Výsledky volieb potvrdili bulharskú patovú situáciu

Bulharsko
Foto: SITA, AP

SOFIA 15. mája (WEBNOVINY) – Bulharsko sa ponorilo hlbšie do politickej neistoty po stredajšom zverejnení oficiálnych výsledkov volieb, ktoré ukázali, že socialistická koalícia a jej potenciálny partner DPS nemajú dostatok mandátov na sformovanie vlády.

Obe strany sa teraz uchádzajú o podporu silne nacionalistickej a nepredvídateľnej strany Ataka, čo vyvoláva obavy vzniku nestabilnej vlády s krátkou životnosťou.

Konečné výsledky nedeľných volieb ukázali, že odchádzajúca strana expremiéra Bojka Borisova Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) získala 30,5 percenta hlasov, pričom nasleduje socialistická Koalícia za Bulharsko (KB) s 26,61 percentami.

Strana tureckej menšiny Hnutie za práva a slobody (DPS) si zabezpečila 11,29 percenta a nacionalistická strana Ataka presvedčila 7,3 percenta voličov. Strana GERB tak získala 97 parlamentných miest, KB 84, DPS 36 a Ataka 23. Borisova strana je zatiaľ izolovaná, lebo všetky tri ostatné politické zoskupenia s ňou odmietajú spolupracovať. So 120 mandátmi sú socialisti a Turci teraz nútení uchádzať sa o podporu nacionalistov. Analytici však tvrdia, že takáto vláda by mala krátku životnosť. Zároveň však dodávajú, že lepšia možnosť asi momentálne nie je.

Bulharskom v januári a februári otriasali mohutné demonštrácie, ktoré neskôr prerástli do občianskych nepokojov namierených proti celkovej situácii v najchudobnejšej krajine EÚ. Výsledkom bola rezignácia Borisovovej vlády a stanovenie májového termínu predčasných volieb. Ich cieľom bolo ukončiť politickú krízu, ktorá oslabila ekonomickú stabilitu krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom