1. december: Svetový deň boja proti AIDS

HIV
Foto: Thinkstock

Od začiatku monitorovania HIV/AIDS na Slovensku v roku 1985 zaregistrovali 934 prípadov HIV

S cieľom zvýšiť informovanosť o HIV a AIDS ako aj o možnostiach prevencie si v prvý decembrový deň už po 29-krát pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Spoločným medzinárodným symbolom tohto dňa je červená stužka ako znak solidarity s ľuďmi žijúcimi s HIV alebo AIDS.

Slovenský Červený kríž (SČK) pri tejto príležitosti organizuje sviečkové pochody mladých ľudí vo viacerých slovenských mestách.

„Počet ľudí žijúcich s HIV/AIDS narastá napriek tomu, že možnosti prevencie existujú. Práve prevencia je základnou témou, na ktorú sa aktivity Mládeže SČK v tejto oblasti zameriavajú,“ uviedla vo vyhlásení Silvia Kostelná zo SČK.

Na Slovensku stále nízky počet infikovaných

Slovensko patrí k členským štátom Európskej únie s najnižším výskytom HIV infekcie, v poslednom desaťročí však počet prípadov stúpa. K 30. júnu tohto roku žilo na Slovensku 728 ľudí s HIV infekciou.

V posledných troch rokoch výskyt nových prípadov HIV infekcie predstavuje 80 až 90 nových prípadov ročne.

Tento rok, do 30 júna, diagnostikovali 36 prípadov HIV. Od začiatku monitorovania HIV/AIDS na Slovensku v roku 1985 zaregistrovali 934 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti u Slovákov alebo cudzincov s trvalým pobytom na Slovensku. U 103 osôb (90 mužov, 13 žien) prešla HIV infekcia do štádia AIDS, chorobe podľahlo 64 ľudí.

Najviac HIV infikovaných ľudí žije vo väčších mestách a najvyšší výskyt je dlhodobo v Bratislavskom kraji.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom