Vysokoškolský areál SPU sa stal národnou kultúrnou pamiatkou

SPU Nitra
Foto: uniag.sk

NITRA 8. mája (WEBNOVINY) – Vysokoškolský areál Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre sa stal národnou kultúrnou pamiatkou. Nachádza sa v ňom pavilón s aulou, bazén pred aulou, pavilón A, Z, T, CH, spojovacia chodba A a B s posluchárňami a laboratóriá.

Najkvalitnejšie dielo povojnového modernizmu

Pamiatkový úrad Slovenskej republiky ho vyhlásil na podnet Ústavu stavebníctva a architektúry Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave. “ Vysokoškolský komplex SPU v Nitre, postavený v rokoch 1961 – 1966 podľa projektu architekta Vladimíra Dedečka a Rudolfa Miňovského z roku 1959, je jednou z najvýznamnejších realizácií tohto druhu na Slovensku a zároveň jedným z najkvalitnejších diel domáceho povojnového modernizmu. Areál vytvára dôležitú figúru v panoráme mesta Nitry a v priebehu rokov sa stal jedným zo symbolov mesta,“ uvádza sa okrem iného v rozhodnutí Pamiatkového úradu SR.

Dielo bolo v období výstavby pozitívne hodnotené v domácej i zahraničnej tlači, písali o ňom aj v nemeckom časopise DBZ, čo bolo v tej dobe neobvyklé ocenenie domácej architektonickej produkcie. Medzi jeho architektonické kvality patrí použitie nových stavebných a konštrukčných technológií, napr. dvojtraktový vákuový skelet či horizontálne konštrukcie Simplex-Record, umožňujúce vedenie inštalácií na ktoromkoľvek mieste stavby.

Jedinečná stavba európskej architektúry

Stodvadsať centimetrov široký okenný modul navrhnutý architektmi pre toto dielo bol zaradený do typizačného zborníka vysokoškolských stavieb a neskôr použitý na viacerých stavbách. Kompozičné a výtvarné hodnoty radia túto stavbu k jedinečným dielam európskej architektúry.

Samotní autori patria medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenskej architektúry druhej polovice 20. storočia. „O tom, že budova SPU bola a je všeobecne uznávaným dielom, svedčí aj jej zaradenie do ankety ministerstva výstavby Slovenská stavba 20. storočia v roku 2001, kde zvíťazila v kategórii občianskych stavieb, a mnohé dobové ocenenia, z ktorých asi najvýznamnejšia bola Jurkovičova cena za architektúru v roku 1966,“ informovala Renáta Chosraviová z SPU v Nitre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPU Slovenská poľnohospodárska univerzita