Vyššie platy zdravotných sestier možno zabránia ich odchodu do zahraničia, tvrdia odborári

Monika Kavecká.
Monika Kavecká. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) pozitívne prijalo informáciu o zvýšení tarifných platov v zdravotníctve o 10 % od januára 2019. Informovalo o tom vo svojej tlačovej správe.

Každú zmenu, ktorá zlepšuje platové ohodnotenie sestier a pôrodných asistentiek, samozrejme, vítame, pretože ak sa zvyšuje mzda v iných odvetviach, zaslúžia si lepšie ohodnotenie zvlášť tí, ktorí sa starajú o zdravie a životy občanov SR,“ uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.

Zlá situácia

Podľa predsedníčky je volanie po zlepšení platov v zdravotníctve konečne vypočuté a začína sa proces, na konci ktorého sestry a pôrodné asistentky nebudú musieť odchádzať do zahraničia či za montážny pás.

Chcem veriť, že raz dospejeme do stavu, že sa sestry a pôrodné asistentky budú vracať na Slovensko, k našim pacientom a k svojim rodinám,“ dodala.

Združenie dlhodobo upozorňovalo na zlú situáciu sestier a pôrodných asistentiek, na ich poddimenzovanosť, preťaženosť a stúpajúci priemerný vek.

Je dobré, že si kompetentní konečne všimli dlhodobé a kritické znižovanie počtov personálu pri pacientoch, čo má prirodzene následky na zdraví obyvateľstva,“ zhodnotila Kavecká.

Lepšia zdravotná starostlivosť

Verí, že zvýšenie miezd sa reálne premietne aj na výplatných páskach sestier a pôrodných asistentiek, pričom sa nebude využívať systém „tu pridám, tam uberiem„.

Dúfam, že nejde o posledné zvýšenie platov, keďže iné odvetvia hospodárstva či zahraničie sú stále veľmi veľkým lákadlom pre našich zdravotníckych pracovníkov a musíme naďalej investovať do lepšej zdravotnej starostlivosti o pacientov,“ uzavrela predsedníčka OZ SaPA.

Počet zdravotných sestier a pôrodných asistentiek na tisíc obyvateľov v SR sa od roku 2000 do roku 2016 podľa štatistiky OECD znížil zo 7,44 na 5,74 sestry.

Podľa údajov OECD patrí Slovensko medzi krajiny s najnižším počtom sestier na tisíc obyvateľov. Celkový počet sestier sa za toto obdobie znížil z 40 077 na 31 000, čo je pokles o 22.65 %. Pokles počtov pokračuje ako u jedinej krajiny Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika Kavecká
Firmy a inštitúcie OZSaPA Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek