Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Studenti
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
29. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Vysokoškolských učiteľov s titulom PhD na Slovensku pribúda

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Celkový počet učiteľov na slovenských vysokých školách sa za posledných 10 rokov príliš nemenil. Menila sa však kvalifikačná štruktúra učiteľov. Najmä v prvých rokoch po roku 2004 stúpal počet aj podiel profesorov na vysokých školách, keď ich počet za štyri roky stúpol približne o štvrtinu.

Ešte citeľnejšia je zmena v počtoch učiteľov s titulom PhD., ktorých podiel stúpol z 57 percent na 88 percent. Formálne sa teda zvýšil počet pracovníkov, ktorí by mali mať predpoklady na vedecké bádanie a kvalitnú výučbu. Vyplýva to z hodnotenia fakúlt vysokých škôl, ktoré vypracovala Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA).

Rastie aj publikačná činnosť

V súlade so zvyšujúcou sa kvalifikáciou sa postupne zvyšoval aj vedecký výkon slovenských vysokých škôl. “V prípade, že sa zameriame len na vedecké práce zachytené v renomovaných medzinárodných databázach Web of Knowledge, môžeme konštatovať, že hrubý publikačný výkon sa za desaťročie zvýšil o 130 percent. Pre lepšie porovnanie, vo svete bol za rovnaké obdobie zaznamenaný asi 60-percentný nárast. Keďže však bol počiatočný stav na Slovensku diametrálne odlišný, dobiehanie v počte prác je očakávaným procesom a prekvapením by bol skôr opačný vývoj,” uvádza sa v správe ARRA.

Nárast počtu publikácií však neznamenal aj nárast v kvalite. “Samotná kvalita vedeckého výkonu vyjadrená priemerným počtom citácií na prácu pri hrubom porovnaní v súčasnosti dosahuje len polovicu svetového priemeru a za posledných 10 rokov rástla dokonca ešte pomalšie ako vo svete,” konštatuje ARRA.

Počet doktorandov klesá

Počty a štruktúra sa menili aj pri doktorandoch. Na začiatku sledovaného obdobia po roku 2004 študovala na slovenských vysokých školách v dennej forme menej ako štvrtina z celkového počtu doktorandov.

Nasledujúce roky počty externých doktorandov s malou prestávkou celú dobu klesali a počty denných doktorandov naopak dlho stúpali. V súčasnosti už denní doktorandi tvoria takmer 60 percent z celkového počtu doktorandov.

Celkový počet doktorandov sa zvýšil od roku 2004 do roku 2010 takmer o tretinu. Odvtedy je citeľný výrazný prepad, pričom za posledné dva roky sa počet doktorandov znížil o viac ako 2 000 a ich celkový počet je tak nižší ako v roku 2004.

Odporúčané články

Slovensko čelí hrozbe, vysokoškoláci radšej študujú v Česku Nový minister Draxler prezradil, aké plány má so školstvom

Témy

Diskusia

nooo pekne,len tu kvalitu to na medzinarodnej urovni akosi nezvysuje. Ved medzi prvov 500vkov na svete nemame ani jednu univerzitu,resp.VS. ale kvalita titulovaných za menom PhD=veľký doktorát prudko klesá. Ako mohli 28 roční ľudia získať tieto tituly,keď za socializmu adekvátny titul DrSc. dosiahli profesory priemerne po päťdesiatke.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...