Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krvinky.jpg
Foto: Pixabay.com
14. 06. 2017 7:19 Zdravotníctvo od SITA

14. jún: Svetový deň darcov krvi

Nemocnice potrebujú krv od darcov najmä v lete, keď je zvýšený počet úrazov. Ministerstvo zdravotníctva spolu s Národnou transfúznou službou (NTS) a nemocnicami v rámci dnešného Svetového dňa darcov krvi upozorňujú na to, že darovanie krvi je veľkou pomocou a darcovia pomáhajú tam, kde to najviac treba.

„Krv je vzácna tekutina, jej úloha je nezastupiteľná, dokáže zachraňovať ľudské životy a nedá sa ničím nahradiť,“ povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý zároveň prevzal záštitu nad oslavami Svetového dňa darcov krvi.

Minister poďakoval všetkým, ktorí darujú krv a pomáhajú zdravotníkom zachraňovať životy pacientov. „Darcovia dávajú ten najväčší dar, svoju vlastnú krv, pričom za záchranu ľudského života neočakávajú odmenu. Tento čin uskutočňujú z čisto nezištných dôvodov, za čo im patrí poďakovanie a právom prináleží úcta,“ uzavrel Drucker.

Deň otvorených dverí na pracoviskách NTS

Národná transfúzna služba SR pripravila pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi Deň otvorených dverí.

Návštevníci môžu v stredu v čase od 7.00 do 17.00 h navštíviť odberové pracoviská v Bratislave na Kramároch a v Ružinove, v Banskej Bystrici, v Košiciach, v Nitre, v Martine, v Nových Zámkoch, v Poprade, v Prešove, v Trenčíne, v Trnave či v Žiline.

„Národná transfúzna služba sa aj v rámci Svetového dňa darcov krvi  snaží informovať a vzdelávať verejnosť o tom, že darcovstvo krvi významne pomáha pri záchrane životov,“ uviedla generálna riaditeľka NTS Renáta Dundová.

Pohľad z nemocníc

Ako upozornil vedúci programu transplantácií pečene vo Fakultnej nemocnici F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici František Hampl, orgánové transplantácie a špeciálne transplantácie pečene by bez darcovskej krvi nebolo možné vykonávať. „Pri transplantácii pečene dochádza k enormným stratám krvi a pacient by bez transfúzie a použitia krvných derivátov operáciu neprežil,“ pripomenul Hampl.

Lekári tiež upozorňujú na možnosť autotransfúzie – odberu krvi samotného pacienta pred zákrokom. Primár Oddelenia pediatrickej ortopédie a vedúci lekár Spondylochirurgického oddelenia FNsP Žilina Juraj Popluhár však upozorňuje, že množstvo predoperačne odobratej krvi často nestačí a krv sa berie aj z krvnej banky. „Neraz dieťa potrebovalo špeciálne upravený krvný derivát pre iné pridružené ochorenia,“ spomína Popluhár.

Prednosta Kliniky cievnej chirurgie NÚSCH, a.s. a primár Oddelenia cievnej chirurgie NÚSCH, a.s., Bratislava Ján Tomka dodal, že v NÚSCH je zároveň zverejnená výzva pre  rodinných príslušníkov a známych pacientov, ktorých čaká operácia, aby darovali krv. „Pomôcť tak môžu svojmu príbuznému alebo aj inému chorému pacientovi a môžu sa tak spolupodieľať na záchrane jeho života,“ povedal Tomka.

Odporúčané články

Prázdniny prinášajú viac detských úrazov, rizikom sú trampolíny či tobogany Pacientom s extrémnou obezitou môže pomôcť operácia

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

ŠK Slovan Bratislava v šlágri Fortuna ligy remizoval s MŠK Žilina, ale udržal sa na čele tabuľky NASA preveruje údajný prvý zločin vo vesmíre, astronautka sa prihlásila do bankového účtu manželky Aktualizované: Slovenská K4 získala bronz na svetovom šampionáte a vybojovala aj olympijské miestenku Foto: Na ostrove Malorka sa zrazila helikoptéra s lietadlom, zahynuli aj dve deti V Barcelone evakuovali jednu z najobľúbenejších pláží, našli podozrivé výbušné zariadenie Priemerný zamestnanec na Slovensku potreboval na zaplatenie daní odpracovať viac ako 228 dní

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X