Vysokoškoláci na Slovensku myslia na svoju budúcnosť, na zábavu a voľný čas míňajú menej peňazí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
študenti, práca
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) – Vysokoškoláci si odkladajú viac peňazí na budúcnosť, ako ich míňajú na voľný čas a zábavu. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre Slovenskú sporiteľňu, v ktorom zisťovala finančné správanie detí a mladých ľudí. Sporenie ako výdavok uvádza 16 % vysokoškolákov. Voľný čas a zábavu v rámci výdavkov uviedlo len 12 % vysokoškolákov.

Vysokoškoláci čoraz viac myslia na svoju budúcnosť a uprednostňujú sporenie pred výdavkami na zábavu. Mnohí z nich si šetria na vlastné bývanie,“ uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Nákladná položka domácností

Takmer polovicu výdavkov vysokoškolákov však tvoria náklady na stravu a bývanie. “Vzhľadom na vysoké nájmy, predovšetkým vo väčších mestách a vyššie poplatky na internátoch, míňajú študenti veľkú časť ich financií na bývanie (19 %). Výdavky na potraviny a jedlo (23 %) sú vo všeobecnosti nákladnou položkou slovenských domácností, študentov nevynímajúc,” skonštatovala Buchláková.

Štyridsaťosem percent opýtaných stredoškolákov má nepravidelnú brigádu, 33 % brigáduje pravidelne. Ich priemerný mesačný príjem je vo výške 78 eur. Peniaze najčastejšie míňajú na oblečenie, topánky či zábavu s kamarátmi.

Študentské brigády

Priemerný mesačný príjem vysokoškoláka je na úrovni 273 eur. Takmer polovica oslovených vysokoškolákov má príjmy z pravidelnej brigády počas roka, rovnako polovica má príjmy len z občasnej brigády. “Zlepšujúce sa podmienky na trhu práce aj im priniesli viac možností na letné brigády,“ dodala Buchláková.

Prieskum pre Slovenskú sporiteľňu uskutočnila agentúra Ipsos v júni tohto roka na celom území Slovenska. Vzorkou bolo 1 200 ľudí vo veku šesť až 35 rokov. Išlo o osobné a online dopytovanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať