Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Univerzita komenského
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
9. apríla 2014 SprávySlovensko od WBN/PRSITA Diskusia()

Vysoké školy budú hosťovať zahraničných profesorov

BRATISLAVA 9. apríla (WBN/PR) – Vysoké školy s ekonomickým zameraním si aj tento rok môžu do svojich radov pozvať renomovaných zahraničných profesorov podľa vlastného výberu. Umožní im to otvorená grantová schéma, ktorú každoročne vyhlasuje Nadácia VÚB. Budúci ekonómovia, finančníci či manažéri tak získajú jedinečnú príležitosť absolvovať semestrálne štúdium vybraného predmetu pod vedením zahraničného odborníka. Nadácia VÚB uhradí dvom vysokým školám náklady spojené s hosťovaním profesora do výšky 45 000 eur.

Myšlienku intenzívnej spolupráce našich ekonomických vysokých škôl s významnými zahraničnými odborníkmi podporuje Nadácia VÚB od roku 2009. Doteraz na hosťovanie profesorov, prevažne z Veľkej Británie, Francúzska a USA, poskytla deväť grantov v hodnote takmer 400 000 eur. Výhodou pre školy je, že odborníci prichádzajú na Slovensko na celý semester, čo vytvára priestor okrem pedagogickej činnosti aj na spoločný výskum. „Pre naše vysoké školstvo je veľmi dôležité spolupracovať aj so zahraničnými univerzitami, porovnávať svoje pedagogické postupy a pracovať na spoločných výskumných projektoch. Rovnako dôležité je poskytnúť túto príležitosť aj študentom, doktorandom a mladým učiteľom, pre ktorých môže byť takéto stretnutie motivujúce pre ich ďalší profesionálny rozvoj,“ vysvetľuje Elena Kohútiková, zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB banky.

Do projektu sa vlani zapojila aj Ekonomická univerzita v Bratislave, ktorá počas zimného semestra 2013/2014 na svojej pôde hosťovala profesora ekonomickej geografie Johna Picklesa z University of North Carolina. Prínos jeho pobytu hodnotí profesor Milan Buček z Ekonomickej univerzity v Bratislave: „Naším dlhodobým cieľom je byť súčasťou výskumných sietí s najvýznamnejšími európskymi a americkými vedcami. Vďaka podpore z Nadácie VÚB sme túto víziu mohli naplniť a naši študenti tak v osobe profesora Johna Picklesa získali nielen skvelého učiteľa a mentora, ale aj jedinečnú príležitosť zažiť atmosféru zahraničnej vysokej školy na pôde svojej alma mater. Spolupráca pokračuje pozvaním troch pracovníkov našej katedry do Severnej Karolíny.“

O grant sa môžu uchádzať slovenské vysoké školy, univerzity, fakulty a katedry s ekonomickým zameraním, ktoré svoj návrh na pôsobenie zahraničného profesora podajú do 31. októbra 2014. O udelení finančnej podpory rozhodne odborná porota zložená z renomovaných zahraničných odborníkov, pričom do úvahy bude brať najmä vedeckú erudovanosť navrhovaného kandidáta, ako aj ciele a zámery spoločnej vedecko-výskumnej činnosti pozývajúcej školy a hosťujúceho profesora. Nadácia VÚB uhradí mzdové a cestovné náklady pozvaného profesora, ako aj náklady na jeho účasť na zahraničných vedeckých konferenciách počas jeho pôsobenia na Slovensku. Viac informácii a prihlášky pre univerzity sú k dispozícii na www.nadaciavub.sk.

Odporúčané články

Elena Kohútiková odchádza z pozície zástupkyne generálneho riaditeľa VÚB Nadácia VÚB opäť podporí komunity sumou 80 000 eur

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...