Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Múzeum SNP
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Múzeum SNP Foto: SITA/Dušan Hein

Výstava v Múzeu SNP priblíži urýchľovač častíc

BANSKÁ BYSTRICA 4. októbra (WEBNOVINY) – V banskobystrickom Múzeu SNP otvoria v utorok putovnú multimediálnu výstavu Slovenská cesta do mikrokozmu, ktorá predstavuje Európsku organizáciu pre jadrový výskum CERN a nedávno spustený Veľký hadrónový urýchľovač častíc LHC.

Zameraná je na to, akým spôsobom prispeli slovenskí vedci do fyzikálnych experimentov ATLAS a ALICE a ako slovenské organizácie spolupracujú s CERN v rôznych oblastiach, od vývoja a dodávok špičkových zariadení až po vzdelávanie študentov stredných škôl.

Návštevníci výstavy, ktorá bude v Múzeu SNP sprístupnená do konca októbra, si budú môcť pozrieť originálne časti vedeckej aparatúry, ktoré navrhli, vyvinuli a dodali do CERN slovenskí vedci a inžinieri.

Súčasťou výstavy sú aj multimediálne prezentácie urýchľovača LHC a detektorov častíc, populárne filmy o CERN a LHC, ukážky fyzikálnych pokusov s vysokým napätím, elektromagnetickými vlnami, s rádioaktívnym a svetelným žiarením.

V časti venovanej projektu Mikrokozmos sú vystavené výtvarné práce študentov stredných škôl s tematikou časticovej fyziky a modely experimentálnych zariadení, ktoré vytvorili študenti stredných škôl. Na každý štvrtok o 14:30 je na výstave pripravená populárnovedecká prednáška o fyzikálnom výskume na urýchľovači LHC.

Výstava je súčasťou vzdelávacieho a popularizačného projektu Cez mikrokozmos k poznaniu makrokozmu. Vstup na ňu aj na všetky štyri popularizačné prednášky je zadarmo.

SITA

Odporúčané články

Eastern Sugar Týždenný program SNG 19. 3. – 25. 3. 2018

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy z domova / zo Slovenska

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...