Vysoké Tatry majú za sebou mimoriadne vydarenú letnú sezónu

Deň Rainerovej chaty
Starolesnianska poľana počas osláv Dňa Rainerovej chaty. Vysoké Tatry, 17. august 2013. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 5. septembra (WEBNOVINY) – Letné prázdniny, ktoré predstavujú vrchol letnej turistickej sezóny vo Vysokých Tatrách, dopadli na výbornú.

„Ovplyvnilo to viacero faktorov. Ten hlavný, bolo počasie, ktoré bolo tohto roku veľmi priaznivé. Navštevovaný bol nielen popradský akvapark, ale aj hory,“ uviedla pre SITA výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.

V regióne zaznamenali v júli a auguste nárast počtu jednodňových i viacdňových návštevníkov. „V prípade jednodňových návštevníkov bol nárast 10,5 %, v porovnaní s minulým rokom a čo sa týka ubytovaných hostí, zatiaľ evidujeme nárast okolo sedem percent,“ povedala Maťašovská. Región Vysoké Tatry zaznamenal aj nárast vydaných zľavových kariet Tatry card. Od začiatku júna do konca augusta vydali o 18 % kariet viac, ako v minulom roku. „Čo je veľké prekvapenie, prevládali dlhodobejšie pobyty nad krátkodobými,“ uviedla Maťašovská. Podľa nej to svedčí o tom, že návštevníci prichádzali do Vysokých Tatier na dlhodobejšie pobyty, na viac ako tri noci.

Najviac Slovákov, Poliakov a Čechov

Turisti, vysoké tatry
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Letnú sezónu vo Vysokých Tatrách aj tohto roku potiahli hlavne domáci návštevníci, ktorí tvorili viac ako 55 % návštevníkov. Na druhom mieste boli českí turisti a na treťom návštevníci z Poľska. Trochu odlišná situácia bola v popradskom Aquacity, kde si Česi a Poliaci vymenili pozície. Opäť sa ukazuje to, že Poliaci uprednostňujú akvaparky pred horami a vysokohorskou turistikou.

Pozitíva tohtoročnej letnej sezóny sú podľa Maťašovskej hlavne nárast viacdňových pobytov a nárast počtu domácich návštevníkov. „Robili sme si prieskumy. Porovnávali sa ceny a kvalita a tá spokojnosť tu je. Už to nie je ako v minulosti, keď boli Tatry za to kritizované,“ dodala Maťašovská. Ponuka služieb a skladba produktov, ktoré ponúkajú Vysoké Tatry, už nie sú podľa nej len o vysokohorskej turistike, ale ľudia tu prichádzajú hlavne za oddychom a relaxom a skôr za pohodlím. „Veľký záujem bol aj o návštevu Belianskej jaskyne, návštevu Múzea TANAP-u, botanickej záhrady, ale aj novootvoreného Ski múzea v Tatranskej Lomnici. Záujem bol aj o Spišskú Sobotu,“ dodala Maťašovská.

Sezóne pomohli nepokoje v zahraničí

V horúcich letných dňoch, keď na Slovensku padali teplotné rekordy, zaznamenával rekordné návštevy aj popradský akvapark. „Nepokoje, ktoré boli v zahraničí, nám zahrali do kariet,“ uviedla Maťašovská.

Negatívom, na čo sa ľudia častejšie sťažovali, bola doprava na električke a zubačke. Podľa Maťašovskej v nasledujúcom období bude potrebné posilniť počas letnej sezóny spoje, prípadne súpravy. „Súčasťou Tatry card bola aj doprava na tatranskej električke a zubačke. Veľa ľudí ju využívalo, keď zvolili komfort a pohodlie, keď si mohli dať nejaké to víno alebo pivo,“ povedala Maťašovská.

Letná sezóna ešte nekončí

Napriek skončeniu letných prázdnin, letná turistická sezóna vo Vysokých Tatrách sa stále neskončila. Aj dnes boli parkoviská v centre Smokovcov plné áut rôznych poznávacích značiek. „Jeseň je najkrajšia vo Vysokých Tatrách a má svoje čaro. Ľudia už možno nebudú chodiť na týždňové pobyty, ale predĺžené víkendy ešte budú vyhľadávať,“ povedala Maťašovská.

Osobitnou skupinou, ktorá chodieva do Tatier v jesennom období, sú aj seniori alebo kúpeľní hostia, ktorí majú radšej väčší pokoj. V prípade priaznivého počasia sa môže letná sezóna predĺžiť až do konca októbra, keď sa začne sezónna uzávera značkovaných turistických chodníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom