Výzvy na tribunál pre let MH17 sú unáhlené, tvrdí Putin

Putin navštívil talianskeho prezidenta
Pápež František I. privítal vo Vatikáne ruského prezidenta Vladimira Putina. Vyzval ho, aby sa zasadil o úprimné a veľké úsilie potrebné na dosiahnutie mieru na Ukrajine. Foto: SITA/AP

MOSKVA 16. júla (WEBNOVINY) – Výzvy na vytvorenie tribunálu OSN, ktorý by vyšetril príčiny vlaňajšieho zostrelenia lietadla spoločnosti Malaysia Airlines nad územím kontrolovaným povstalcami na východe Ukrajiny, sú kontraproduktívne a unáhlené.

Povedal to vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas telefonického rozhovoru s holandským premiérom Markom Ruttem.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Tribunál by poskytol záruku spolupráce

Politici spolu hovorili deň pred piatkovým prvým výročím zostrelenia lietadla, pri ktorom zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Väčšinu z nich tvorili holandskí občania.

Rutte v tejto súvislosti uviedol, že tribunál OSN by pri hľadaní spravodlivosti pre rodiny obetí poskytol „najlepšiu záruku spolupráce všetkých krajín“, informovala agentúra Reuters.

Obrazom: Zostrelený let MH17

Lietadlo zostrelili podľa Moskvy Ukrajinci

Moskva popiera obvinenia, podľa ktorých let MH17 zostrelili proruskí separatisti bojujúci proti vláde v Kyjeve na východe Ukrajiny.

Putin „vysvetlil postoj Ruska ohľadom predčasných a kontraproduktívnych iniciatív viacerých krajín vrátane Holandska v súvislosti so zriadením medzinárodného tribunálu“, uvádza sa v tlačovom vyhlásení Kremľa. Putin ďalej zdôraznil, že akékoľvek rozhodnutia a vyšetrovania musia byť úplné, objektívne a nezávislé.

Rusko, ktoré popiera účasť na konflikte na východe Ukrajiny, nepripúšťa ani všeobecne podporovanú teóriu, podľa ktorej stroj zostrelili proruskí separatisti za pomoci protilietadlového raketového systému ruskej výroby SA-11 Buk. Ruská strana naopak naznačuje, že lietadlo poslali k zemi ukrajinské ozbrojené zložky. Túto teóriu naopak odmieta Kyjev, napísal Reuters.

Ukrajinský parlament vyzval na podporu tribunálu

Poslanci ukrajinského parlamentu vo štvrtok v Kyjeve prijali vyhlásenie, ktoré vyzýva OSN, národné parlamenty a štáty sveta, aby podporili vytvorenie medzinárodného tribunálu na vyšetrenie havárie letu MH17. Za návrh hlasovalo 248 z 320 prítomných členov zákonodarného zboru, napísala ukrajinská tlačová agentúra UNIAN.

Malajzia predložila návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o zriadení medzinárodného vyšetrovacieho tribunálu 10. júla. Ide o spoločný návrh Malajzie, Austrálie, Holandska, Belgicka a Ukrajiny.

Konečnú správu zverejnia v októbri

Vyšetrovanie havárie lietadla spoločnosti Malaysia Airlines vedie Holandsko s pomocou Belgicka, Austrálie a Ukrajiny. Konečné znenie správy o príčinách nešťastia zverejní v októbri holandská agentúra pre bezpečnosť leteckej prevádzky.

V piatok 17. júla uplynie prvé výročie od zostrelenia lietadla, pri ktorom zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Väčšinu z nich tvorili holandskí občania.

Vlajky na holandských vládnych budovách budú v piatok spustené na pol žrde na pamiatku obetí. Okolo 2000 príbuzných a blízkych obetí letu MH17 sa v tento deň zúčastní na súkromnej spomienkovej bohoslužbe v obci Nieuwegein pri Utrechte. Na obrade sa zúčastní aj predseda holandskej vlády Rutte.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov