Výstava v Primaciálnom paláci prezentuje 100 rokov slovenskej histórie diplomacie

Primaciálny palác
Dnes je Primaciálny palác sídlom primátora hlavného mesta. Niektoré jeho časti slúžia expozícii Galérie mesta. Bratislava, Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 14. novembra (WebNoviny.sk) – V Justiho sieni Primaciálneho paláca v hlavnom meste SR Bratislave je výstava s názvom 100 rokov slovenskej diplomacie.

Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa ju pripravilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v spolupráci s Historickým ústavom (HÚ) SAV. Hlavné mesto SR Bratislava o tom informuje na svojej oficiálnej webovej stránke.

100 rokov diplomacie

Výstava prezentuje 100 rokov československej a slovenskej histórie diplomacie z pohľadu podielu slovenských diplomatov na dôležitých dejinných udalostiach v rámci ČSR, ČSSR, ČSFR i samostatnej Slovenskej republiky. Priestor v projekte venujú príbehu našej krajiny počas rokov samostatnosti, jej diplomacii a dosiahnutým výsledkom v oblasti zahraničnej politiky.

Autori projektu prostredníctvom výstavy poukazujú na fakt, že míľniky slovenskej diplomacie okrem postáv ako Milan Rastislav Štefánik, Milan Hodža alebo Štefan Osuský pomáhali stavať aj verejnosti menej známe osobnosti z histórie slovenskej diplomacie.

Boli nimi Juraj Slávik, Vladimír Svetozár Hurban, Ján Papánek či Ivan Krno. „Vyústením ich snahy bol vznik samostatnej Slovenskej republiky,“ uvádza mesto.

Fotografie a archívne dokumenty

Verejnosť bude mať možnosť prostredníctvom výstavy oboznámiť sa aj s osobnosťami súčasnej modernej slovenskej diplomacie, ako je Eduard Kukan, Ján Kubiš, Maroš Šefčovič či Miroslav Lajčák.

V projekte použili fotografie a archívne dokumenty zo zbierok Slovenského národného archívu, Slovenskej národnej knižnice, Diplomatického archívu ministerstva zahraničných vecí, Tlačovej agentúry Slovenskej republiky a súkromnej zbierky riaditeľa HÚ SAV Slavomíra Micháleka, ktorý bol súčasne aj odborným konzultantom historickej a faktografickej stránky výstavy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard KukanJán KubišMaroš ŠefčovičMilan Rastislav ŠtefánikMiroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR