Vzácny vynález ohromil svet, nahradí päť hudobných nástrojov

Vzácny vynález ohromil svet, nahradí päť hudobných nástrojov
Foto: Artiphon

Skupina mladých amerických inovátorov predstavila unikátne zariadenie, ktoré v sebe spája päť hudobných nástrojov. Dômyselný prístroj, ktorý aj napriek malým rozmerom nahradí klavír, gitaru, bubny, kontrabas či husle, si bleskovou rýchlosťou podmanil svet internetu. Na crowdfundingovej stránke Kickstarter, ktorá pomáha rozbehnúť zaujímavé projekty, za necelých šesť hodín vyzbieral potrebnú sumu 75-tisíc dolárov a hoci do konca kampane zostáva ešte 37 dní, už teraz má na konte vyše šestnásťnásobok požadovanej sumy.

Päť v jednom

Vzácny vynález ohromil svet, nahradí päť hudobných nástrojov
Foto: Artiphon

Vynález, ktorý dostal názov Artiphon Instrument 1, je dielom pätice mladíkov z amerického Nashvillu. Tí svoj nápad na viacúčelové hudobné zariadenie predstavili ešte pred dvoma rokmi, dnes už dostáva finálne kontúry.

Nástroj v tvare obdĺžnika obsahuje senzorickú plochu, reproduktor a tlačidlo na prispôsobenie hlasitosti. Dokáže nahradiť gitarové aj husľové struny so sláčikom, zároveň sa na ňom dá bubnovať aj jemne stláčať klávesy. Artiphon je doplnený o aplikáciu, ktorá užívateľom umožňuje naladiť a prispôsobiť nástroj podľa vlastných požiadaviek.

„Naším cieľom bolo vytvoriť čo najjednoduchší hudobný nástroj vhodný pre všetky stupne zručnosti – od začiatočníkov až po skúsených hudobníkov. Nalaďte si ho na akúkoľvek durovú stupnicu, prispôsobte citlivosť alebo zabudnite na brnkanie a nechajte nástroj automaticky hrať noty, ktoré stlačíte,“ vysvetľujú inovátori.

https://www.youtube.com/watch?v=K_l8VWztGiU

Hudba pre všetkých

Vzácny vynález ohromil svet, nahradí päť hudobných nástrojov
Foto: Artiphon

Hudobný vynález je možné použiť aj ako MIDI ovládač, vďaka čomu sa dá kombinovať s tisíckami aplikácií pre iPhone, iPad, tablet alebo počítač. Prepojenie je pritom zabezpečené prostredníctvom USB či Lightning konektora.

Na dômyselnom vynáleze je možné nielen napodobniť zvuky hudobných nástrojov, ale aj vytvárať nové, ktoré sa následne dajú ľubovoľne prispôsobiť.

„Veríme, že hudbu dokáže komponovať každý človek a že mnohí po tom nesmierne túžia. Nemusíte byť profesionáli, aby ste s tým začali a vychutnali si každú notu, každý tón. Chceme ľudí inšpirovať, aby začlenili skladanie vlastnej hudby do každodennej rutiny,“ vysvetlili tvorcovia multifunkčného prístroja.

Cena zariadenia momentálne začína na 349 dolároch, prvé kusy sa k svojim majiteľom dostanú v januári budúceho roka. Medzičasom chcú tvorcovia pracovať na ďalších vylepšeniach,

„Artiphon je pevný, prenosný, samonapájací a jednoduchý. Pracujeme na ňom s láskou už štyri roky, ale toto je stále ešte len začiatok,“ dodal zakladateľ spoločnosti na výrob

Mike Butera.

www.kickstarter.com, www.padno.com, www.wired.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom