Výzvou je nastaviť pravidlá priebehu volieb aj v digitálnom priestore, tvrdí Danko

Andrej Danko
Predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 1. apríla (WebNoviny.sk) – Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) považuje za potrebné zaoberať sa tým, ako dostať priebeh volieb, uchádzanie sa o verejnú funkciu pod kontrolu aj v digitálnom svete.

Uviedol to na pondelkovej tlačovej besede po tom, ako prevzal zápisnicu z prvého a druhého kola prezidentských volieb od predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduarda Bárányho.

Bezchybný priebeh volieb

Danko poďakoval všetkým, ktorí prispeli k bezchybnému priebehu volieb, polícii, prezidentským kandidátom aj samotnej víťazke volieb Zuzane Čaputovej.

„Cieľom dnešného stretnutia je aj poučiť sa o tom, čo nás čaká ako nová výzva do budúcna. Nie všetko vo voľbách je bezchybné. Toto nie je len problém Slovenska. Problémom je, ako dostať pod kontrolu priebeh volieb, uchádzanie sa o verejnú funkciu z hľadiska digitálneho priestoru,“ povedal s tým, že na takéto porušenia pravidiel nemáme žiadne primerané tresty.

„Štátna komisia zachytila podnety, s ktorými si nevedela rady,“ povedal a dodal, že má za sebou predbežné rokovania aj s opozíciou, aj s koalíciou a pokúsi sa zvolať okrúhly stôl vo štvrtok alebo budúci týždeň v utorok, aby spolu hovorili o tomto fenoméne.

Toto je podľa neho téma, ktorá trápi aj iné štáty. „Aby jednotlivé náklady v online priestoroch boli zahrnuté v rozpočtoch kandidátov,“ dodal s tým, že to, čo dnes v našich zákonoch je, sa osvedčuje.

Odovzdal zápisnice z prezidentských volieb

Danko verí, že podobne bez problémov sa budú konať aj najbližšie parlamentné a eurovoľby. „Úlohou nás je motivovať ľudí, aby sa zúčastnili na eurovoľbách. Budem sa snažiť iniciovať, aby ľudia išli voliť,“ dodal.

Eduard Bárány odovzdal zápisnice prvého a druhého kola prezidentských volieb. „Voľby na Slovensku boli pokojné, regulárne a práve tento priebeh nám pripomenul aj kultúrnu vyspelosť našej spoločnosti,“ povedal Bárány. Podľa neho je to sviatok demokracie, keď ľudia využívajú svoje právo voliť. „V reálnom svete boli voľby pokojné, kultivovane.

Máme aj svet internetu, facebooku, kde sme si nezvykli na podobné civilizované pravidlá, ktoré dodržiavame ako samozrejmosť v reálnom svete. „Možno k tomu prispieva aj pocit anonymity,“ povedal. „Verím, že časom sa nám podarí aj do virtuálneho sveta dostať kultúrnu civilizovanú úroveň,“ dodal Bárány.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoEduard Bárány
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana