Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pko
Foto: SITA/Marián Peiger
27. 09. 2011 13:46 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Výsledky kontroly PKO poslali poslanci na trestné konanie

BANSKÁ BYSTRICA 27. septembra (WEBNOVINY) – Hospodárením banskobystrickej mestskej príspevkovej organizácie Park kultúry a oddychu (PKO) sa budú zaoberať orgány činné v trestnom konaní.

Prednosta mestského úradu im má postúpiť správu hlavného kontrolóra o používaní financií a nakladaní s majetkom v tejto organizácii v rokoch 2009 a 2010. Jednomyseľne o tom rozhodlo mestské zastupiteľstvo na návrh nezávislej poslankyne Viery Dubačovej.

„Myslím si, že financie, ktoré platí mesto, by mali byť transparentne využívané. Bývalý riaditeľ PKO Peter Danáš dokázal stápať financie, začali sa presúvať netransparentne. Preto som dala návrh, aby sme to poslali na trestné stíhanie,“ povedala Dubačová s tým, že podľa nej ide o prostriedky, ktoré by stačili na chod niekoľkých divadiel.

Pripomenula, že poslanecká komisia pre kultúru viackrát neúspešne žiadala bývalého riaditeľa o finančnú správu a poslanci nedostali uspokojivé odpovede ani cez interpelácie.

Kontrole zistila porušenie zákonov a predpisov

Kontrola zistila vyše 60 porušení zákonov a predpisov. K pochybeniam malo dôjsť pri poskytovaní záloh na zabezpečovanie činnosti PKO, pri vysielaní na služobné cesty, zúčtovaní dokladov či dokladovaní preplácaných výkonov.

Výšku škôd však podľa hlavného kontrolóra Juraja Odora zatiaľ nie je možné určiť, pretože niektoré zistenia môže vysvetliť len bývalý riaditeľ Danáš, ktorý PKO riadil od januára 2009 a odišiel z neho k 31. decembru minulého roka.

Odor preto s rozhodnutím postúpiť správu z kontroly orgánom činným v trestnom konaní nesúhlasí. „Najprv musí byť rokovanie s bývalým riaditeľom. Keď tieto záležitosti vysvetlí, objasní, možno nebude potrebné siahnuť k takémuto kroku,“ povedal Odor.

Primátor Gogola bol nepríjemne prekvapený

S bývalým riaditeľom PKO Danášom sa zatiaľ agentúre SITA skontaktovať nepodarilo. Primátor Peter Gogola uviedol, že očakával podobný výsledok kontroly, napriek tomu bol nepríjemne prekvapený počtom kontrolných zistení.

„Požiadal som poverenú riaditeľku PKO Lýdiu Baranovú, aby iniciovala s bývalým riaditeľom pracovné stretnutie a požiadala ho, ak má nejaké nevysporiadané záležitosti, aby si to v najkratšom možnom čase dal do poriadku. V prípade, ak sa tak nestane, budeme zvažovať, či budeme v celej záležitosti angažovať orgány činné v trestnom konaní,“ povedal Gogola.

Podľa neho v prípade nezdokladovaných prostriedkov nešlo o veľkú sumu, pochybenia boli skôr takého charakteru, že prostriedky sa vynakladali na niečo iné, než bolo stanovené. Napríklad na prestavbu časti priestorov v Dome kultúry, ktoré malo PKO prenajaté, na byt pre riaditeľa PKO.

Prestavba sa však robila bez súhlasu majiteľa Domu kultúry, priestory preto musel PKO vrátiť do pôvodného stavu. „On (Danáš) tam chcel bývať, tak si tam dal urobiť podlahové kúrenie, ktoré potom museli vybúrať. Neboli to veľké peniaze, ale boli to peniaze, ktoré mali byť prioritne určené na organizovanie kultúrnych podujatí,“ uviedol Gogola.

Odporúčané články

Zadržali ukrajinského poslanca, organizoval ozbrojený gang V Bratislave sa zdvojnásobil počet prepadov so zbraňou

Neprehliadnite

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 Minimálna mzda by mala tvoriť 60 percent priemerného zárobku, Smer-SD predloží návrh zákona Foto: Mladík vykrádal kostoly v Nitre, poškodil dvere aj okná a vylámal pokladničky Harabin bude v súboji o post šéfa najvyššieho súdu čeliť trom ženám, zverejnili mená kandidátov August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár) Raši nepočul o tom, že by mal Pellegrini odísť zo strany Smer-SD a vyjadril sa aj ku Kalavskej

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X