Vystúpme z Európskej únie, navrhuje český exprezident Klaus

Václav Klaus
Václav Klaus Foto: SITA/AP

PRAHA 3. októbra (WEBNOVINY) – Bývalý český prezident Václav Klaus napísal novú knihu, ktorú prirovnal k volebnému manifestu. V knihe navrhuje, aby Česko vystúpilo z EÚ.

Podľa neho totiž únia prispieva ku všetkému zlému, čo sa v českej spoločnosti, politike a ekonomike deje.

Klaus v knihe spomína prílišné regulácie, odnímanie suverenity od národných vlád, rozdrobovanie zodpovednosti alebo stratu schopnosti politických strán čokoľvek zásadné presadiť.

Uviedol to vo štvrtok v rozhovore pre český denník MF DNES. Kniha s názvom Česká republika na rázcestí – čas rozhodnutí vyjde na budúci týždeň.

Nadchádzajúce predčasné voľby exprezident označuje ako mezivoľby. „Nevidím, že by sa v nich niekto zásadným spôsobom vyslovoval k vážnym témam našej krajiny,“ píše Klaus.

„Ide nám o systémové otázky, fundamentálne, systémové zmeny. Ide o zmenu myslenia, uvažovania ľudí. V tomto zmysle si to dovoľujem porovnávať so situáciou po roku 1989,“ zhrňuje Klaus základné posolstvo svojej knihy.

Bývalý prezident si myslí, že pravica v októbrových voľbách tragickým spôsobom prehrá. ODS, ktorú zakladal, podľa neho nemá nijakú nádej, aby oslovila voličov. Zároveň dodáva, že je s pravicou po fatálnej prehre, ktorá ju čaká, pripravený spolupracovať.

Z výsledkov volieb však musí vyvodiť nejaký zásadný záver. Z kandidujúcich strán a hnutí Klaus vyzdvihuje jednoznačne blok Hlavu hore! Jany Bobošíkovej, a to práve vďaka dlhodobému a pevnému kritickému postoju voči Európskej únii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Václav Klaus