Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Múzeum SNP
Múzeum SNP Foto: SITA/Dušan Hein
4. októbra 2010 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Výstava v Múzeu SNP priblíži urýchľovač častíc

BANSKÁ BYSTRICA 4. októbra (WEBNOVINY) – V banskobystrickom Múzeu SNP otvoria v utorok putovnú multimediálnu výstavu Slovenská cesta do mikrokozmu, ktorá predstavuje Európsku organizáciu pre jadrový výskum CERN a nedávno spustený Veľký hadrónový urýchľovač častíc LHC.

Zameraná je na to, akým spôsobom prispeli slovenskí vedci do fyzikálnych experimentov ATLAS a ALICE a ako slovenské organizácie spolupracujú s CERN v rôznych oblastiach, od vývoja a dodávok špičkových zariadení až po vzdelávanie študentov stredných škôl.

Návštevníci výstavy, ktorá bude v Múzeu SNP sprístupnená do konca októbra, si budú môcť pozrieť originálne časti vedeckej aparatúry, ktoré navrhli, vyvinuli a dodali do CERN slovenskí vedci a inžinieri.

Súčasťou výstavy sú aj multimediálne prezentácie urýchľovača LHC a detektorov častíc, populárne filmy o CERN a LHC, ukážky fyzikálnych pokusov s vysokým napätím, elektromagnetickými vlnami, s rádioaktívnym a svetelným žiarením.

V časti venovanej projektu Mikrokozmos sú vystavené výtvarné práce študentov stredných škôl s tematikou časticovej fyziky a modely experimentálnych zariadení, ktoré vytvorili študenti stredných škôl. Na každý štvrtok o 14:30 je na výstave pripravená populárnovedecká prednáška o fyzikálnom výskume na urýchľovači LHC.

Výstava je súčasťou vzdelávacieho a popularizačného projektu Cez mikrokozmos k poznaniu makrokozmu. Vstup na ňu aj na všetky štyri popularizačné prednášky je zadarmo.

SITA

Odporúčané články

Týždenný program SNG 20. 11. – 26. 11. 2017 Bratislava má víťazný návrh súťaže na revitalizáciu Námestia slobody

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...