Výsledky utorkových zápasov Slovnaft extraligy

BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov utorkových zápasov 10. kola základnej časti hokejovej Slovnaft extraligy:

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HC K-Cero Nitra 3:4 po sam. nájazdoch (0:1, 2:1, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 24. Mikula (Cibuľa), 31. Pohanka (M. Bartánus, Tomášek), 42. M. Bartánus (Tomášek) – 7. Gráčik (M. Štefanka), 32. Ďurák (T. Chrenko), 41. Podstavek (M. Štefanka), rozhodujúci sam. nájazd premenil König

Vylúčení: 8:6 na 2 min, navyše: Špelda (Nitra) na 10 min za nešport. správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – Bednár, Korba, 1380 divákov

Liptovský Mikuláš: Kurali – Heš, M. Varga, Kumstát, P. Lištiak, Privoznik, D. Devečka, Martinka, M. Bača – Cibuľa, J. Halaj, Kriška – M. Bartánus, Pohanka, Tomášek – Kropáč, Kuric, Mikula – Roháč, L. Paukovček, Kadura

Nitra: Lakosil – Ďurák, Špelda, V. Vlk, König, M. Novák, Jass, Ďurkech – Podstavek, T. Chrenko, M. Kováčik – H. Ručkay, Marek Slovák, E. Čaládi – Gráčik, M. Štefanka, S. Saliji – Rumpel, M. Chrenko, Ľ. Dobrý

Hostia začali lepšie a vyslali aj prvý strelecký pokus v zápase. Liptákom trvalo dosť dlho, kým sa vymanili spod tlaku Nitry, no následne inkasovali, keď v 7. min Gráčik po prihrávke Štefanku nedal Kuralimu šancu – 0:1. Obe mužstva sa zamerali viac na defenzívu, Liptáci však mali niekoľko stopercentných príležitostí, Tomášek dokonca zahodil aj nemožné.

Až v druhej tretine začali domáci premieňať svoje šance, keď v 25. min Mikula svojim prvým gólom v drese Liptovského Mikuláša vyrovnal a Pohanka ich dokonca v 31. min poslal do vedenia. Hosťom však stačilo iba 15 sekúnd pri vylúčení Devečku a zásluhou Ďuráka bolo vyrovnané.

V 41. min bol rovnako v presilovej hre úspešný Mikula a Nitra opäť viedla. Vzápätí však na druhej strane kontroval Bartánus a vyrovnal. Keďže do konca riadneho hracieho času a ani v predĺžení už gól nepadol, prišli na rad samostatné nájazdy. V nich mali viac šťastia na hokejkách hostia z Nitry a z Liptova si odvážajú dva body.

Pavol Paukovček (asistent trénera Lipt. Mikuláša): „Zápas bol o pevnej defenzíve. Opäť sme prehrávali a dvakrát sme museli doťahovať náskok súpera. Podarilo sa nám to, ale napokon sme už po tretí raz prehrali na samostatné nájazdy.“

Peter Oremus (tréner Nitry): „Cieľ, ktorý sme si stanovili pred zápasom v Liptovskom Mikuláši, sme splnili. Vedeli sme, že body z Liptova budú dôležité, získali sme ich a sme spokojní.“

HK 36 Skalica – MHC Martin 5:3 (3:1, 1:1, 1:1)

Góly: 5. Kocák (R. Jendek, Jarolín), 13. R. Hartmann (Hranáč, Pálffy), 15. T. Višňovský (Kocák, R. Jendek), 38. Pálffy (R. Hartmann, Hranáč), 48. Zálešák (Pálffy, R. Hartmann) – 6. Themár (Markovič, Drgoň), 22. Galamboš, 56. Trokan (Jabrocký)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – Horínek, Tvrdoň, 2341 divákov

Skalica: Falter – Gründling, Hranáč, M. Výborný, Škápik, Škadra, R. Jendek, Beňa, Schnabel – Pálffy, Zálešák, R. Hartmann – R. Školiak, Kostourek, D. Pašek – Kocák, Jarolín, T. Višňovský – Kutálek, F. Novák, Šátek

Martin: Križan – Polák, Klepáč, Pozník, I. Ďatelinka, Šimka, Drgoň, Obuch, Matejka – Uram, Jabrocký, M. Beran – Appel, L. Říha, Trokan – Themár, Markovič, Galamboš – Škumát, I. Baček, I. Dornič

Hneď v úvode duelu sa Skaličania usadili pred Križanom, ich snahu však zmarilo vylúčenie Zálešáka. Strelecký účet stretnutia otvoril v 5. min Kocák, ktorý na dvakrát prekonal martinského brankára – 1:0. Odpoveď na seba nenechala dlho čakať a po chybe domáceho Schnabela vyrovnal Themár. V 13. min sa strelecky presadil R. Hartmann, ktorý od modrej čiary nedal súperovmu brankárovi šancu. Skaličania po tomto góle ešte viac ožili a pred Križanom bolo „horúco“. Už v 15. min zvýšil na 3:1 T. Višňovský, ktorý po perfektnej Kocákovej prihrávke nápalil nekompromisne puk za chrbát hosťujúceho brankára.

Na začiatku druhej dvadsaťminútovky domáci doslova darovali Martinu gól, keď vo vlastnom oslabení brankár Falter vyhodil puk iba na hokejku Galamboša a ten poľahky poslal puk do skalickej bránky. V 31. min mohol rozjasať skalické tribúny R. Hartmann, ale Križan bol pozorný. V 38. min našiel R. Hartmann pri hre štyroch proti štyrom Pálffyho a ten nemal s hosťujúcim brankárom veľké problémy – 4:2.

V 48. min poslal Skalicu už do trojgólového vedenia Zálešák, keď v presilovke o jedného korčuliara zasunul puk za Križanov chrbát. Na konečných 5:3 upravil v 56. min Trokan, ktorý strelou pomedzi nohy prekonal Faltera.

Martin Pešout (asistent trénera Skalice): „Inkasovali sme veľmi lacné góly. Prvý a tretí bol polovlastný, druhý vlastný. My sme naopak nedávali góly ani z najvyloženejších šancí. Sme veľmi radi, že sme nad Martinom vyhrali a v tabuľke sme ho predstihli.“

Juraj Jakubík (asistent trénera Martina): „Očakávali sme veľmi ťažký zápas, čo sa napokon aj potvrdilo. Skalica s Pálffym v zostave je veľmi dobrý tím. Domáci dnes podali dobrý výkon a víťazstvo si zaslúžili.“

HK Poprad – Dukla Trenčín 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)

Góly: 4. Škovira (Klouda), 37. Lapšanský (Dora, Šechný), 52. Lapšanský (Dora, Šechný), 53. Mašlonka (M. Žemba) – 10. Valčák (Sekeráš, Paroulek), 35. Dubec (Tomík, Šimíček), 56. Dubec (Gabriš, Tomík)

Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: Valčák (Trenčín) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:3, oslabenia: 1:0, rozhodovali: D. Konc – Gašparík, Zvrškovec, 1544 divákov

Poprad: Šimonovič – Fabian, Bartoň, Jasečko, M. Žemba, Michal Segľa, Dora, J. Brejčák, Jelínek – Škovira, Klouda, P. Svitana – Mašlonka, Šechný, Lapšanský – Marcel Haščák, Rataj, A. Kroták – Čížek, Slaninák, Igor Majeský

Trenčín: V. Kováč – Trefný, Sekeráš, Gabriš, Fatyka, Hruška, Hančák, Kvetan, Jarábek – Paroulek, Valčák, Michel Miklík – Dubec, Šimíček, Tomík – Tybor, E. Hartmann ml., T. Radulay – Troliga, O. Ďuriš, Filo

Obe mužstvá začali svižne, úvodný tlak domácich Trenčania prečkali, v 4. min však šikovnou strelou z otočky otvoril skóre Škovira – 1:0. Vyrovnanie zariadil dorážkou v polovici I. tretiny počas presilovky Valčák.

Druhé dejstvo sa začalo o poznanie pomalšie ako to prvé, domáce mužstvo postupne zvyšovalo tempo aj tlak na Kováčovu bránku. V rozlete ich zastavilo vylúčenie Doru, ktoré potrestal v 35. min vedúcim gólom Dubec – 1:2. Popradčania vyrovnali o dve minúty neskôr v hre štyroch proti štyrom, keď Lapšanský doklepol strelu Doru. Záver tretiny sa niesol v znamení častých vylúčení na oboch stranách, gól napriek šanciam oboch mužstiev nepadol.

V treťom dejstve domáci preukázali väčšiu túžbu po víťazstve a v 52. a 53. min sa ujali dvojgólového vedenia zásluhou Lapšanského a Mašlonku. Trenčín vrátil do hry Dubec strelou od modrej čiary, no Popradčania si už umnou hrou víťazstvo nenechali vziať.

Július Pénzeš (asistent trénera Popradu): „Zápas sme opäť začali vylúčeniami, tohto kŕča sa dlhodobo nevieme zbaviť. Museli sme otáčať skóre, čo nám naozaj zobralo dosť síl. Pri našom dvojgólovom vedení sme urobili taktickú chybu, z ktorej pramenila presilovka súpera a gól. V závere sme si so šťastím a bojovnosťou tri body ustrážili. Vďaka patrí brankárovi aj celému tímu. Takéto vydreté víťazstvo sme potrebovali a verím, že nás posunie k lepším výsledkom.“

František Hossa (tréner Trenčína): „Bol to veľmi vyrovnaný zápas, v ktorom rozhodovali presilovky. Rozhodujúci gól sme dostali po hrubej chybe v našej obrannej tretine. Gratulujem Popradu k víťazstvu.“

HKm Zvolen – HC Košice 2:3 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 36. Michal Chovan (J. Kopecký, Ľ. Hurtaj), 44. L. Čierny (Michal Chovan, Huba) – 8. Rudolf Huna (Juraj Sýkora, S. Gron), 41. P. Mikuš (Höglund, Dravecký), rozhodujúci sam. nájazd Höglund

Vylúčení: 7:10 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Milan Novák, Brath, 1626 divákov

Zvolen: J. Laco – Huba, Pikkarainen, L. Čierny, Juraško, J. Valach, Hraško, Tomaška – Mäkiaho, Kóňa, Pavliš – J. Kopecký, Ľ. Hurtaj, Gálik – Michal Chovan, F. Turek, M. Jurík – Marcinek, V. Baláž, Otčenáš

Košice: J. Hudáček – Grman, J. Tabaček, Kledrowetz, M. Gajdoš, P. Mikuš, Deyl – Dravecký, Juraj Faith, P. Bartoš – Rudolf Huna, S. Gron, Juraj Sýkora – Höglund, Húževka, Jenčík – Gmitter, Mertel, M. Baláž

Vo Zvolene sa hral priemerný hokej so slabými obranami. Brankári sa však aj napriek tomu nudili. Už v 6. min musel Laco zachraňovať pred Jenčíkom. Hostia išli do vedenia o dve minúty neskôr po zaváhaní zvolenskej obrany, čo využili Sýkora s Rudolfom Hunom a posledne menovaný sám pred Lacom skóroval – 0:1. O minútu neskôr Húževka v dobrej pozícii zaváhal. Zvolenčania mohli ťažiť z presiloviek. V 12. min sa nepresadil Valach. V závere prvej tretiny mal gól na hokejke Huba, ktorý zoči-voči Hudáčkovi neuspel a potom ho napodobnil úplne voľný Turek.

V druhej tretine domáci nevyužili ani 90-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, Turek zblízka pred Hudáčkom mieril iba do žŕdky. Až v 36. min sa v početnej výhode po ideálnej prihrávke Kopeckého presadil Chovan – 1:1.

Nástup do tretej tretiny vyšiel hosťom, keď sa v presilovke po 50 sekundách presadil zblízka Mikuš. Onedlho mohli Košice vyhrávať dvojgólovým rozdielom, ale Sýkora neuspel pred Lacom. Čo sa nepodarilo Košiciam, vyšlo Zvolenu. Ladislav Čierny z presilovky od modrej čiary v 44. min umiestnenou strelou po ľade vyrovnal. Domáci mohli ísť do vedenia v 49. min, keď unikajúceho Hurtaja fauloval Tabaček, ale trestné strieľanie nepremenil kanonier Kopecký. Krušné boli záverečné dve minúty. Obidva tímy chceli vyhrať, no proti boli brankári. Laco zneškodnil Bartošovu jedovku a na druhej strane Hudáček kryl strelu Chovana v dobrej šanci. V predĺžení sa o výsledku nerozhodlo, v samostatných nájazdoch napokon rozhodol hosťujúci Höglund, ktorý skóroval v šiestej sérii.

Vladimír Hiadlovský (asistent trénera Zvolena): „Dôležité boli naše nepremenené presilovky, najmä tie piatich proti trom. Trápime sa v koncovke, nevieme dať gól. Nič na tom nemení fakt, že si vieme vytvoriť veľa šancí. Rozhodujúce bolo nevyužité trestné strieľanie v tretej tretine za stavu 2:2. Samostatné nájazdy sú už vabankom, preto máme dnes iba bod.“

Pavel Hulva (asistent trénera Košíc): „Prišli sme si do Zvolena po tri body, no vezieme si domov len dva. Bol to však ťažký zápas, hrali sme niekoľkokrát v oslabení, čo nás stálo množstvo síl. Išli sme do vedenia, no Zvolenčanom sa podarilo ešte v druhej tretine vyrovnať, keď hrali viackrát v početnej výhode. Predovšetkým domáce presilovky piatich proti trom boli kľúčové. Nástup do tretej časti hry nám vyšiel, išli sme do vedenia v početnej výhode, no domáci rýchlo odpovedali tiež v presilovke. Rozhodujúce bolo nepremenené trestné strieľanie Zvolena, v samostatných nájazdoch je to už o šťastí. Vyhrali sme aj vďaka výbornému výkonu Hudáčka.“

HK Orange 20 – HC’05 Banská Bystrica 1:7 (0:0, 0:5, 1:2)

Góly: 58. M. Bakoš (Šimčák) – 22. Drotár (Češík, T. Sýkora), 25. Pardavý (Bulík), 29. V. Országh (Vizváry, Bulík), 36. T. Sýkora (V. Országh, Bauer), 38. Ľ. Sabol (P. Frühauf, Vantroba), 44. Tonkovič (Paľov, Vantroba), 56. Bauer (Češík, Drotár)

Vylúčený: 8:6 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Goga – Orolin, Bundil, 521 divákov

HK Orange 20: Čiliak – Jaborník, Rais, Šiška, M. Marinčin, Slimák, Jankovič, T. Devečka – Ján Sýkora, S. Mlynarovič, J. Gašparovič – M. Bakoš, L. Hudáček, Andrej Šťastný – Lisoň, Grošaft, Vandas – Uhnák, Petro, Cingel – Šimčák

Banská Bystrica: Fedor – Kolba, Bauer, P. Frühauf, Vantroba, Vizváry, Biro, Bambúch – V. Országh, Bulík, Pardavý – Paľov, Ľ. Sabol, Jánoš – T. Sýkora, Češík, Drotár – Ižvolt, Tonkovič, Bendík

Po bezgólovej prvej tretine sa vrece s úspešnými zásahmi roztrhlo v druhom dejstve. Ako prvý sa do streleckej listiny zapísal v 22. min Drotár, ktorý doklepol odrazený puk za Čiliakov chrbát – 0:1. O tri minúty neskôr ušiel Bulík vo vlastnom oslabení, v útočnom pásme našiel Pardavého a ten strelou z prvej upravil na 2:0 pre Banskú Bystricu. V 29. min hostia „točili“ mladíkov pri početnej výhode o dvoch hráčov, Bulík prihrával na Vizváryho, ten pálil z prvej, Čiliak ešte jeho strelu stihol vyraziť pred Országha, ktorý nezaváhal – 0:3. V 36. min upravil už na rozdiel štyroch gólov svojim prvým presným extraligovým zásahom T. Sýkora a gólový účet druhej dvadsaťminútovky uzatvoril na 5:0 Sabol.

V 44. min Vantroba poslal po mantineli puk do útočnej tretiny, za bránkou hostí ho vybojoval Paľov, našiel pred ňou Tonkoviča a ten zvýšil už na 6:0 pre Banskú Bystricu. Siedmy gól hostí pridal Bauer a zdalo sa, že „barani“ nadelia domácemu tímu nepopulárnu desiatku, ale nestalo sa. Domáci sa dočkali čestného úspechu v 58. min, keď Fedora prekonal Bakoš.

Štefan Mikeš (tréner HK Orange 20): „Z našej strany nie je veľa čo hodnotiť. Bol to veľmi slabý výkon, v druhej tretine sme dostali päť gólov, tam sa zápas rozhodol. Zaostávali sme vo všetkom, robili sme strategické, hrubé individuálne chyby. Nechali sme sa vylučovať, čo súper využil.“

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Prvú tretinu sme mali pod kontrolou, aj keď sme nedali góly. V druhej časti sa nám po pekných individuálnych akciách podarilo získať výrazný náskok. Príležitosť dostali všetci hráči zo zostavy, lebo niektorí sú zranení.“

HC Slovan Bratislava – MsHK Garmin Žilina 4:2 (1:0, 0:2, 3:0)

Góly: 12. D. Skokan (O. Rusnák, T. Varga), 47. Lažo (Hujsa, A. Nedorost), 48. A. Nedorost (J. Kováčik, Lažo), 51. Vaic (A. Nedorost) – 22. Vala (Turoň, M. Kokavec), 36. Vala (Škoda)

Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše: Vala (Žilina) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Valachovič – Junek, Stano, 2340 divákov

Slovan Bratislava: Konrád – J. Kováčik, Bohunický, Tesařík, Tulupov, Štajnoch, Turunen, Sersen – Lažo, Hujsa, Demel – Vaic, Lipiansky, Richard Huna – V. Nemec, A. Nedorost, Róbert Huna – T. Varga, O. Rusnák, D. Skokan

Žilina: Lipovský – Bobček, Rúfus, Turoň, Hriňa, V. Urban, M. Horák – Drevenák, Palovčík, P. Barinka – M. Kokavec, Škoda, Vala – Hajnik, Pleva, M. Hreus – Kubiš, Koložváry, Valášek

Od začiatku sa hral rýchly hokej bez zbytočných prerušení. Aktívnejší boli domáci, ktorý niekoľkokrát vyskúšali Lipovského v bránke Žiliny. Práve gólman hostí však urobil prvú chybu v 12. min, keď jeho nepresnú rozohrávku spoza bránky zachytil O. Rusnák. Ten puk naservíroval pred prázdnu žilinskú svätyňu Skokanovi, ktorý otvoril skóre – 1:0. Už o minútu pri vylúčení Kokavca zvonila žrď Lipovského bránky po delovke J. Kováčika. Porucha časomeru vyviedla domácich z tempa a hostia sa tiež začali osmeľovať pred Konrádom.

Žilinčanom to prinieslo úspech hneď na začiatku druhého dejstva, keď po niekoľkých strelách na Konráda sa puk dostal na hokejku Valu, ktorý pred odkrytou bránkou nezaváhal – 1:1. Následne tempo hry upadlo a na ľade dominovala nepresnosť. V 28. min sa dvakrát predviedol rozhodca Valachovič. Najprv posúdil na prekvapenie celého štadióna vykopnutú hokejku z Lipovského rúk ako dôvod na trestné strieľanie v prospech Slovana. Po konzultácii s asistentmi svoje rozhodnutie odvolal. O pár sekúnd neskôr konzultoval s videorozhodcom Hujsovu strelu, ktorú zastavila žrď žilinskej bránky. V 35. min hlavný arbiter rozdal v rýchlom tempe postupne tri menšie tresty. Žilinčania však 90-sekundovú presilovku štyroch proti trom, ani 25-sekundovú o dvoch mužov pri ďalšom vylúčení Slovana nedokázali zužitkovať. S veľkým šťastím však premenili aspoň záverečnú presilovú hru piatich proti štyrom, keď Vala v 36. min prestrelil Konráda po tom, ako sa k nemu šťastne odrazil puk po Škodovej delovke – 1:2. Po inkasovanom góle domáci okamžite zvýšili aktivitu, no do šatní išli s minimálnym náskokom hostia.

Kľúčovým momentom zápasu sa ukázalo dvojnásobné vylúčenie Žilinčanov Palovčíka a Horáka v tretej tretine. Najprv výhodu o dvoch hráčov využil po 18 sekundách strelou do ľavého horného rohu Lipovského bránky navrátilec Lažo a o 70 sekúnd neskôr poslal pri následnej presilovke piatich proti štyrom po dorazenej strele Slovan do vedenia Andrej Nedorost – 3:2. Rozbehnutých domácich už nedokázalo zastaviť ani vylúčenie Lipianskeho, v 51. min sa dostali do pásma Žiliny a Vaic napriek faulu dokázal strelou pod žŕdku žilinskej bránky v oslabení zvýšiť vedenie „belasých“ už na dvojgólový rozdiel – 4:2. Hostia už nedokázali na Slovan nič vymyslieť a zbabraná tretia tretina ich v utorok stála všetky body.

Antonín Stavjaňa (tréner Slovana): „Máme za sebou ďalší ťažký zápas. Rovnako ako v Košiciach sme dokázali otočiť výsledok z nepriaznivého stavu 1:2. Pri našej súčasnej forme nám ide aj šťastie naproti. V najbližšom zápase by sa už mohol vrátiť do zostavy aj Kuľha, naša ofenzíva tak bude veľmi silná.“

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): „Odohrali sme v Bratislave dobré stretnutie, s výkonom mojich zverencov môžem byť spokojný. Prvý gól sme inkasovali po hrubej chybe nášho brankára Lipovského. Predviedli sme však dnes výbornú defenzívu, vďaka ktorej sme viedli 2:1. V tretej tretine sme chceli v našom výkone pokračovať, ale nedokázali sme uhrať oslabenia a za tri vylúčenia sme pykali.“

Viac k osobe Andrej ŠťastnýJán SýkoraJuraj FaithMarcel HaščákMichal ChovanMichel MiklíkMilan NovákPeter OremusRichard HunaRóbert HunaRudolf Huna