoval Kimi Räikkönen si po šestnásťdňovom „záťahu“ uprostred sezóny nič nepamätal, priznáva v knihe

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X