Vyžrebovali program stretnutia Davisovho pohára medzi Slovenskom a Poľskom

TENIS DP: ŽŽreb programu Slovensko - Poľsko
Zľava: Slovenský tenista Norbert Gombos a poľský tenista Kamil Majchrzak počas žrebu programu stretnutia Slovensko - Poľsko v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára tenisových reprezentačných družstiev mužov. Bratislava, 14. september 2017. Foto: SITA/Martin Medňanský.

BRATISLAVA 14. septembra (WebNoviny.sk) – Jednotka singlovej zostavy domácich Norbert Gombos a dvojka hostí Hubert Hurkacz sa od 15.00 h stretnú v úvodnej z dvoch piatkových dvojhier v rámci bratislavského stretnutia Slovensko – Poľsko na antuke pod odtiahnutou strechou Aegon arény NTC v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára tenisových reprezentačných družstiev mužov (15. – 17. septembra).

Po nich sa predstavia dvojka tímu SR Andrej Martin a jednotka „orlice“ Kamil Majchrzak. Rozhodol o tom štvrtkový žreb programu v dejisku.

Kapitáni Miloslav Mečíř a Radoslaw Szymanik nahlásili na sobotňajšiu štvorhru (15.00 ) páry Andrej Martin, Igor Zelenay a Lukasz Kubot, Mateusz Kowalczyk. V nedeľu znova od 15.00 h podľa tradičného scenára MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) najprv budú hrať Gombos a Majchrzak a následne Martin s Hurkaczom. Počas víkendu sa však môžu udiať zmeny na základe uváženia šéfov realizačných štábov. V družstve Slovenska je aj Jozef Kovalík.

Zmeny v oboch zostavách

Mečíř aj Szymanik urobili pred žrebom po jednej zmene oproti minulotýždňovej oficiálnej predbežnej nominácii (zhodne mali nárok na dve). Lukáša Lacka v domácom kádri nahradil deblový špecialista Zelenay a u hostí Kowalczyk vystriedal Marcina Matkowského – obaja sa zameriavajú na štvorhru.

„Igora Zelenaya som napokon zvolil z dôvodu, že som chcel posilniť naše šance vo štvorhre. Myslím si, že traja singlisti v tíme postačia. Pre definitívne zloženie som sa rozhodol na základe výkonov v tréningoch, hoci chalani si na nich počínali značne vyrovnane. Dúfam, že som vybral tú správnu zostavu. Trochu ma prekvapila zmena v poľskom tíme, ale Mateusz Kowalczyk je kvalitný a skúsený deblista a aj tento poľský pár na štvorhru považujem za veľmi silný,“ povedal Mečíř.

„Marcin si na tréningu zranil lýtko. Dlho sme to celé konzultovali s ním, lekárom aj fyzioterapeutom, napokon sme pristúpili k zmene. Mateusz má svoje kvality, v sobotu sa o nich budete môcť presvedčiť. Počas môjho pôsobenia sme vždy kládli dôraz na štvorhru, je to naša značková prednosť a ja preferujem mať kvalitný deblový tím, lebo tá sobota často býva kľúčová, zvyknú sa na nej lámať zápasy,“ skonštatoval Szymanik a k absencii Janowicza dodal: „Hovorme o hráčoch, ktorí sú tu. Vopred sme vedeli, že ´Jurek´ dal prednosť individuálnemu programu.“

Gombos chcel hrať ako druhý

Gombos k výsledku žrebu uviedol: „Vždy som začínal, tentoraz som chcel hrať ako druhý. Nevyšlo to, musím sa podľa toho zariadiť. Hurkacza mám nasledovaného z turnajov, má svoje kvality, nebude to jednoduchý zápas. Budem sa snažiť zahrať čo najlepšie, aby som pre nás získal vstupný bod a priaznivo som nastavil situáciu v súvislosti s naším zotrvaním v tejto skupine.“

Martin po ceste z Južnej Ameriky a nedávnych zdravotných problémoch podotkol: „Som fit a pripravený na dvojhru aj štvorhru. Dôvera od kapitána ma potešila a zároveň príliš neprekvapila – má to svoju logiku vzhľadom na moje výsledky na antuke a schopnosť uspieť v singloch aj debloch. Budem sa usilovať nesklamať. S Majchrzakom mám pozitívne skúsenosti. Hurkacza nepoznám, ale poučí ma Norov duel s ním.“

Dodatočne nominovaný Zelenay povedal: „Som Milošovi veľmi vďačný, vážim si jeho dôveru. Dúfam, že sa mu odplatím dobrým výkonom a bodom. Vždy rád reprezentujem Slovensko, je to pre mňa veľká česť.“

Slováci sú v „II. lige“ od sezóny 2007

V SR sa bude hrať v rámci pravidla o reciprocite. Finalista Davis Cupu 2005 Slovensko spadlo do tejto časti „pavúka“ februárovou nečakanou domácou prehrou 1:3 s Maďarskom v rozhodujúcom 2. kole príslušnej regionálnej zóny. Slováci sú v „II. lige“ sústavne od sezóny 2007.

Medzičasom 5-krát neúspešne hrali o postup (2007 Kórejská republika, 2008 Srbsko, 2014 USA, 2015 Poľsko, 2016 Austrália) a v piatich prípadoch odvrátili zostup do II. skupiny euroafrickej zóny (2009 Macedónsko, 2010 Bielorusko, 2011 Ukrajina, 2012 Portugalsko, 2013 Švédsko), teraz teda majú pred sebou šieste záchranárske práce, prvé po štyroch rokoch.

Slovensko sa nachádza na 25. pozícii v daviscupovom renkingu krajín ITF. Poľsko figuruje na poslednom 133. mieste, čo vyvstalo zo súboru trestov za neregulárne rýchly povrch vlani v marci v Gdansku proti Argentíne: odrátali mu 2000 bodov, s nimi by bolo na 20. priečke.

Hlavným rozhodcom Dima Leifman

V doterajšej daviscupovej histórii sa slovenský tím stretol s poľským dva razy. V septembri 1996 v II. skupine euroafrickej zóny v Trnave zvíťazili domáci 4:1, v septembri 2015 Slováci prehrali v Gdyni v play-off o svetovú skupinu 2:3. Poliaci od spomenutého predvlaňajšieho triumfu nad Slovákmi inkasovali tri prehry za sebou. Postupne nestačili v osemfinále elitnej šestnástky na Argentínu (bol to ich debut vo svetovej skupine), prehrali s Nemcami v baráži a vo februári podľahli Bosniakom v 1. kole I. skupiny euroafrickej zóny.

Terajším lídrom Slovákov je Gombos, 85. v systéme, Kovalíkovi patrí 171. priečka a Martin sa nachádza na 172. mieste. Zelenay v debli uzatvára Top 100. Majchrzak je na 267. stupienku vo dvojhre, Hurkacz na 411. priečke. Kubotovi patrí 4. pozícia v hierarchii štvorhry a Kowalczyk figuruje na 152. mieste v tejto disciplíne.

Vstupenky na piatok a nedeľu stoja zhodne 10 eur, na sobotu 5 eur. Kúpiť sa dajú na www.ticketportal.sk, www.predpredaj.sk a na recepcii NTC. Hrať sa bude loptami Dunlop Fort All Court Tournament Select.

Hlavným rozhodcom bude Izraelčan Dima Leifman, empajrovými Chorvátka Tamara Vrhovecová a Francúz Manuel Absolu. V tomto asociačnom termíne sa uskutoční aj semifinále ročníka 2017 (Belgicko – Austrália v Bruseli a Francúzsko – Srbsko v Lille) a osem zápasov play-off o svetovú skupinu edície 2018.

Davisov pohár: Slovensko – Poľsko

  • 2. kolo play-off o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny

Piatok 15. septembra (dve dvojhry postupne od 15.00 h):
Norbert Gombos – Hubert Hurkacz
Andrej Martin – Kamil Majchrzak

Sobota 16. septembra (štvorhra od 15.00 h):
Andrej Martin, Igor Zelenay – Lukasz Kubot, Matuesz Kowalczyk

Nedeľa 17. septembra (dve dvojhry postupne od 15.00 h):
Norbert Gombos – Kamil Majchrzak
Andrej Martin – Hubert Hurkacz

Kádre:

SLOVENSKO
Norbert Gombos (85. vo svetovom rebríčku ATP vo dvojhre, 600. vo štvorhre)
Jozef Kovalík (171. / 446.)
Andrej Martin (172. / 241.)
Igor Zelenay (- / 100.)
kapitán: Miloslav Mečíř

POĽSKO
Kamil Majchrzak (267. / 414.)
Hubert Hurkacz (411. / 393.)
Lukasz Kubot (- / 4.)
Mateusz Kowalczyk (1512. / 152.)
kapitán: Radoslaw Szymanik

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej MartinIgor ZelenayJozef KovalíkLukasz KubotMiloslav MečířNorbert Gombos