Vzdajte poctu kráľovnej, je ťažké predstaviť si svet bez nej, reagujú osobnosti na úmrtie Arethy Franklin

Aretha Franklin
Aretha Franklin. Foto: archívne, Cheryl Gerber/Invision/AP.

BRATISLAVA 16. augusta (WebNoviny.sk) – Vo veku 76 rokov zomrela americká soulová speváčka Aretha Franklin. Umelkyňa skonala vo štvrtok ráno vo svojom dome v Detroite v dôsledku pokročilej rakoviny pankreasu. Na úmrtie „Kráľovnej soulu“ už reagovalo množstvo osobností. Agentúra SITA prináša výber z ich reakcií.

„Je ťažké predstaviť si svet bez nej. Nielenže bola jedinečne brilantná speváčka, ale aj jej oddanosť občianskym právam mala nezmazateľný vplyv na svet,“ napísala na Twitteri speváčka, herečka a režisérka Barbra Streisand.

„Venujme chvíľku vzdaniu vďaky za krásny život Arethy Franklin, kráľovnej našich duší, ktorá nás všetkých inšpirovala po mnohé a mnohé roky. Bude nám chýbať, ale spomienka na jej veľkosť ako umelkyne a dobrého človeka s nami bude žiť naveky,“ uviedol na Twitteri hudobník Paul McCartney.

„Úmrtie Arethy Franklin je stratou pre každého, kto miluje naozajstnú hudbu: hudbu od srdca, duše a cirkvi. Jej hlas bol jedinečný, jej hra na klavír podcenená – bola jednou z mojich najobľúbenejších klaviristiek,“ napísal v príspevku na Instagrame spevák, klavirista a skladateľ Elton John.

„Aký život. Aký odkaz! Toľko lásky, rešpektu a vďačnosti. R.I.P Aretha Franklin,“ uviedla skladateľka a speváčka Carole King, ktorá pre Franklin napísala hit (You Make Me Feel Like) A Natural Woman.

„Sedím v modlitbe za úžasného zlatého ducha Arethy Franklin,“ napísala speváčka Diana Ross.

„Navždy bude Kráľovnou soulu a oveľa viac pre všetkých tých, ktorí ju poznali osobne a cez jej hudbu,“ povedal bývalý americký prezident Bill Clinton, na ktorého inaugurácii v roku 1993 Franklin zaspievala.

„Kráľovná soulu, Aretha Franklin, zomrela. Bola úžasnou ženou, s úžasným darom od Boha, jej hlasom,“ uviedol súčasný americký prezident Donald Trump.

„Najväčší hlas americkej populárnej hudby stíchol. Naša milovaná Aretha Franklin odišla. Pre mňa bola hudobným majákom, vedúcim a inšpirujúcim s každým tónom. Tak som ju milovala a stále ju milujem. Dovidenia, Kráľovná soulu,“ vyjadrila sa herečka a speváčka Bette Midler.

„Vzdajte poctu kráľovnej. Najúžasnejšia speváčka, ktorú som kedy poznal,“ napísal spevák John Legend.

„Aretha bola takou nekonečnou inšpiráciou pre mňa a mnohých ďalších, najväčšia kráľovná, ďakujeme ti za dar tvojho hlasu, hudby a neotrasiteľnej duše,“ napísala speváčka Christina Aguilera.

„Som absolútne zničený z Arethinej smrti. Bola naozaj jedinečná. Bola viac ako Kráľovná soulu. Bola národným pokladom, ktorý by mala nosiť v srdci každá generácia po celom svete. Okrem nášho profesionálneho vzťahu bola Aretha aj mojou priateľkou. Jej strata je veľmi intenzívna a moje srdce je plné bolesti,“ vyjadril sa hudobný producent Clive Davis.

„Mal som dostatočné šťastie na to, aby som videl Arethu presne jeden raz, a to bolo všetko. Vďaka ti za hudbu, budeme ju navždy počúvať,“ uviedol na Twitteri skladateľ, textár a herec Lin-Manuel Miranda.

„Bola si mojím idolom. Najväčšou speváčkou všetkých čias. Každý tón, ktorý si zaspievala bol čistý a autentický a prebodol naše srdcia radosťou a bolesťou a životom,“ uviedla speváčka a herečka Idina Menzel.

„Dnes sme stratili jednu z najväčších. Vždy sa na ňu bude spomínať a bude obdivovaná. Aretha Franklin, odpočívaj v pokoji. Milujeme ťa,“ napísal spevák Ricky Martin.

„Kráľovná soulu opustila túto zem, aby mohla sedieť na svojom tróne v nebi. Ako sme boli požehnaní, že sme mohli počuť to najlepšie, čo mohol Boh ponúknuť v jej hlase. REŠPEKT!“ vyjadril sa spevák, hudobník a herec Lenny Kravitz s odkazom na speváčkinu skladbu Respect.

„Toto ráno sme stratili ikonu, legendu, hlas, hudobníčku, aktivistku: jej duša bude ďalej žiť. Nech spíte v nebeskom pokoji pani Franklin,“ uviedol spevák Maxwell.

„Dnes ráno moja najstaršia priateľka na svete odišla domov, aby bola s naším Otcom. Bude mi veľmi chýbať, ale viem, že je v pokoji,“ napísal spevák, skladateľ a producent Smokey Robinson.

Informácie pochádzajú z webstránok people.com, ew.com, www.theguardian.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aretha Franklin