Výsledky nedeľňajších zápasov Slovnaft extraligy

Hokej

BRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 39. kola základnej časti najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Slovnaft extraligy 2009/2010:

HK Nitra – HK 36 Skalica 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Góly: 3. S. Saliji (M. Slovák, V. Vlk), 32. Románek (Šinkovič, Grošaft), 58. S. Saliji – 35. R. Hartmann (Pálffy, Hranáč).

Vylúčení: 7:5 na 2 min, navyše: Schnabel (Skalica) na 5+DKZ za hru lakťom, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý – Milan Novák, Horínek, 3504 divákov

Nitra: Lakosil – Ďurkech, Špelda, V. Vlk, König, Širokovs, Jass, Michal Novák, Rais – Podstavek, T. Chrenko, H. Ručkay – S. Saliji, M. Slovák, M. Kováčik – Gráčik, E. Čaládi, Kmeč – Šinkovič, Grošaft, Románek

Skalica: Kotvan – Gründling, Hranáč, Jankovič, Schnabel, Jendek, Škadra, Privoznik, Beňa – Pálffy, R. Jarolín, R. Hartmann – Lušňák, R. Školiak, T. Višňovský – Kutálek, Zálešák, D. Pašek – Kocák, F. Novák, Šátek

Stretnutie, ktoré malo pre obrancu Nitry Vladimíra Vlka poradové číslo 800, začali lepšie domáci. Presilovkovú akciu založil práve Vlk, aby z ostrého uhla nachytal Kotvana Samir Saliji. Nitra mala aj v ďalších minútach miernu prevahu, no využiť ju nedokázala ani v 16. min, keď zblízka nezakončil pred prázdnou bránkou Ručkay po Podstavkovej prihrávke. V 27. min šiel Jarolín pohodlne za strelením kontaktného gólu, no Lakosil mu ležiac na ľade lapačkou zázračne pokus zmaril. V 32. min domáci zvýšili svoj náskok. Pohotovú strelu Románeka našiel Kotvan až v bránke. Kontaktného gólu sa hostia dočkali o tri minúty. Dobre zahranú presilovku úspešne zakončil Hartmann, ktorý dorazil Pálffyho strelu. V 37. min sa vyznamenal Kotvan, keď Podstavek strieľal po Chrenkovej prihrávke bez prípravy, no Skaličan sa stačil presunúť. V úvode tretej časti domáci nevyužili dvojnásobnú presilovku a ich náskok nezvýšil ani Saliji po peknej kľučke cez Škadru. V ďalšom priebehu nezužitkovali veľké šance Skaličania Šátek i Pálffy, rovnako ako domáci Slovák. V 58. min využil Saliji zaváhanie skalickej obrany, dostal sa do krátkeho úniku a presnou strelou stanovil konečný výsledok.

Peter Oremus (tréner Nitry): „Predviedli sme disciplinovaný a zodpovedný výkon podporený už dlhodobo kvalitnými výkonmi Lakosila. Sme radi, že sa nám podarilo zaplniť štadión, a že v Nitre chodí na hokej toľko divákov.“

Zbyněk Černý (asistent trénera Skalice): „Domáci podali bojovný výkon, za ktorý boli odmenení tromi bodmi. Dôležitou bola druhá tretina, keď odstúpili Schnabel a Jendek. Naša hra aj fungovala, no koncovka nie.“

HK Noves okná Spišská Nová Ves – MHK 32 Liptovský Mikuláš 5:2 (2:1, 0:0, 3:1)

Góly: 8. Smotrila (M. Školiak, Hančák), 19. Vartovník (Holečko, Macejka), 47. Hübler (Prokop), 51. M. Školiak (Macejka, Holečko), 58. Leskovjanský – 20. D. Devečka, 42. Roháč (Kuric, Mikula).

Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Halecký – M. Korba, Smrek, 1591 divákov

Spišská Nová Ves: Štefl – Ďaloga, Harabin, Gurčík, M. Školiak, Petruk, Borovský, A. Mrena, Hančák – S. Pavličko, L. Jurík, Smotrila – Vartovník, Macejka, Holečko – Hamrák, Heizer, Prokop – Leskovjanský, Hübler, Farkašovský

Lipt. Mikuláš: Fikrt – M. Varga, Heš, Bača, Kumstát, D. Devečka, T. Devečka, Kršňák – Cibula, Valčák, V. Novák – M. Bartánus, Pohanka, Tomášek – Mikula, Kuric, Roháč – Durdiak, M. Oravec

Úvodný tlak Spišskej Novej Vsi priniesol v 7. min vylúčenie D. Devečku a počas presilovky aj prvý gól. Po skvelej prihrávke Školiaka a ukážkovom bekhendovom blafáku zakončoval Smotrila – 1:0. Domáci dostali chuť aj na druhý gól. Takmer prišiel v 12. min, no bomba Školiaka od modrej skončila len na hornej žŕdke Fikrtovej bránky. Spišiaci sa opäť dočkali v 19. min, keď Vartovník bekhendovou dorážkou upravil na 2:0. Vzápätí však putovala na trestnú lavicu nová domáca akvizícia Hančák, Dušan Devečka sa elegantne „preštrikoval“ celou obranou a pohodlne znížil na 1:2. V druhej tretine Spišiaci ubrali z tempa a s výnimkou niekoľkých striel a vylúčení sa nič dôležité na ľade neudialo. Hneď v úvode tretej tretiny Liptáci zatlačili Spišiakov do obranného pásma a po sérii nepresností sa napokon dostal k puku Roháč a vyrovnal na 2:2. To bol signál pre opätovný domáci budíček, a ten aj prišiel. V 46. min sa na dva razy presadil pred Fikrtom bekhendom Hübler a v 51. min už extraligový nováčik viedol 4:2. Michal Školiak v presilovke od modrej prestrelil všetko, čo mal pred sebou. V 58. min ešte prikrášlil zaslúžené víťazstvo domácich krásnym gólom pod hornú žŕdku Leskovjanský. Spišská Nová Ves získala v dôležitom súboji o záchranu tri cenné body a v tabuľke preskočila práve Liptovský Mikuláš, ktorý spadol na dno.

Ján Faith (tréner Spišskej Novej Vsi): „Bolo to dnes trošku nervózne a nepresné, lebo išlo o veľa. Keď sme viedli 2:0, nemali sme dostať gól pred koncom prvej tretiny na 2:1. Od stavu 4:2 sme hru opäť upokojili. Sme radi, že sme vyhrali a získali tri body, ktoré budú v konečnom účtovaní možno veľmi dôležité.“

Ján Šterbák (tréner Liptovského Mikuláša): „V prvej tretine nám chýbal lepší pohyb. V druhej tretine sme zvýšili aktivitu, ale nedali sme gól. V poslednej časti sme hrali dobre do stavu 2:2. Potom sme urobili chyby, emotívnejšie sme reagovali a Spišská to využila. Za stavu 2:2 sme mali hrať inak.“

Dukla Trenčín – HKM Zvolen 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Gól: 18. B. Jánoš, 42. A. Kollár (M. Hruška), 57. Šimíček (B. Jánoš, Tybor).

Vylúčení: 7:9 na 2 min, navyše: O. Ďuriš (Trenčín) na 5+DKZ za napadnutie, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: J. Konc – Junek, Šefčík, 2550 divákov

Trenčín: Hiadlovský – Sekeráš, Trefný, M. Hruška, Gábriš, M. Hlavačka, Martin Chovan – B. Jánoš, Gašparovič, Tybor – T. Radulay, A. Kollár, Dubec – M. Filo, Šimíček, O. Ďuriš, od 25. min Peter Kopecký

Zvolen: J. Laco – L. Čierny, Juraško, P. Hraško, Pikkarainen, J. Valach, V. Urban, Cebák, J. Suchý – F. Turek, J. Kopecký, Zd. Nedvěd – Šimurda, P. Pucher, Michal Chovan – P. Barinka, P. Szabo, Marek Haščák – V. Baláž, Kóňa, Otčenáš

Pre oba tímy to bol ďalší z radu existenčných zápasov, preto sa v ňom nedalo očakávať nič viac ako iba neľútostný boj, taktická opatrnosť a číhanie na chyby protivníka. Zaváhaní bolo v hernom prejave obidvoch mužstiev dosť, no ani jeden tím z nich nedokázal nič vyťažiť. Nezáživnosť prvej tretiny narušil len vedúci gól Trenčína v 18. min po Jánošovom úniku v oslabení a jeho umiestnenej strele po ľade k žŕdke – 1:0.

V prostrednej dvadsaťminútovke sa hra aspoň trochu rozprúdila, dianie sa prelievalo hore-dolu. Príležitostí na skórovanie však naďalej nebolo príliš veľa a keďže obaja brankári boli pozorní, skóre sa nemenilo.

Na začiatku tretej časti upevnil trenčiansku pozíciu A. Kollár, ktorý efektným bekhendovým blafákom pod hornú žŕdku zvýšil na dvojgólový rozdiel – 2:0. Domáci sa potom sústredili na udržiavanie svojho náskoku a Zvolen nebol schopný vyvinúť na súpera ucelenejší tlak, aby ešte mohol zdramatizovať zápas. V závere duelu Šimíčkom zasiahnutý puk tečoval nešťastne telom do vlastnej bránky Cebák a stanovil konečný výsledok – 3:0. Po kvalitatívne slabom stretnutí zostali dôležité body o záchranu pod Čákovým hradom, mladý gólman Dukly Tomáš Hiadlovský si udržal čisté konto.

Jozef Daňo (tréner Trenčína): „Po psychickej stránke to bol pre nás veľmi dôležitý zápas. Musím pochváliť celé mužstvo za veľmi dobrý výkon v hre dopredu aj dozadu. Vyzdvihnúť by som chcel tiež brankára Hiadlovského, ktorému sa konečne podarilo vychytať nulu, pretože za jeho predchádzajúce výborné výkony si ju už zaslúžil.“

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Nepodarilo sa nám potvrdiť našu stúpajúcu formu z predchádzajúcich zápasov. Podali sme veľmi zlý výkon a nepodarilo sa nám streliť ani jediný gól, pretože počas celého zápasu sme príliš málo strieľali na bránku. Neuspeli sme ani v presilovkách. Tento zápas nás mrzí, pretože máme v kádri hráčov, ktorí musia a vedia takéto dôležité stretnutia rozhodovať.“

HC 05 Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava 2:5(1:3, 0:1, 1:1)

Góly: 6. Bulík (Biro, P. Frühauf), 58. Češík (Kútny, Rumpel) – 12. A. Bezák (M. Bakoš, O. Rusnák), 17. Róbert Huna (Richard Huna, L. Hudáček), 18. Lažo (Lipiansky, Vaic), 24. Turunen (Lažo, L. Hudáček), 59. Hujsa.

Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: Bambúch – Tesařík (obaja na 5+DKZ za hrubosť), presilovky: 0:0, oslabenia: 1:1, rozhodovali: P. Grečko – T. Orolin, Snášel, 3381 divákov

B. Bystrica: Vojtek (18. Fedor) – P. Frühauf, Biro, Kolba, Vantroba, Vizváry, Bambúch, Kubka, J. Mocek – Tománek, Bulík, Pardavý – Padělek, Ľ. Sabol, M. Dian – Rumpel, Češík, Kútny – J. Sýkora, Paľov, T. Sýkora

Slovan: Konrád – J. Kováčik, Bohunický, Sersen, Štajnoch, Tesařík, Turunen, Tulupov – Kuľha, Hujsa, Demel – Vaic, Lipiansky, Lažo – Róbert Huna, L. Hudáček, Richard Huna – A. Bezák, O. Rusnák, M. Bakoš

Bratislavčania predviedli pod Urpínom rýchlu kombinačnú hru. Už v prvej tretine si vytvorili dvojgólový náskok. Iba úvod zápasu patril domácim hráčom, keď brankára Konráda dobrými strelami preverili Sabol a Bambúch. Hosťom nevyšla presilovka, keď v 6. min Biro vysunul na útočnej modrej Bulíka, ktorý sólo zavŕšil otváracím gólom. Už o štrnásť sekúnd mohol odpovedať Bezák, ktorý z dobrej príležitosti trafil iba brankára Vojteka. Najmä štvrtá domáca formácia robila chyby. V 12. min využil zaváhanie Moceka Bezák, ktorý zblízka doťukol puk po Bakošovej strele – 1:1. V 16. min sa mohol ešte domáci Padělek presadiť individuálnou parádičkou, no nestalo sa a tentoraz chybu obrancu Kubku využili Hunovci, keď gól strieľal po ľade Róbert – 1:2. O minútu na to sa opäť presadili slovanisti – rýchlu kombinačnú akciu druhého útoku Slovana zakončil Lažo – 1:3. Domáci brankár Vojtek odišiel na striedačku a miesto po ňom zaujal Fedor. Hostia však naďalej pokračovali v peknej hre a cez domácu obranu prechádzali útočníci ako nôž maslom.

Na začiatku druhej tretiny sa naskytla Bratislavčanom presilovka, no skóre sa menilo až po jej skončení, keď sa na ľad vracal vylúčený Dian. Turunen nahodil puk od modrej čiary, a ten sa s prispením domáceho Vantrobu dostal za chrbát brankára Fedora – 1:4. Domáci potom nemali veľa príležitostí na zníženie stavu, hoci hrali v početnej výhode štyria proti trom. Ďalšiu presilovku navyše zahrali katastrofálne, z čoho mohli ťažiť Hujsa s Kuľhom.

Do tretej tretiny nastúpili domáci ako vymenení. Hrali dôrazne, nátlakovo a vytvorili si niekoľko šancí. Skóre mohli meniť dvakrát Padělek, Pardavý či Kútny. „Baranom“ sa však podarilo znížiť až v 58. min, keď Rumpelovu prihrávku spoza bránky zužitkoval pri ľavej žŕdke Češík. Domáci sa v závere odhodlali pri presilovej hre pre hru šiestich proti štyrom, no Hujsa z rohu klziska od mantinelu vyhodil puk, ktorý s dávkou šťastia smeroval do bránky a uzavrel skóre stretnutia na 2:5.

Milan Staš (tréner B. Bystrice): „Naše predstavy o vývoji zápasu nám vychádzali desať minút. Potom Slovan ukázal, prečo je na čele tabuľky. Bol lepší vo všetkých herných činnostiach a rozhodol o víťazstve v druhej desaťminútovke prvej tretiny, keď nám strelil tri góly. Máme poučenie z tohto zápasu aj vzhľadom na kvalitu kádra hostí – Slovana môžeme zdolať, ale nemôžeme nad ním víťaziť častejšie.“

Antonín Stavjaňa (tréner Slovana): „Sme radi. Vyhrať v Banskej Bystrici sa nepodarí každý deň a každému. Zápas mal patričný náboj a mal som pocit, akoby sa hráči v piatok šetrili práve na tento duel. Nemôžem hráčom povedať ani slovo z pohľadu nasadenia. Hrali agresívne, tvrdo a aj v zakončení sa to obrátilo v náš prospech. Banskobystričania vyvinuli v poslednej tretine veľkú aktivitu, no vďaka Konrádovi sme si náš náskok udržali a vyhrali.“

MsHK GARMIN Žilina – MHC Martin 3:5 (0:0, 1:3, 2:2)

Góly: 28. Vala (Škoda, Pleva), 43. V. Nemec (Kropáč, Hreus), 59. Hreus (Turoň, V. Nemec) – 22. Appel (Galamboš, L. Říha), 29. Galamboš (Themár, Škumát), 36. Škumát (Themár), 52. Zeliska (Velebný, J. Polák), 60. I. Dornič (Trokan).

Vylúčení: 3:8 na 2 min, navyše: Kolarz na 5+20 min za napadnutie zozadu – Appel a L. Říha na 10 min za nešport. správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – J. Tvrdoň, Brath, 2437 divákov

Žilina: Lipovský (36. Hála) – Rúfus, Nádašdi, Bobček, Hriňa, Turoň, Horák, od 41. min Kolarz – V. Nemec, Hreus, Kropáč – Škoda, Pleva, Vala – Drevenák, Palovčík, M. Gálik – Kubiš, Koložváry, M. Kokavec

Martin: Križan – J. Polák, P. Klepáč, Pozník, Drgoň, Velebný, I. Ďatelinka – Uram, Zeliska, Trokan – Appel, L. Říha, I. Dornič – Themár, Škumát, Galamboš

V úvode susedského derby sa v búrlivej atmosfére hral rýchly hokej. Obidve mužstvá si vytvorili niekoľko dobrých streleckých príležitostí, ale domáci Lipovský i hosťujúci Križan boli vždy na mieste. Najväčšiu príležitosť na otvorenie skóre mal v 9. min Škoda, ale mieril len do Križana. V druhej desaťminútovke to bol skôr boj o každý meter ľadu s nepresnosťami na obidvoch stranách. V predposlednej minúte sa pred Lipovským ocitol sám Uram, ale stav sa nemenil.

Góly začali padať až v druhej tretine. Najskôr v 22. min využil Appel zaváhanie domácej obrany a hostia viedli 1:0. V 28. min odrazený puk poslal za chrbát Križana domáci Vala – 1:1. Ešte v tej istej minúte mohol dostať domácich do vedenia Gálik, ktorý korčuľoval sám na Križana, ale nedal. V 29. min vsietil Galamboš gól, ale hlavný rozhodca Baluška ho uznal až po konzultácii s videorozhodcom. V 36. min dosiahli hostia tretí presný zásah – z ľavej strany sa Škumát ocitol sám pred Lipovským, ktorého po tomto góle vystriedal v bránke Hála. Znižovať mohol v 38. min Kokavec, ale sám pred Križanom zaváhal.

Žilinčania na začiatku záverečného dejstva zásluhou Nemca znížili. V 48. min mali dobré strelecké príležitosti Nemec, Kropáč a Kokavec, ale pri Križanovi stálo aj kus hokejového šťastia. V 52. min po vylúčení Kolarza za faul na Pozníka mali hostia výhodu presilovej hry, ktorú Zeliska využil na strelenie 4. gólu. V 53. min bola hra prerušená, dôvodom boli ohne v hľadisku v sektore domáceho fanklubu. V hre sa pokračovalo až po 15 minútach. V predposlednej min vykresal pre domácich nádej gólom Hreus. O minútu neskôr dostal puk do bránky aj Kokavec, ale rozhodca gól neuznal pre posunutie bránky. Nariadil však trestné strieľanie, ktoré ale obranca Turoň nevyužil. Žilinčania hrali v závere bez brankára a sekundu pred koncom Dornič oblúčikom pečatil konečný výsledok na 5:3 pre Martin, ktorý sa posunul už na 3. miesto tabuľky Slovnaft extraligy.

Róbert Rehák (asistent trénera Žiliny): „Sme v situácii, keď musíme bodovať v každom zápase. Tomu sme podriadili aj prípravu na dnešné stretnutie. Prvá tretina bola z našej strany dobrá, v druhej sme však už niekoľkýkrát za sebou inkasovali rýchly gól. Potom sme sa snažili, no bolo to málo. Nie som spokojný s hrou, musíme si pohovoriť s hráčmi, aby sa nám podarilo naplniť stanovené ciele.“

Juraj Jakubík (asistent trénera Martina): „Bol to dôležitý zápas pre oboch. Martin potrebuje body pre definitívne potvrdenie play-off. Žilina sa nachádza v zóne, keď o umiestnenie v osmičke bojuje. Zápas mal dobrú kvalitu. Na konci nás domáci dostali pod tlak a hrali na hranici únosnosti, ale my sme to ustáli a vyhrali sme. Našim divákom by som sa chcel poďakovať za to, že nás prišli povzbudiť.“