Vyššie dane (ne)odlákajú investorov, politici sa nezhodujú

Daňové_priznanie
Foto: Archívne foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič víta zvyšovanie daní, na ktoré sa chystá vláda Roberta Fica.

Rovnaký krok by podľa neho musel urobiť každý iný kabinet, ktorý by bol pri moci. Tvrdí, že hromadný odchod investorov zo Slovenska nehrozí.

„Myslím si, že určite nie v súčasnej situácii, pretože daňové zaťaženie na Slovensku, 28 percent výberu daní k pomeru k celkovému HDP, je jedno z najnižších v Európskej únii,“ vyhlásil Šefčovič v nedeľnej relácii O 5 minút 12 v RTVS.

Ako dodal, dane sú veľmi dôležité pre zahraničných investorov aj podnikateľov, ale sú len jedným z dôležitých komponentov, na základe ktorých sa rozhodujú pre svoje investície.

Daňové úniky netrápia len Slovensko

Pripomína, že investorov okrem výšky daní zaujímajú aj kvalita
Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/AP

podnikateľského prostredia, pracovnej sily či vymožiteľnosť práva. „Slovensko tu môže urobiť veľa pre kvalitu prostredia,“ poznamenal Šefčovič.

Pripomenul, že súčasná dĺžka súdnych sporov je v priemere 500 dní. Aj z tohto dôvodu podnikatelia vnímajú výkon štátnej správy a mieru korupcie nie príliš priaznivo, a to by malo Slovensko riešiť. Šefčovič odporúča pozrieť sa aj na dane, ktoré najmenej ovplyvňujú ekonomický rast ako napríklad environmentálne dane alebo dane z nehnuteľností.

Taktiež zdôraznil, že slabý výber daní, alebo daňové úniky netrápia len Slovensko, ale aj ďalšie krajiny. „V Európskej únii ročne strácame na výbere daní tisíc miliárd eur,“ konštatoval Šefčovič.

Podľa Pavla Freša firmy zo Slovenska odídu

Je chybou vytvárať prostredie, v ktorom sa oplatí
Pavol freso
Predseda SDKÚ-DS, Pavol Frešo počas TB k téme: Priority nového vedenia SDKÚ-DS. Bratislava, 28. máj 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

špekulácia, myslí si predseda strany SDKÚ-DS Pavol Frešo. Ako uviedol v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy, že ak štát nastaví dane tak, že budú najvyššie v strednej Európe, firmy zo Slovenska odídu. „To je hrozba, ktorá tu existuje, ak dôjde k plošnému zdaneniu všetkých,“ myslí si Frešo.

„Je mi ľúto, že sme opustili koncept, keď bolo Slovensko príťažlivé pre firmy a podnikanie,“ uviedol predseda SDKÚ-DS, podľa ktorého u nás neexistuje celospoločenská zhoda, aké by Slovensko malo byť. Podľa Freša treba vytvoriť nové pracovné miesta, potom vznikne viac daní.

Zvyšovanie daní je však podľa neho to, čo spôsobí pravý opak. Podľa ministra financií Petra Kažimíra je na Slovensku výber daní druhý najhorší po Grécku. Vláda Roberta Fica nechce zvyšovať deficit tak, ako to bolo v roku 2011.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš ŠefčovičPavol Frešo