Aktualizované: Vystúpenie prezidenta bolo podľa Čižnára orientované politicky, chcel zrušiť stretnutie

Jaromír Čižnár
Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár. Foto: archívne, SITA/Marián Peiger.
  • aktualizované 6. augusta, 18:32

BRATISLAVA 6. augusta (WebNoviny.sk) – Generálny prokurátor Jaromír Čižnár chcel plánované stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov zrušiť po tom, čo videl vystúpenie prezidenta Andreja Kisku.

To bolo podľa neho politicky orientované. Cieľom stretnutia bolo zabrániť eskalovaniu situácie týkajúcej sa únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha. Ako Čižnár na tlačovej konferencii informoval, vyprosuje si výroky o mečiarizme a schovávaní sa.

Vystúpenie premiéra Petra Pellegriniho bolo podľa Čižnára slušné, povedal všeobecne, čo sa očakáva. Ako pokračoval, na stretnutie nakoniec prišiel, aby prezidentovi garantoval, že vyšetrovanie bude objektívne.

Obdivujem pána prezidenta, že už vie, že sa to stalo, ani my to ešte nevieme,“ povedal generálny prokurátor s tým, že čo a ako sa stalo, ukáže až vyšetrovanie. „Ja sám neviem, či sa veci tak stali, ako boli prezentované, alebo nestali. To ukáže až vyšetrovanie,“ povedal generálny prokurátor. Zároveň informoval, že sa cez víkend spojil s kolegami z Česka a Nemecka a dohadujú stretnutie.

Žiadne pochybenia sa nenašli

Čižnár tiež doplnil, že Nemecko zatiaľ žiadalo Slovenskú republiku o právnu spoluprácu trikrát. Prvýkrát sa tak stalo na jeseň 2017, pričom nemeckým orgánom činným v trestnom konaní bolo slovenskými úradmi v každom prípade vyhovené.

„Nemecká strana nás žiadala o právnu pomoc trikrát. Z týchto úkonov, ktoré vykonávali na území Slovenskej republiky, nevyplynuli žiadne nové informácie, na základe ktorých by sme mali konať my. Preverovali sme aj činnosť slovenských prokurátorov, ktorí pri úkonoch nemeckej strany boli účastní, a zatiaľ sme žiadne pochybenia nenašli. Až na stretnutí s kolegami z Nemecka a Českej republiky sa dozviem, aké informácie majú a či sú relevantné, alebo irelevantné,“ povedal Čižnár.

Poznatky z tajnej služby

Šéf Generálnej prokuratúry SR tiež bude žiadať informácie od Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva, pretože podľa jeho slov by tieto zložky mali takúto činnosť cudzích krajín na našom území monitorovať.

„Vyžiadam si poznatky tajnej služby a bezpečnostných úradov, ktoré majú mať takéto záležitosti pod kontrolou,“ doplnil.

Na prípade údajného únosu Vietnamca slovenským vládnym špeciálom bude pracovať Krajská prokuratúra v Bratislave v spoluprýci s inšpekciou ministerstva vnútra, pričom ho budú dozorovať traja prokurátori.

Nad celou vecou bude mať navyše dohľad Generálna prokuratúra SR. Slovenské orgány začali konať po tom, ako bolo podané trestné oznámenie od novinárky, ktorá tak urobila 3. augusta tohto roka.

Saková bez dôvery u prezidenta

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) stratila dôveru prezidenta Andreja Kisku a podľa jeho slov môže byť prekážkou pri vyšetrovaní údajného únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha slovenským vládnym špeciálom.

Uviedol to prezident po stretnutí s predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Kiska žiada konkrétne opatrenia vlády na to, aby mohli slovenské orgány činné v trestnom konaní túto kauzu dôkladne vyšetriť.

Podľa prezidenta je útokom na dobré meno SR predovšetkým zneužívanie vládnej moci na únos občana tretej krajiny či marenie vyšetrovania.

Hlavne zachovajme pokoj

V kauze údajného únosu vietnamského funkcionára slovenským špeciálom je podľa predsedu Národnej rady SR Andreja Danka potrebné zachovať pokoj a nechať kompetentné orgány konať.

Vyjadril sa tak dnes po spoločnom stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov a generálneho prokurátora k tejto kauze. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár stretnutie opustil približne po 15 minútach, prezident SR Andrej Kiska, predseda parlamentu Danko a premiér Peter Pellegrini rokovali približne trištvrte hodiny.

Ako novinárom po skončení stretnutia povedal Danko, pre celú spoločnosť je dôležité nepolitizovať celú záležitosť.

Zbavení mlčanlivosti

Policajti a pracovníci Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR budú zbavení mlčanlivosti, aby mohli v prípade údajného únosu Vietnamca vládnym špeciálom vypovedať.

Potvrdil to dnes premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom. Pellegrini tiež doplnil, že šéfovi úradu na ochranu ústavných činiteľov dočasne pozastavia výkon funkcie.

Podľa premiéra iba skutočná pravda na základe dôkladného vyšetrovania môže priniesť viac svetla do medializovaných informácií, ktoré hovoria o tom, že Slovensko sa podieľalo na únose Vietnamca vládnym špeciálom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaDenisa SakováJaromír ČižnárPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR