Výťažok z plesu použijú na obnovu Šarišského hradu

Šarišský hrad
Šarišský hrad Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA/PREŠOV 17. januára (WEBNOVINY) – Na prvý hradný ples do Prešova pozývajú 22. januára širokú verejnosť dobrovoľníci usilujúci o záchranu Šarišského hradu. Predstavia na ňom výsledky vlaňajších opráv, zaujímavosti z archeologického výskumu a ďalšie svoje plány na tento rok. Ako informoval vedúci skupiny dobrovoľníkov a hlavný iniciátor hradných aktivít Martin Sárossy, na plese ocenenia najobetavejších dobrovoľníkov. Výťažok z predaja vstupeniek je určený na obnovu Šarišského hradu.

Za tri posledné roky sa k dobrovoľníckej práci na hrade pridalo bezmála 600 ľudí. Boli medzi nimi aj zahraničné tímy. Vlani v lete tu pracovala aj sedemčlenná medzinárodná skupina mladých ľudí z Fínska, Nemecka, Španielska, Francúzska, Japonska a Južnej Kórey. Podľa hodnotenia Sárossyho, prácu dobrovoľníkov na Šarišskom hrade aj vidno. Potvrdením ich úsilia je stúpajúca návštevnosť a čoraz väčší záujem turistov zo zahraničia.

„Chceme sa zabaviť, ale tiež touto formou upozorniť na nedocenený fenomén hradných ruín, na ktoré je okolie Prešova mimoriadne bohaté. Poliaci i Maďari sú národy bažiace po objavovaní historických pamiatok a stred východného Slovenska im tento sen o peknej dovolenke dokáže splniť. Práve bohatosť okolia Prešova na hradné zrúcaniny predurčuje tento región na rozvoj hradnej turistiky,“ povedal Sárossy. Prvý hradný ples v Prešove preto považuje za dobrú myšlienku, ktorá aktivity na hrade iba viac zviditeľní.

Ples sa bude konať vo vysokoškolskom internáte na ulici 17. novembra v Prešove. Dobrovoľníci, ktorí vlani odpracovali na hrade aspoň jednu hodinu, môžu počítať pri vstupnom na ples so zľavou. Rovnako sa oplatí prísť na ples aj v dobovom oblečení. „Šľachta v róbe a poddaní v kroji dostanú rovnako zľavu zo vstupného,“ uviedol šéf doborovoľníkov. Návštevník plesu si môže uplatniť aj obidve zľavy súčasne. Ples je určený všetkým, ale hlavne milovníkom hradov, zdôraznil Sárrosy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom