Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nezamestnanosť
Foto: Ilustračné foto : SITA/AP
3. 03. 2011 14:02 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Vývoj na trhu práce podľa IFP pozitívne prekvapil

BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) – Vývoj na trhu práce v štvrtom kvartáli minulého roka podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR priniesol pozitívne prekvapenie. Zamestnanosť podľa ESA metodiky vzrástla medziročne o 0,5 %, čo predstavuje medzikvartálny nárast o 0,4 %. „V ekonomike tak oproti minulému kvartálu po sezónnom očistení vzniklo 7,8 tisíc nových pracovných miest,“ uviedol IFP. Zamestnanosť na Slovensku tak rástla už druhý kvartál po sebe, aj keď tempo rastu sa oproti tretiemu kvartálu minulého roka mierne spomalilo. Ako upozorňuje inštitút, v treťom štvrťroku vlaňajška počet pracovných miest vzrástol o 9,5 tisíca.

Celková zamestnanosť sa v priemere za rok 2010 znížila o 48,3 tisíca na 2 317,5 tis. osôb. Z hľadiska štruktúry pracujúcich bol vývoj celkovej zamestnanosti podľa ŠÚ ovplyvnený predovšetkým poklesom počtu zamestnancov o 47,6 tisíca na 1 947,1 tisíc. K zníženiu počtu podnikateľov o 0,5 tis. na 367 tis. prispel najmä pokles podnikateľov bez zamestnancov o 2,1 tis. osôb. Počet podnikateľov so zamestnancami vzrástol o 1,7 tis. osôb. Najväčšie medziročné straty v počte pracujúcich v minulom roku zaznamenalo odvetvie priemyslu. V úhrne za celý priemysel sa zamestnanosť znížila o 38,3 tisíca, z toho v priemyselnej výrobe o 35,2 tis. osôb. V pôdohospodárstve klesla zamestnanosť o 9,9 tis. osôb. Prepad zamestnanosti v odvetviach služieb sa zmiernil, počet pracujúcich klesol len o 1,3 tis. osôb (najviac v odborných, vedeckých a technických činnostiach o 6,6 tis. a v obchode o 6,4 tis. osôb).

Situácia na trhu práce sa v samotnom štvrtom štvrťroku stabilizovala. Počet pracujúcich sa v porovnaní so štvrtým štvrťrokom 2009 zvýšil o 9,8 tis. na 2 339,4 tis. osôb. Po sezónnom očistení oproti tretiemu štvrťroku 2010 zamestnanosť vzrástla o 6,4 tis. osôb na 2 325,9 tis. osôb. Medziročný rast zamestnanosti ovplyvnilo najmä zvýšenie počtu zamestnancov o 0,3 % na 1 968 tis. osôb. Vzrástol aj počet podnikateľov o 1,7 % na 368,7 tis., z toho podnikateľov so zamestnancami o 9,6 % na 87,6 tis. Počet podnikateľov bez zamestnancov klesol o 0,6 % na 281,1 tis. osôb. Miera zamestnanosti vo vekovej skupine 20 – 64 ročných vo štvrtom kvartáli minulého roka oproti 4. štvrťroku 2009 klesla o 0,2 percentuálneho bodu 65,1 %.

Odporúčané články

Stotisíc Rómov na Slovensku nemá prácu, ekonomika tým stráca skoro miliardu eur ročne Situácia na trhu práce v USA je dobrá, nálada spotrebiteľov najlepšia od novembra

Neprehliadnite

Foto: Poriadne opitý dôchodca išiel na Babete bez prilby aj vodičáku, spadol na rovnej ceste Slavia je po výhre v Kluži blízko skupinovej fázy Ligy majstrov, Ajax neskóroval na pôde Apoelu Trump zrušil návštevu Dánska po tom, ako premiérka Frederiksen kritizovala jeho plán kúpiť Grónsko Tínedžer v Daytona Beach sa na internete vyhrážal, že v škole zastrelí najmenej sedem ľudí Norbert Gombos postúpil do druhého kola kvalifikácie US Open, Rybáriková a Horanský vypadli

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X