Výsledky sobotňajších zápasov Corgoň ligy

Futbal

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí 13. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2010/2011:

FK Dukla Banská Bystrica – MFK Košice 4:1 (1:1)

Góly: 45. Uškovič, 59. A. Hesek, 89. Pich, 90.+ V. Gajdoš – 16. Pavol Jurčo, ŽK: 52. Brašeň – 28. T. Dobias, 33. Cicman, 60. Tofiloski, rozhodovali: Valášek – Chládek, Slyško, 1160 divákov

Banská Bystrica: Boroš – Brašeň, Adámik, P. Vajda, Savič – M. Pančík, Pečovský, Marek Hlinka (46. V. Gajdoš), T. Hučko – Pich (90. Laksík), Uškovič (58. A. Hesek)

Košice: Tofiloski – Kolbas, T. Dobias (84. I. Djokovič), R. Cicman, Čonka – K. Kuzma, Šinglár – Milinkovič, Karaš (68. Pačinda), Pavol Jurčo – D. Škutka

Pod Urpínom sa diváci v prvom polčase rozhodne nenudili, videli niekoľko šancí neraz najmä vďaka „deravým“ obranám. Dukla najprv hrozila z rohových kopov v 8. a 14. minúte, keď ich zahrával Savič na hlavu Hučka, v prvom prípade išla lopta nad brvno a v druhom tesne vedľa. Medzitým ešte voľný Pich mieril spoza šestnástky nepresne. V 15. minúte sa dostal do dobrej príležitosti Uškovič, ale v pokutovom území sa nepresadil po nedôraznej strele. Prišiel trest a prvá vážna šanca hostí slávila úspech. Kolbas poslal center z pravej strany od rohovej zastávky na hlavu Pavla Jurča, ktorý namieril excelentne k žrdi – 0:1. Dukla sa nevzdávala, ale mohla opäť inkasovať. Po zlom odkope Boroša sa hostia dostali k lopte, Škutka sa ocitol za domácou obranou, no zoči – voči brankárovi Dukly neuspel. Dôležitý moment nastal v 28. minúte, Dobias fauloval v šestnástke Uškoviča, ktorý nariadenú penaltu následne nepremenil. Strelu k ľavej žrdi Tofiloski vystihol. Prišli však aj ďalšie šance, po polhodine hry Uškovič našiel voľného Picha, ktorý hlavičkoval na päťke nepresne. Na opačnej strane zaspala obrana Dukly, keď mal na ľavej strane Kuzma priestor, našiel Jurča v šestnástke, no ten zle trafil loptu pred odkrytou bránkou. Určite sa v tejto chvíli naplnil obsah transparentu v sektore domáceho fans s výstižným názvom „Trénerský post nie je pre radosť“. V 37. minúte sa diváci hnevali na Uškoviča, ktorý sa rútil dopredu, mal voľného Picha, no ulakomil sa na nevydarenú strelu. Našťastie pre domácich všetko napravil v 45. minúte, keď hlavou usmernil center Pečovského z pravej strany a vyrovnal gólom do šatne.

Po zmene strán sa trénerovi Markovi vydarilo striedanie, keď poslal v 58. min namiesto Uškoviča Heseka a ten o minútu nato po spolupráci s Pichom pekne prebral loptu a z hranice šestnástky umiestnenou strelou poslal Duklu do vedenia. Od tohto momentu sa Košičania viac snažili vpredu, ale do šancí sa nedostávali. Domáci pozorne bránili a hostia zle realizovali centre z priamych kopov z ľavej strany. O výsledku sa tak rozhodovalo v závere. Najprv v 85. sa zastreľoval Pančík. Dve minúty pred koncom mohli hostia vyrovnať, keď Čonka poslal center do šestnástky, ale striedajúci Djokovič hlavou mieril vedľa. V 89. min Pich obišiel na pravej strane Cicmana, vbehol s loptou do pokutového územia, kde si položil aj brankára a aj keď ho Cicman ešte stíhal, útočníkovi Bystrice sa podarilo loptu dopraviť do bránky. Hostí tretí gól zlomil a v nadstavenom čase po Pančíkovom centri z pravej strany Gajdoš uzavrel skóre stretnutia na 4:1.

Karol Marko (tréner Banskej Bystrice): „Bol to zložitý zápas a ešte viac po tom, ako sme dostali gól. Potom prišla nepremenená penalta, bolo to všelijaké, ale gólom z poslednej minúty prvého polčasu sme sa dostali do hry. V druhom polčase sme zmenili rozostavenie, hrali sme viac kolmejšie. Keď Hesek vymenil Uškoviča, priniesol dôraz, ktorý sme potrebovali. Jeho gólom sa zlomil celý zápas, z hráčov spadla nervozita, hrali uvoľnenejšie. V náročnom zápase sme napokon zaslúžene vyhrali, pretože v Pohári sme neuspeli, nedávali sme góly a teší ma, že dnes dali góly práve útočníci.“

Štefan Tarkovič (tréner Košíc): „Tlak súpera v prvých 15 minútach sme ustáli a išli sme do vedenia. Môžem potvrdiť, že v prvom polčase, ale aj v celom stretnutí, sme boli v strede poľa vyrovnaným súperom, ale zápas sa rozhoduje v šestnástkach. Či už v obrannej alebo v útočnej sme neboli dôrazní, nie sme dochvíľni a po naivných chybách inkasujeme góly. Inak tomu nebolo ani v tomto zápase, v druhom polčase sme chceli niečo zmeniť. Dostali sme gól na 2:1 a v záverečnej hre vabank, keď sme prešli na troch obrancov, dostali sme ďalšie dva góly. S výkonom mužstva nie som spokojný, hlavne s individuálnymi výkonmi niektorých hráčov, ktorí kopia chyby jednu na druhú.“

MFK Ružomberok – MFK Dubnica 0:1 (0:1)

Gól: 30. Nosek, ŽK: 55. Ďubek – 64. M. Ižvolt, 65. P. Bajza, rozhodovali: Chmura – Cuninka, Lieskovský, 1048 divákov

Ružomberok: Penksa – P. Maslo, J. Maslo, Kostelný, Gallo (79. Lovás) – Ivan Kotora (46. Bielák), A. Sloboda, Sivčevič, Pilár (46. J. Chovanec) – Ďubek – Kroupa

Dubnica: P. Bajza – M. Ižvolt, Klabník, Nosek, Beňo – J. Vavrík – Kolčák – Šulek, Bruško, Grabež (85. Duga) – Porázik (59. Gorelka, 90.+ Augustíni)

Zápas sa začal v réžii hostí. V 6. min sa krásnym trestným kopom z 20 m prezentoval Bruško, ružomberský brankár Penksa bravúrnym zákrokom jeho pokus zlikvidoval. Krátko na to sa domáci gólman zaskvel opäť, keď si poradil s nebezpečnou Bruškovou hlavičkou zblízka. Ružomberčania sa nevedeli dostať do tempa, ale prakticky boli len pod miernym tlakom. V 24. min Dubnica znova pohrozila, Šulekovu ďalekonosnú strelu vytlačil Penksa nad brvno. Hostia svoju prevahu korunovali v 30. min. Bruškov rohový kop našiel Noseka, ktorý z prvej trafil presne – 0:1. Aj v ďalších fázach sa hralo podľa dubnických nôt, kým trápenie Liptákov pokračovalo až do polčasového hvizdu.

V 55. min striedajúci Ján Chovanec vbehol po ľavej strane, nasledoval center a po Kroupovej hlavičke skončila lopta v dubnickej sieti. Český útočník v službách Ružomberka však pri zásahu fauloval, a tak gól správne neplatil. Domáci začali preberať iniciatívu a vpredu boli čoraz nebezpečnejší. V 65. min zahrával trestný kop J. Maslo, P. Bajza v dubnickej bránke loptu s námahou chytil. Snaha „ruže“ aspoň o vyrovnanie pokračovala, jej hráčom však chýbala lepšia finálna prihrávka i presnejšia streľba. Päť minút pred naplnením riadneho hracieho času bol v šanci striedajúci Lovás, P. Bajza situáciu vyriešil. Potom strieľali A. Sloboda a po ňom Bielák, ale skóre sa nemenilo. Ružomberčania v tomto stretnutí svojim výkonom sklamali, Dubnica bola lepšia, preto si víťazstvo zaslúžila.

Goran Milojevič (tréner Ružomberka): „V prvom polčase sme hrali veľmi zle. V tom druhom sme sa zlepšili, mali sme viac z hry, aj nejaké šance, ale gól sme nedali. Zápas sme si prehrali do prestávky. Neviem si vysvetliť, prečo sme hrali až tak zle.“

Peter Gergely (tréner Dubnice): „Som spokojný s výkonom i výsledkom môjho mužstva. V prvom polčase sme boli jednoznačne lepším tímom. V druhej časti hry domáci pridali na dôraze, ale naši hráči nepoľavovali v bojovnosti a vedenie udržali. Naše víťazstvo je zaslúžené.“

FC Spartak Trnava – FC ViOn Zlaté Moravce 0:0

ŽK: 18. Náther, 64. Stojanovič, 88. Pavlovič (všetci Zlaté Moravce), ČK: 90.+ Stojanovič (Zlaté Moravce) po druhej ŽK, rozhodovali: Sedlák – Brendza, R. Sluk, 4637 divákov

Trnava: M. Raška – P. Čarnota, Diallo, Gross, Machovec – R. Procházka, Čorič (68. Wellington), Kaščák, Bicák – Koro Kone, Bernáth (80. Coimbra)

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Janečka, Pavol Majerník, Chren – Pavlovič – M. Babic (84. Orávik), Kuračka, A. Candrák, Náther (90. Hözl) – Stojanovič (90.+ R. Tomko)

Ligový duel druhého Spartaka s piatym ViOnom v jubilejnom desiatom vzájomnom zápase sa od úvodných minút hral v dobrej atmosfére. Trnavčania v posledných dňoch povzbudení víťazstvami v lige i v Pohári kráčali od úvodných minút za svojím cieľom. Nátlakovou hrou zatlačili hostí na vlastnú polovicu a dobýjali svätyňu Kuciaka. Už v 3. min center Bernátha našiel Koneho, ktorého hlavička len tesne minula cieľ. V 16. min Procházkova nevýrazná strela skončila v náručí pozorného Kuciaka. V 20. min sa osmelili aj hostia. Stojanovič sa po individuálnej akcií prekľučkoval za chrbát trnavskej obrany a bez prípravy vypálil len tesne vedľa pravej žrde. V 23. min po dobrej kombinačnej šanci Trnavčania urobili závar pred Kuciakom. Najprv vystrelil priebojný a nebezpečný Kone, gólman ViOnu s námahou vyrazil na roh, po ktorom zasa Gross hlavičkou pod žrď prinútil Kuciaka k „robinzonáde“. Trnavčania vo zvýšenom tlaku a úsilí dosiahnuť vedúci gól mali veľkú šancu. V 25. min vystrelil z desiatich metrov neobsadený Čorič a lopta len o milimetre minula ľavú žrď. V 30. min po prvom rohovom kope hostí Majerník najvyššie vyskočil a jeho prudkú hlavičku len s námahou v páde nohami vyrazil gólman Raška. V 36. min radosť Koneho po góle zmaril hlavný arbiter Sedlák, ktorý mu odpískal postavenie mimo hry. Hráči ViOnu sa pozornou defenzívou pričinili o bezgólovú remízu prvého dejstva.

Po obrátke sa obraz hry oboch tímov nezmenil, hostia z ViOnu obranným valom odolávali tlaku červeno-čiernych, ktorí nemohli nájsť správny kľúč k otvoreniu skóre. V 65. min Bicákovu krížnu strelu pozdĺž celej bránky nedokázal nikto z domácich hráčov usmerniť do siete hostí. V 75. min Kaščák v snahe ohroziť Kuciakovu bránku mieril nepochopiteľne vedľa. O minútu neskôr opäť v dobrej šanci nedokázal skórovať Bicák. Striedajúci Wellington priniesol oživenie, ale sám sa v 81. min v gólovej šanci nepresadil, iba neuvážene vypálil vedľa. Hostia napokon získali v Trnave za bezgólovú remízu vytúžený a cenný bod.

Dušan Radolský (tréner Trnavy): „Zápas sme mali rozhodnúť už v prvom polčase, kde sme si vytvorili šance z enormného tlaku. Hernú či kombinačnú hru sme nevyužili do gólového efektu, to sa nám čiastočne vypomstilo v druhom polčase, kde sme hrali dosť rozhárane, nervózne, kazili sme lopty. Aj keď sme sa dostali na dostrel súperovej bránky, ViOn stále hrozil nebezpečnými kontrami. Za prvý polčas by nám patrilo víťazstvo, za druhý iba remíza.“

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Na zápas do Trnavy sme sa tešili. Pripravovali sme sa na tento jubilejný desiaty vzájomný duel svedomite. Prvý polčas nebol podľa našich predstáv, Trnava hrala dobre nátlakovo, my sme nevedeli podržať loptu. Mali sme dobrú šancu Majerníkom, Stojanovič mal ďalší náznak šance. Trnavčania očividne lepší hrali odvážnejšie. My sme radi, že sme získali, aj keď so šťastím, na horúcom trnavskom trávniku cenný, no o to zaslúženejší bod po bojovnom výkone.“

FC Nitra – FK DAC 1904 Dunajská Streda 0:1 (0:0)

Gól: 59. Michal Filo, ŽK: 14. R. Valenta, 23. R. Sloboda, 75. Mikuš – 14. I. Obert, 43. R. Konečný, 84. Helísek, rozhodovali: Samotný – Balko, Poláček, 1462 divákov

Nitra: Hroššo – Igor Kotora, Martin Tóth, M. Kolmokov, Áč – Štetina, J. Leško (72. Šimončič) – R. Valenta, Rák, R. Sloboda (65. Kaspřák) – Mikuš (79. Ľ. Kolár)

Dunajská Streda: P. Kováč – I. Obert, Struhár, Hrabáč, R. Konečný (65. Lénárth) – Helísek, Boya Ntsogo (88. Pavol Ďurica), Hílek, Michal Gašparík – Matůš, Michal Filo (76. Hassan)

Hosťujúci Helísek už v 7. min skúšal zakončiť, ale jeho strela skončila vysoko nad Hroššovou bránkou. Domáci fanúšikovia nevydržali ani štvrťhodinu a v 13. min podpálili sedadlá na tribúne. To naštartovalo nitrianskych hráčov. V tej istej minúte sa Mikuš sám uvoľnil, no dunajskostredský brankár Kováč loptu za svoj chrbát nepustil. Odrazenú loptu ešte prudko dorážal Štetina z 20 m, ale ani on neuspel. Mikuš mal prsty aj v ďalších akciách domácich – v 33. min sa dostal do šance po nahrávke Ráka a v 38. min mohol skórovať po samostatnej akcii. V 43. min sa zdalo, že smola Nitry je zažehnaná, no ani Rák nedokázal z vyloženej šance prekonať brankára Kováča.

Po zmene strán Dunajská Streda nasadila tempo, proti ktorému bolo domáce mužstvo bezradné. Michal Filo mohol skórovať už v 51. min, keď sa zbavil obrany, v 57. po rohovom kope Gašparíka, no presadil sa až v 59. min, keď ho našiel Helísek pred Hroššovou svätyňou. V 62. min R. Konečný vypustil projektil z 25 m, no medzi žrde loptu nedostal. Michal Filo mal aj ďalšiu skvelú príležitosť zvýšiť náskok svojho mužstva po Tóthovej chybe, ale zaváhal. V 64. min ponúkol Gašparík šancu Matůšovi, ale ten ju zahodil. Kapitán Nitry Rák v 65. min poslal delovku z priameho kopu, svoj cieľ však minula. O tri minúty mal Michal Filo poslednú šancu, do ktorej ho poslal Hílek. Lopta mu však skĺzla a ani tentoraz nezakončil. V 76. min sa Áč snažil vyrovnať z 30 m, ale ani on neuspel. V 88. min pálil M. Kolmokov, brankár Kováč celú situáciu kontroloval a pomohol tak k trojbodovému zisku pre svoje mužstvo.

Ivan Galád (tréner Nitry): „Dve situácie rozhodli v druhom polčase. Najprv nepremenil Mikuš, potom Rák. Súper strelil gól. Nečakali sme, že dnes prehráme.“

Mikuláš Radványi (tréner Dunajskej Stredy): „Chcel by som sa poďakovať hráčom za ich obetavý výkon. Boli sme lepší, kombinovali sme. Kováč výborne zachytal a aj celé mužstvo podalo výborný výkon.“

FK Senica – 1. FC Tatran Prešov 1:1 (1:0)

Góly: 35. Piroska (z 11 m) – 90.+ Ľ. Meszároš (z 11 m), ŽK: 13. Wijlaars – 27. Piter-Bučko, 50. Baran, rozhodovali: Perašín – Mókoš, Petríček, 1648 divákov

Senica: Bolek – Merzič, R. Pillár, J. Gajdošík, Lukšík – Križko – Jaroslav Diviš, Wijlaars (84. Juhász), T. Kóňa, Piroska (90.+ M. Ďurica) – Faldyna (80. Petrán)

Prešov: Jakub Diviš – P. Petráš, Farbák, Bašista, Josl – Papaj, Baran (63. Belejík), Piter-Bučko, Vršajevič (82. M. Pekár) – Katona (74. Pribula), Ľ. Meszároš

Záhoráci vo svojom treťom domácom vystúpení v rade nastúpili s cieľom zvíťaziť. Keďže aj hostia z Prešova neprišli iba brániť, hral sa obojstranne pomerne kvalitný futbal. Už v 6. min Jaroslav Diviš po prihrávke Lukšíka zbytočne prihrával Faldynovi, hoci mohol strieľať. Na druhej strane nebezpečne vystrelil Papaj, Bolek bol však pozorný. Domáci mohli ísť do vedenia v 19. min. Po jemnom centri Wijlaarsa sa ocitol sám pred brankárom Jakubom Divišom Križko, no opečiatkoval iba brvno hosťujúcej brány. V 22. min opäť strieľal nebezpečný Papaj, Bolek loptu vyrazil na roh. Po jeho zahratí Farbákovu hlavičku opäť výborne vyrazil Bolek. Po polhodine hry prevzali iniciatívu Seničania. V 31. min Piroskovu strelu po rýchlom protiútoku gólman kryl, rovnako si poradil aj so strelou Jaroslava Diviša po Kóňovom pase. V 35. min kedy obranca hostí zahral v pokutovom území rukou a Piroska premenil nariadenú penaltu.

Druhý polčas priniesol málo vzruchu a sotva priemerný futbal. Ani jeden tím si vážnejšiu príležitosť nevypracoval. Z domácej strany bol nebezpečný iba prienik Jaroslava Diviša, ktorý sa ale poisťovacím gólom neskončil. V nadstavenom čase nastrelil prešovský hráč domácemu obrancovi v pokutovom území ruku a z nariadenej penalty vyrovnal na zaslúženú remízu Ľubomír Meszároš.

Stanislav Griga (tréner Senice): „Bol to vyrovnaný zápas, o výsledku ktorého rozhodli dva penaltové momenty. Mrzí ma, že sme druhýkrát v jednom týždni v posledných minútach zápasu stratili body. V posledných dvadsiatich minútach sme boli ustráchaní, čo súper využil.“

Ladislav Pecko (tréner Prešova): „Som šťastný, že sme získali prvý bod na ihrisku súpera. Teší ma hra aj bojovnosť, ktorou sa mužstvo predviedlo. Napriek nepriaznivému skóre sa chlapci nevzdávali a zaslúžene vyrovnali.“

ŠK Slovan Bratislava – MŠK Žilina 0:1 (0:0)

Gól: 68. T. Majtán, ŽK: 29. Žofčák – 29. Zošák, 44. Jež, 55. S. Angelovič, rozhodovali: Olšiak – Kubačka, D. Hrčka, 3680 divákov

Slovan: Putnocký – Bagayoko, Saláta, Dosoudil, Pečnik – Žofčák, Božič, F. Kiss (66. Grendel), Ivana (88. Jánošík) – Halenár (71. Kordič), Šebo

Žilina: Dúbravka – S. Angelovič, Piaček, Šourek, Leitner – Jež, Zošák (90.+ Bello), Ľ. Guldan, Vladavič (89. Vyskočil) – T. Majtán (74. Ceesay), T. Oravec

Hneď v úvodnej minúte mal veľkú šancu Halenár, keď si nabehol za obranu, ale nespracoval si dobre loptu. Na konci 5. min pekne zakombinovali domáci pred pokutovým územím Žiliny. Na konci akcie bol Halenár, ktorého strela len tesne minula pravú žrď. O desať minút neskôr zahrával z pravej strany priamy kop Žofčák. Loptu poslal po zemi do šestnástky na Šeba, no hosťujúca obrana zblokovala jeho pokus a následne loptu odkopla na rohový kop. Žilinčania mali prvú veľkú šancu v 17. min. Na dlhý odkop Guldana si nabehol Oravec. Zakončil popri vybiehajúcom brankárovi Slovana. Zdalo sa, že Putnocký ho v pokutovom území fauloval, no píšťalka hlavného rozhodcu Olšiaka zostala nemá. V 27. min center Žofčáka na hranici malého vápna pohladil hlavou Šebo, ale Dúbravka sa prezentoval fantastickým zákrokom. Tomáš Oravec mal ďalšiu príležitosť Žiliny, keď mu opäť prihrával Guldan. Hosťujúcemu kanonierovi však chýbalo polkrok, aby dočiahol loptu na hranici malého vápna. V prvom dejstve sa už do konca nič vážne nestalo, mužstvá odchádzali do kabín za bezgólového stavu.

Úvodnú šancu v druhom polčase mal domáci Halenár. Jeho hlavička po centri Žofčáka len tesne minula pravú žrď Dúbravkovej svätyne. Zápas však nemal očakávané tempo a chýbala mu aj atmosféra. Obe mužstvá robili množstvo chýb a hráči si nevedeli presne prihrať. V 60. min sa bezgólový stav pokúšal zmeniť Božič, jeho hlavička z bezprostrednej blízkosti po rohovom kope skončila len v náručí Martina Dúbravku. Už o dve minúty neskôr pekne vystrelil Šebo, ale žilinský gólman bol pripravený. V 68. min otvoril gólový účet stretnutia Tomáš Majtán. Oravec sa po rýchlom rozohraní štandardnej situácie zbavil na hranici pokutového územia Salátu. Počkal si na nabiehajúceho spoluhráča a pomedzi štvoricu slovanistov mu ponúkol nezištnú prihrávku. Pre Majtána už nebol problém z troch krokov poslať loptu do siete – 0:1. Vyrovnať sa snažil aktívny Šebo. Jeho hlavička v závere 80. min však nesmerovala medzi tri žrde. „Belasí“ sa v záverečných minútach snažili vytvoriť na hostí tlak, ale Žilinčania zodpovedne bránili a nepustili domácich do žiadnej príležitosti. Úradujúci šampión teda zvíťazil na Pasienkoch nad vicemajstrom najtesnejším rozdielom 1:0.

Karel Jarolím (tréner Slovana): „Samozrejme, že nie som spokojný s výsledkom tohto zápasu. Vstúpili sme doň celkom dobre, postupne sme však svojimi chybami sami pustili Žilinu k ich hre. V druhom polčase sme sa už dokázali vyvarovať chýb, no o osude súboja rozhodla jediná situácia, keď Saláta prehral súboj s Oravcom. Žilina dokázala väčšiu skúsenosť, keď potrestala jednu z mála našich chýb.“

Pavel Hapal (tréner Žiliny): „Som spokojný s výsledkom. S výnimkou úvodných 10 – 15 minút, keď sa nám nič nedarilo, sme predviedli slušný výkon. Škoda len, že sme si nevytvorili ešte o jednu či dve šance viac, mohlo to byť ešte lepšie. Opakujem – moji zverenci ma potešili výsledkom aj výkonom.“

Viac k osobe Dušan RadolskýIvan GaládJuraj JarábekKarel JarolímKarol MarkoLadislav PeckoMichal gašparíkMikuláš RadványiPavel HapalStanislav GrigaŠtefan TarkovičTomáš Oravec