Slovenskí futbalisti spoznali svojich súperov v Lige národov, budú mať možnosť na revanš

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marek Hamšík
Slovenský futbalista Marek Hamšík počas zápasu Ligy národov proti Česku. Trnava, 13. október 2018. Foto: archívne, SITA/Martin Havran
  • aktualizované 3. marca 19:50

Slovenská futbalová reprezentácia sa v nasledujúcom ročníku Ligy národov UEFA predstaví v 2. skupine B-divízie spolu s výbermi Česka, Škótska a Izraela. Rozhodol o tom utorkový žreb v holandskom Amsterdame.

Súboje sa uskutočnia od septembra do novembra 2020. Zverenci trénera Pavla Hapala pri žrebe figurovali v treťom nasadzovacom koši spolu s Turkami, Írmi a Severnými Írmi.

Niekdajší stredopoliar holandskej reprezentácie Rafael van der Vaart prižreboval Slovákov k Izraelčanom zo štvrtého koša, neskôr k ním pridal Škótov z druhého a Čechov z prvého koša.

Slováci mali zostúpiť do „céčka“

„So žrebom je spokojnosť. Okorenilo to Česko, tak to bude taká odveta za predchádzajúce súboje v Lige národov, ktoré sme prehrali. Je to taká čerešnička na torte. Skupine je náročná a ťažká, ale Slovensko má skúsenosť s každým týmto súperom. Nikto mi nebude veriť, ale pred žrebom som trafil v internej tipovačke všetkých našich súperov. Každý súper v tejto súťaže je náročný, no ja verím, že budeme úspešní,“ povedal tréner slovenskej reprezentácie Pavel Hapal priamo z dejiska žrebu podľa videa Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Prezident SFZ Ján Kováčik na neho nadviazal: „Žreb prebehol podľa predstáv. Je dobré, že opäť máme Čechov, isto tomu nebude chýbať náboj. Verím, že tentokrát budeme úspešnejší my.“

Slováci v jeseni 2018 neuspeli v konfrontáciách s Čechmi a Ukrajincami a v 1. skupine B-divízie Ligy národov obsadili so ziskom troch bodov poslednú tretiu priečku.

Pôvodne mali teda zostúpiť z B do C-divízie novoutvorenej súťaže európskych reprezentačných tímov, ale po jej reorganizácii sa udržali v „béčku“.

Českí futbalisti dvakrát úspešní

Práve v LN odohrali Slováci posledné dva zápasy proti Čechom, v oboch dueloch uspeli českí futbalisti – doma 1:0 a vonku 2:1.

Zatiaľ naposledy nastúpil slovenský výber proti izraelskému tímu v marci 2014, v prípravnom súboji v Netanyii zvíťazil 3:1. Škótsko bolo súperom Slovenska v boji o MS 2018 – doma v Glasgowe zvíťazilo 1:0 a v Trnave prehralo 0:3.

„Na zápasy proti Slovensku mám dobré spomienky. Oba sme vyhrali a bola na nich skvelá divácka kulisa. Myslím si, že aj fanúšikovia by si želali repete v skupine so Slovákmi,“ uviedol ešte pred žrebom tréner českej reprezentácie Jaroslav Šilhavý podľa portálu iDnes.cz, po žrebe poznamenal: „Slovensko je nám asi súdené. Je to silný súper. Ide o derby, bude plný štadión. Pre futbal je to len dobre. Škótsko a Izrael tiež nebudú jednoduchí súperi. Ako nasadený tím by sme mali obhájiť našu pozíciu. Verím, že to zvládneme so cťou.“

Liga národov oproti svojej premiére prešla zvýšením počtu účastníkov v A, B a C-divízii, namiesto dvanástich tímov bude v každej z týchto divízií súťažiť šestnásť mužstiev. Naopak vo výkonnostne najslabšej D-divízii sa predstaví iba sedem najslabších tímov z pôvodne šestnástich.

Tímy rozdelené podľa renkingu

Celkovo 55 účastníkov Ligy národov 2020/2021 už pred žrebom rozdelili do výkonnostných divízií a košov podľa renkingu národných tímov UEFA, na základe toho potom prebehol samotný žreb..

Formát Ligy národov v skupinovej fáze sa nezmenil, všetky tímy však pri zvýšenom počte účastníkov odohrajú v septembri, októbri a novembri 2020 nie štyri, ale šesť zápasov.

Slováci sa v jeseni 2020 stretnú s každým súperom systémom doma aj vonku. Víťaz postúpi do A-divízie LN, posledný v tabuľke zostúpi do C-divízie.

Finálový turnaj so štyrmi účastníkmi, víťazmi jednotlivých skupín A-divízie, odohrajú v termíne 2.- 6. júna 2021. Z druhého ročníka LN dve mužstvá dostanú šancu bojovať v dodatočnej kvalifikácii o účasť na MS 2022 do Kataru.

Liga národov 2020/2021

  • zloženie skupín divízií

A-divízia:
1. skupina: Holandsko, Taliansko, Bosna a Hercegovina, Poľsko
2. skupina: Anglicko, Belgicko, Dánsko, Island
3. skupina: Portugalsko, Francúzsko, Švédsko, Chorvátsko
4. skupina: Švajčiarsko, Španielsko, Ukrajina, Nemecko

B-divízia:
1. skupina: Rakúsko, Nórsko, Severné Írsko, Rumunsko
2. skupina: Česko, Škótsko, SLOVENSKO, Izrael
3. skupina: Rusko, Srbsko, Turecko, Maďarsko
4. skupina: Wales, Fínsko, Írsko, Bulharsko

C-divízia:
1. skupina: Čierna Hora, Cyprus, Luxembursko, Azerbajdžan
2. skupina: Gruzínsko, Severné Macedónsko, Estónsko, Arménsko
3. skupina: Grécko, Kosovo, Slovinsko, Moldavsko
4. skupina: Albánsko, Bielorusko, Litva, Kazachstan

D-divízia:
1. skupina: Malta, Andorra, Lotyšsko, Faerské ostrovy
2. skupina: San Maríno, Lichtenštajnsko, Gibraltár

Termíny:
1. kolo skupinovej fázy: 3. – 5. septembra 2020
2. kolo skupinovej fázy: 6. – 8. septembra 2020
3. kolo skupinovej fázy: 8. – 10. októbra 2020
4. kolo skupinovej fázy: 11. – 13. októbra 2020
5. kolo skupinovej fázy: 12. – 14. novembra 2020
6. kolo skupinovej fázy: 15. – 17. novembra 2020

Finálový turnaj: 2. – 6. júna 2021
Baráž o zostup: 24. – 29. marca 2022

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KováčikJaroslav ŠilhavýPavel HapalRafael Van der Vaart
Firmy a inštitúcie Slovenská futbalová reprezentácia