Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Studenti.jpg
Foto: Pixabay.com
15. 04. 2010 13:16 Aktuálne správy od Webnoviny.skSITA Diskusia

Vysokoškoláci nevyužívajú vzdelávací program EÚ

BRATISLAVA 15. apríla (WEBNOVINY) – Slovenskí vysokoškoláci nevyužívajú vzdelávací program Európskej únie Erasmus, ktorý každý rok umožňuje viac ako 180 tisícom mladých ľudí študovať a pracovať v zahraničí. Poukazuje na to odborníčka na problematiku EÚ z Európskej demokratickej strany Vlasta Kunová. „Vysoké školy a univerzity na Slovensku majú jedinečnú možnosť zapojiť sa do tohto programu. Proces je veľmi jednoduchý, stačí osloviť partnerské univerzity v zahraničí, vyrokovať s nimi podmienky výmeny študentov a uzavrieť jednoduchú bilaterálnu zmluvu,“ tvrdí Kunová.

Cieľom Európskej únie je, aby každý študent z EÚ aspoň jeden semester študoval na niektorej univerzite iného členského štátu. Program sa snaží stále rozširovať svoje aktivity, do roku 2012 by chcel získať tri milióny „Erasmus študentov“. Slovensko však stále zostáva vo využívaní tejto pomoci na chvoste. Podľa Kunovej slovenské vysoké školy a univerzity využívajú program Erasmus na necelé jedno percento. V školskom roku 2008/2009 využilo program Erasmus 1 703 z 219 439 slovenských vysokoškolákov. „Vo viacerých prípadoch školy ani nevedia, aké majú možnosti, často všetko zlyhá v nedostatočnom jazykovom vybavení manažmentu a učiteľov,“ uviedla.

Podľa Kunovej je na riešenie tejto nepriaznivej situácie viacero spôsobov. „V prvom rade je potrebné, aby sa vysoké školy stali súčasťou trhového prostredia,“ konštatuje. Dodáva, že je pre to potrebné stanoviť jednotné a najmä objektívne kritéria hodnotenia kvality vysokých škôl a univerzít a vytvoriť rebríčky, tak ako je to vo svete. „Študenti by sa potom mohli zodpovedne rozhodnúť, kde chcú študovať,“ zhodnotila Kunová. Podľa nej je v tomto štádiu potrebné pomôcť aj samotným školám a vytvoriť pre ne projekty z prostriedkov štrukturálnych fondov EÚ, ktorých cieľom bude posilniť medzinárodný aspekt vzdelávania a ich konkurencieschopnosť so zahraničím. „To znamená, vytvoriť podmienky napríklad aj na to, aby na Slovensku učili kvalitní pedagógovia zo zahraničia,“ dodala Kunová.

Európska demokratická strana (EDS) je na slovenskej politickej scéne od augusta minulého roka. Je členom nadnárodnej EDS, ktorej členmi je 11 európskych politických strán. Na Slovensko chce priniesť európske výhody a štandardy. Súčasťou strany je aj platforma Mladí Európania, ktorá chce medzi mládežou šíriť myšlienky liberálnej demokracie, plurality názorov, rešpekt, toleranciu, slobodu a spravodlivosť. EDS chce v týchto parlamentných voľbách osloviť predovšetkým prvovoličov, nerozhodnutých voličov a pravicovo orientovanú časť slovenskej populácie.

SITA

Odporúčané články

Europoslanci chcú trojnásobok financií pre budúci program Erasmus+, študentom by poskytli granty Europarlament prijal legislatívu na zmiernenie dopadov tvrdého brexitu, no bude mať obmedzenia

Neprehliadnite

Video+foto: Sagan špurtoval o triumf v 10. etape Tour de France 2019 a kraľuje bodovacej súťaži Harabin si nechce prevziať cenu Homofób roka na Dúhovom pochode, nepodporí šírenie LGBT agendy Polícia stále zhromažďuje dôkazy v prípade bitky v centre Bratislavy, zrejme padnú ďalšie obvinenia Video+foto: Pelotón v 10. etape Tour de France roztrhal vietor, „zavretý“ Sagan začal špurtovať neskoro Systém Galileo zaznamenal rozsiahle výpadky, smartfóny nebudú mať informácie o čase ani polohe

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X