Vytrvalostné preteky biatlonistov ovládol suverénny Svendsen

Emil Hegle Svendsen
Emil Hegle Svendsen Foto: SITA/AP

ÖSTERSUND 3. decembra (WEBNOVINY) – Nór Emil Hegle Svendsen sa stal víťazom stredajších vytrvalostných úvodných individuálnych pretekov biatlonového Svetového pohára 2014/2015. Na 20-kilometrovej trati vo švédskom Östersunde jasne dominoval vďaka čistej streľbe. Svendsen dosiahol svoje 37. víťazstvo v rámci SP, ôsme vytrvalostné.

Dvadsaťdeväťročný Nór potvrdil pozíciu favorita, v predchádzajúcej sezóne získal v tejto disciplíne malý glóbus. Svendsenovi sa v Östersunde už pravidelne darí: vytrvalostné preteky vyhral v tomto švédskom centre štvrtýkrát v kariére, raz to bolo v rámci majstrovstiev sveta (2008). Svendsen sa v historickej bilancii individuálnych pretekov ôsmym víťazstvom odpútal na prvej priečke od krajana Oleho Einara Björndalena, v stredu šiesteho vo výsledkovej listine.

Svendsen bol v stredu podvečer pod umelým osvetlením suverénny a zaslúžene triumfoval pred Sergijom Semionovom z Ukrajiny, ktorý zaostal o 1:17,6 min. Veľký boj bol o tretie miesto, ktoré si napokon pripísal Čech Michal Šlesingr s odstupom 2:08,3 min. Preteky nevyšli obhajcovi prvenstva na 20 km z Östersundu 2013 i celkového víťazstva vo SP Martinovi Fourcadovi. Francúz so šiestimi netrafenými terčmi zaostal o priepastných 10:19,6 min a skončil až na 81. pozícii.

Zo štvorice Slovákov skončil najlepšie Tomáš Hasilla, ktorý za 40. miesto získal prvý bod do hodnotenia Svetového pohára. Matej Kazár prehral so Svendsenom o rovných sedem minút a skončil na 44. priečke. V deviatej desiatke sa umiestnili Martin Otčenáš a Miroslav Matiaško.

Výsledky – 1. kolo Svetového pohára v biatlone 2014/2015 v Östersunde (Švéd.):

Vytrvalostné preteky mužov na 20 km: 1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 53:25,6 (0 tr. minút), 2. Sergij Semionov (Ukr.) +1:17,6 (1), 3. Michal Šlesingr (ČR) +2:08,3 (1), 4. Erik Lesser (Nem.) +2:11,5 (1), 5. Fredrik Lindström (Švéd.) +2:15,1 (2), 6. Ole Einar Björndalen (Nór.) +2:16,1,… 40. Tomáš Hasilla +6:51,8 (2), 44. Matej Kazár (obaja SR) +7:00,7 (4), 81. Martin Fourcade (Fr.) +10,19,6 (6), 86. Martin Otčenáš +11:06,3 (7), 87. Miroslav Matiaško (obaja SR) +11:16,2 (6)

Poradie v SP: 1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 60 bodov, 2. Sergij Semionov (Ukr.) 54, 3. Michal Šlesingr (ČR) 48, 4. Erik Lesser (Nem.) 43, 5. Fredrik Lindström (Švéd.) 40, 6. Ole Einar Björndalen (Nór.) 38, … 40. Tomáš Hasilla (SR) 1

Poradie v SP vo vytrvalostných pretekoch: 1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 60 bodov, 2. Sergij Semionov (Ukr.) 54, 3. Michal Šlesingr (ČR) 48, 4. Erik Lesser (Nem.) 43, 5. Fredrik Lindström (Švéd.) 40, 6. Ole Einar Björndalen (Nór.) 38, … 40. Tomáš Hasilla (SR) 1

Viac k osobe Emil Hegle SvendsenMartin FourcadeMartin OtčenášMatej KazárMiroslav MatiaškoOle Einar BjörndalenTomáš Hasilla