Vysoké školy nemajú peniaze na zvyšovanie platov

študenti, vsoká škola
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – Vysoké školy sú v rozpočtovom provizóriu. Od ministerstva školstva dostali na január peniaze na jeden mesiac, koľko dostanú na február, nevedia.

„Máme informácie od troch, štyroch vysokých škôl, ktoré nemajú peniaze na zvyšovanie platov,“ hovorí predseda školských odborárov Pavel Ondek. Povinnosť zvyšovať platy im pribudla od začiatku tohto roka, podľa prepočtov odborárov to bude stáť 10,5 milióna eur.

Vysokým školám chýba rozpis peňazí na tento rok a teda si hospodárenie nemôžu naplánovať. „Už vôbec sa nedá hovoriť o rozvojových projektoch,“ hovorí predseda Rady vysokých škôl SR Viktor Smieško. „Dostali sme na január nejakú čiastku, ktorá je trochu znížená ako jedna dvanástina oproti minulému roku,“ informoval Smieško.

Siahli na osobné príplatky

Aby mohli zvýšiť platy všetkým zamestnancom vysokých škôl o 16 eur, ako im to prikazuje nariadenie vlády, siahli na osobné príplatky. „Rozhodli sme sa vzhľadom na to, že boli zvýšené zákonom o 16 eur platy, upraviť osobné príplatky, aby sme vyšli z tých financií, ktoré máme,“ dodáva Smieško, ktorý pôsobí na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity.

Okrem plošného zvyšovania o 16 eur pedagogickým i nepedagogickým zamestnancom na vysokých školách do taríf sa majú podľa kolektívnej dohody od nového roka zvyšovať pedagogickým zamestnancom platy ešte o tri percentá.

Na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre dostali na január o päť percent menej peňazí, ako bola jedna dvanástina minuloročného rozpočtu. Jej rektor Libor Vozár, ktorý je zároveň predsedom Slovenskej rektorskej konferencie dúfa, že provizórium na školách nepotrvá dlhšie ako jeden, dva mesiace.

Podľa schváleného štátneho rozpočtu by verejné vysoké školy mali dostať tento rok o približne 20 miliónov eur menej ako minulý rok. Vozár verí, že napokon rozpočet zvýšia. Čakajú na výsledky rokovania medzi ministerstvom financií a rezortom školstva.

študenti
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

STU znížila počet tvorivých pracovníkov o 14 percent

„Ja verím tomu, že dôjde k prerozdeleniu finančných prostriedkov v rámci kapitoly ministerstva školstva tak, aby znižovanie rozpočtu pre vysoké školy nemalo dopad na mzdy. V akej miere sa to podarí, teraz neviem povedať,“ doplnil.

Rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer upozorňuje, že za poslednú dekádu znížili počet tvorivých pracovníkov na univerzite o 14 %.

„Ďalšie prepúšťanie kľúčových ľudí by nebolo dobré riešenie v súčasnom období, keď budujeme univerzitný vedecký park a rekonštruujeme laboratóriá, aby sme sa mohli zapojiť do veľkých medzinárodných výskumných projektov,“ hovorí o znížených financiách rektor.

Rozpočtové provizórium chápe rektor Redhammer tak, že dáva vysokým školám nádej, že sa ministrovi Čaplovičovi podarí navŕšiť financie do balíka, ktorý smeruje verejným vysokým školám.

Finančné prostriedky dostávajú zálohovo

Návrh metodiky by mali vysokým školám predložiť podľa predpokladov do konca januára, informoval hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák.

„Do konečného schválenia metodiky a rozpisu dotácií dostávajú vysoké školy na mesačnej báze finančné prostriedky zálohovo. Na ďalšie otázky bude možné odpovedať až po schválení metodiky,“ doplnil. Rezort školstva podľa neho hľadá riešenie, aby zmiernili krátenie rozpočtu vysokým školám.

Odborári ale na svojej internetovej stránke informujú, že sa termín vytvorenia rozpisu finančných prostriedkov očakáva až v priebehu februára. Dôvodom posunutia termínu sú neukončené rokovania medzi ministerstvom financií a ministerstvom školstva, informuje na stránke predseda odborárov Pavel Ondek.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Libor VozárMichal Kaliňákpavel ondekRobert Redhammer