Výstavu fotografií Davida LaChapella predĺžili

Death by Hamburger
Fotografiou nastavil LaChapelle zrkadlo konzumnej spoločnosti. Foto: copyright David LaChapelle, courtesy Fre
BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Bratislavská výstava legendy súčasnej fotografie Davida LaChapella, ktorá otvorila svoje brány v polovici septembra, zaznamenala záujem z radov širokej aj odbornej verejnosti.

Za šesť týždňov ju vzhliadlo viac ako sedemtisíc návštevníkov zo Slovenska i zahraničia.

Bratislavu navštívil pred pár dňami aj samotný autor, ktorý sa predstavil verejnou prednáškou.

Organizátori sa rozhodli výstavu Lost and Found predĺžiť až do 16. novembra. Diela umelca sú prístupné v Pálffyho paláci každý deň okrem pondelka v čase od 11:00 do 18:00.

Na výstave môžu návštevníci vidieť 32 LaChappelových fotografií, ktoré sú súčasťou samostatných kolekcií alebo reprezentujú ukážky jeho tvorby z poslednej dekády.

Patrí medzi svetovú elitu umelcov

Štyridsaťosemročný fotograf patrí medzi svetovú elitu žijúcich umelcov. Svoju prvú fotografiu spravil ako šesťročný. Tam začal študovať na School of Visual Arts, no osudovým bolo preňho stretnutie s umelcom Andym Warholom v legendárnom klube Studio 54.
Cathedral
Foto: David LaChapelle, courtesy Fred Torres Foto: David LaChapelle, courtesy Fred Torres

Študoval na North Carolina School of Arts, no po tom, ako sa stal terčom šikanovania svojich spolužiakov, odišiel do New Yorku.

Ten mu ponúkol prvú profesionálnu prácu v časopise Interview. V 80. rokoch minulého storočia bola jeho tvorba poznačená presvedčením, že je HIV pozitívny.

Vtedy totiž jeho priateľ podľahol ochoreniu aids. Dvanásť rokov žil v presvedčení, že takisto čoskoro zomrie a robil iba čiernobiele fotografie. V deň, keď jeho HIV test dopadol negatívne, rozhodol sa kompenzovať predošlé obdobie a začal robiť surrealistické fotografie plné farieb, čo sa stalo charakteristickým pre jeho celú nasledujúcu tvorbu.

Na titulkách časopisov

Fotenie módnych editoriálov a portrétov svetoznámych celebrít sa postupne stalo základom jeho stále sa rozširujúceho portfólia. Jeho fotografie sa ocitli na titulkách časopisov ako Rolling Stone, Vogue, GQ, i-D, Photo či Vanity, pričom klientmi jeho štúdia sa stali najznámejší ľudia planéty.

Pred jeho objektív sa postavili napríklad Whitney Houston, Marilyn Manson, Naomi Campbell, David Bowie, Mariah Carey, David Beckham, Björk, Courtney Love, Lance Armstrong, Angelina Jolie, Pamela Anderson, Britney Spears, Leonardo DiCaprio, Amanda Lepore, Cher, Christina Aguilera, Hugh Hefner, Madonna, Pink, Rihanna, Kylie Minogue, Paris Hilton a nedávno tiež Lady Gaga.
Archangel Michael
Foto: David LaChapelle, courtesy Fred Torres C

LaChapelle za svoje inšpirácie považuje fotografov Richarda Avedona, Helmuta Newtona a Diane Arbus, umelcov Andyho Warhola a Georgiu O’Keefe, ale aj básnika a esejistu Walta Whitmana či starých majstrov Botticelliho a Michelangela.

Niektoré z fotografií, ktoré sú reinterpretáciami diel starých majstrov, uvidia aj návštevníci výstavy Lost And Found. Michelangelovou tvorbou sú inšpirované napríklad sedem metrov dlhá fotografia s názvom Deluge (v preklade Potopa) či dielo s názvom Pieta With Courtney Love (v preklade Pieta s Courtney Love).

To okrem kontroverznej speváčky v role Panny Márie zachytáva tiež Kurta Cobaina stvárňujúceho Ježiša sňatého z kríža. Medzi 30 vystavovanými dielami je aj fotografia Michaela Jacksona s názvom Archangel Michael, ktorá vznikla krátko pred spevákovou smrťou. Informácie agentúre SITA poskytla PR manažérka projektu David LaChapelle Iveta Haulíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angelina JolieBritney SpearsChristina AguileraCourtney LoveDavid BeckhamDavid BowieDavid LaChapelleHugh HefnerKylie MinogueLady GagaLance ArmstrongLeonardo DiCaprioMariah CareyMarilyn MansonNaomi CampbellPamela AndersonParis HiltonWhitney Houston