Výstavu Davida LaChapella navštívilo viac než 17-tisíc ľudí

David Lachapelle
Americký fotograf David Lachapelle počas diskusie pri príležitosti jeho výstavy Lost and found v Bratislave. Bratislava, 16. október 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – V utorok 15. novembra sa v bratislavskom Pálffyho paláci skončila výstava amerického fotografa Davida LaChapella s názvom Lost and Found, ktorú od otvorenia 14. septembra navštívilo 17 595 návštevníkov z radov širokej i odbornej verejnosti. Už počas prvých troch dní ju videlo viac než tisíc návštevníkov, pričom rekordným bol 30. október, keď výstavu navštívilo 810 ľudí. Toto podujatie sa tak zaradilo medzi najnavštevovanejšie výstavy, ktoré sa v uplynulej dekáde uskutočnili v Galérii mesta Bratislavy.

Štyridsaťosemročný LaChapelle patrí medzi svetovú elitu žijúcich umelcov. Svoju prvú fotografiu spravil ako šesťročný. Študoval na North Carolina School of Arts, no po tom, ako sa stal terčom šikanovania svojich spolužiakov, odišiel do New Yorku. Tam začal študovať na School of Visual Arts, no osudovým bolo preňho stretnutie s umelcom Andym Warholom v legendárnom klube Studio 54.

Ten mu ponúkol prvú profesionálnu prácu v časopise Interview. V 80. rokoch minulého storočia bola jeho tvorba poznačená presvedčením, že je HIV pozitívny. Vtedy totiž jeho priateľ podľahol ochoreniu aids. Dvanásť rokov žil v presvedčení, že takisto čoskoro zomrie a robil iba čiernobiele fotografie. V deň, keď jeho HIV test dopadol negatívne, rozhodol sa kompenzovať predošlé obdobie a začal robiť surrealistické fotografie plné farieb, čo sa stalo charakteristickým pre jeho celú nasledujúcu tvorbu.

Fotenie módnych editoriálov a portrétov svetoznámych celebrít sa postupne stalo základom jeho stále sa rozširujúceho portfólia. Jeho fotografie sa ocitli na titulkách časopisov ako Rolling Stone, Vogue, GQ, i-D, Photo či Vanity Fair, pričom klientmi jeho štúdia sa stali najznámejší ľudia planéty. Pred jeho objektív sa postavili napríklad Whitney Houston, Marilyn Manson, Naomi Campbell, David Bowie, Mariah Carey, David Beckham, Björk, Courtney Love, Lance Armstrong, Angelina Jolie, Pamela Anderson, Britney Spears, Leonardo DiCaprio, Amanda Lepore, Cher, Christina Aguilera, Hugh Hefner, Madonna, Pink, Rihanna, Kylie Minogue, Paris Hilton a nedávno tiež Lady Gaga. LaChapelle za svoje inšpirácie považuje fotografov Richarda Avedona, Helmuta Newtona a Diane Arbus, umelcov Andyho Warhola a Georgiu O’Keefe, ale aj básnika a esejistu Walta Whitmana či starých majstrov Botticelliho a Michelangela.

Niektoré z fotografií, ktoré sú reinterpretáciami diel starých majstrov, boli aj súčasťou výstavy Lost And Found. Michelangelovou tvorbou sú inšpirované napríklad sedem metrov dlhá fotografia s názvom Deluge (v preklade Potopa) či dielo s názvom Pieta With Courtney Love (v preklade Pieta s Courtney Love). To okrem kontroverznej speváčky v role Panny Márie zachytáva tiež Kurta Cobaina stvárňujúceho Ježiša sňatého z kríža. Medzi vystavovanými dielami bola aj fotografia Michaela Jacksona s názvom Archangel Michael, ktorá vznikla krátko pred spevákovou smrťou.

Informácie agentúre SITA poskytla PR manažérka projektu David LaChapelle Iveta Haulíková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angelina JolieBritney SpearsChristina AguileraCourtney LoveDavid BeckhamDavid BowieDavid LaChapelleHugh HefnerKylie MinogueLady GagaLance ArmstrongLeonardo DiCaprioMariah CareyMarilyn MansonNaomi CampbellPamela AndersonParis HiltonWhitney Houston