Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bálint Lovász, Martina Lubyová
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Predseda Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) Bálint Lovász a ministerka školstva, vedy a výskumu Martina Lubyová. Foto: SITA - koláž WBN
22. 03. 2019 11:58 PolitikaSlovenskoPolitika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Vysoké školy na Slovensku budú hodnotiť aj študenti, v Bruseli sa z nich stanú superexperti

BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) – V najbližšom období začne Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo tvoriť štandardy akreditácie vysokých škôl.

Nový systém

Uviedol to na brífingu po Konvente akademických senátov predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász s tým, že dôležité slovo budú mať pri tvorbe aj študenti.

„Teraz je dôležité, aby sme vyškolili študentských expertov na hodnotenie kvality škôl a vzdelávacieho procesu. Na Slovensku nič také nie je a my sme dostali túto možnosť podieľať sa na hodnotení kvality. Ideme európskym smerom. Už rokujeme s bruselskými inštitúciami, aby sa spojili viacerí študenti a akreditačné agentúry z rôznych krajín, keďže cieľom nového systému je otvoriť sa svetu a Európe. Chceme získať rady od univerzít aj študentov zo zahraničia, ako hodnotiť kvalitu,“ vysvetlil Lovász.

Spoločný projekt s Bruselom

Podľa Lovásza je dôležité, aby našich expertov vyškolili experti zo zahraničia. Verí, že nový zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania pomôže ku skvalitneniu škôl.

„Už máme pripravený spoločný projekt s Bruselom. Odíde tam 10 – 15 študentov, z ktorých sa stanú superexperti. Je dôležité, aby získali medzinárodný pohľad na to, akým spôsobom sa zabezpečuje kvalita v zahraničí. Pre študentov bude náročné hodnotiť kvalitu aj preto, že na jednej strane budú hodnotiť svoju univerzitu, ale aj iné. Je dôležité, aby neboli zaujatí voči iným a ostali objektívní,“ dodal.

Ministerka školstva Martina Lubyová je rada, že vďaka zákonu o kvalite sa budú na hodnotení vysokých škôl podieľať aj študenti. Zákonom sa má zlepšiť vysoké školstvo.

„Pracujeme na revízii sústavy študijných odborov. Darí sa nám ju redukovať asi zo 400 na 40. Študenti tak budú mať väčšiu možnosť zamerať sa na interdisciplinárne štúdia a ľahšie sa im bude prechádzať z jednej študijného programu do druhého,“ dodala šéfka rezortu školstva.

Nahradili Akreditačnú komisiu

Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo nahradila doterajšiu Akreditačnú komisiu. Kým komisia bola len poradný orgán vlády, akreditačná agentúra je nezávislá a zriadená zákonom. Podľa Lubyovej, kým minister školstva mohol rozhodnutie komisie zmeniť, v prípade agentúry to už nebude možné.

Štatutárnym orgánom agentúry je výkonná rada s deviatimi členmi. Minister školstva vymenúva dvoch členov na návrh Rady vysokých škôl a dvoch členov na návrh Slovenskej rektorskej konferencie z osôb, ktoré sú medzinárodne uznávanými odborníkmi v oblasti svojho pôsobenia, dvoch členov na návrh Študentskej rady vysokých škôl a dvoch členov na návrh zástupcov zamestnávateľov, deviatym členom je predseda výkonnej rady.

Funkčné obdobie členov a predsedu výkonnej rady je šesť rokov. Predsedom je bývalý rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Robert Redhammer.

Odporúčané články

Vláda schválila nový druh pôžičky pre študentov, má ich motivovať k práci na Slovensku Nevyužitie 80 miliónov eur z eurofondov je škandál, tvrdí Remišová a Pellegrinimu adresovala výzvu

Neprehliadnite

Boli sme na tom už všelijako, okomentoval Sólymos klesajúce preferencie Mosta-Híd Cestu na Srí Lanku radšej zvážte, zahraniční turisti môžu predstavovať pre teroristov atraktívny cieľ Ferrero aj Lavazza dostali podozrivé zásielky, vyhrážajú sa im otrávením výrobkov Na Slovensko sa dostane saharský prach, teploty budú atakovať tridsiatku a môžu padnúť rekordy Koaličná rada mala rokovať o sociálnom balíčku, stretnutie na poslednú chvíľu presunuli Hanby Bratislavy: Škaredé detaily, ktoré kazia dojem z našej najväčšej pýchy Video: Vlak s vodcom Kimom v Rusku za jazdy čistili a musel aj „cúvať“, lebo netrafili koberec Bankové trójske kone neustále útočia, kyberzločinci takto napadli státisíce ľudí

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Politika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.