Vývoz čínskeho tovaru súvisiaceho so zbraňami do KĽDR zakážu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zadržané zbrane v obci Veľké Ozorovce
Pri domových prehliadkach v obci Veľké Ozorovce polícia v dvoch rodinných domoch zaistila dlhé guľové zbrane a strelivo rôzne druhu a kalibru. Dvaja 22-roční mladíci čelia obvineniam z nedovoleného ozbrojovania. Trebišovskí kriminalisti odzbrojili aj milovníka strelných zbraní z obce Veľké Trakany. Tridsaťsedemročný muž sa tiež svojej záľube venoval nezákonným spôsobom. Foto: SITA/KR PZ Košice

PEKING 24. septembra (WEBNOVINY) – Čínska vláda v utorok oznámila, že zakázala do Severnej Kórey vyvážať akýkoľvek tovar, ktorý by mohol byť v krajine použitý pri výrobe rakiet alebo jadrových, chemických či biologických zbraní.

Plní tak príslušné rezolúcie OSN, ktorá na severokórejský režim uvalila sankcie v súvislosti s jeho zbrojnými programami.

Peking považovaný za jediného významnejšieho spojenca Pchjongjangu protiopatrenia navonok podporoval aj v minulosti, Spojené štáty a iné krajiny mu však vyčítali údajnú nedôslednosť pri uplatňovaní.

Čínske ministerstvo obchodu a ďalšie vládne úrady ešte v pondelok zverejnili 236-stranový zoznam, ktorý podľa samostatného vyhlásenia špecifikuje zakázané druhy „tovaru a technológií dvojakého použitia vo vzťahu k zbraniam hromadného ničenia a prostriedkom na ich dopravu“.

Uvedený výraz sa používa na označenie materiálu, ktorý je použiteľný na civilné i vojenské účely. Vyhlásenie dodáva, že opatrenie začalo platiť ihneď po zverejnení zoznamu.

V roku 2006 uskutočnila Severná Kórea svoj prvý podzemný jadrový test, ktorému predchádzala skúška rakety dlhého doletu. Ďalšie jadrové testy nasledovali v rokoch 2009 a 2013, na čo Bezpečnostná rada OSN zakaždým sprísnila sankcií voči krajine. Na posledný takýto krok predstavitelia krajiny zareagovali varovaním, že krajina je pripravená uskutočniť „preventívny“ jadrový útok proti USA. Špecializovaný ústav Školy Johna Hopkinsa pre vyššie medzinárodné štúdiá vo Washingtone pred necelými dvoma týždňami vyhlásil, že Severokórejčania zrejme začali oživovať reaktor na výrobu plutónia, ktorý odstavili v roku 2007 na základe dohody o jadrovom odzbrojení.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať