15. august je Svetovým dňom neonatologických sestier

novorodenec, sestra, dieťa
Foto: GettyImages

Na Slovensku je 65 nemocníc, v ktorých každoročne príde na svet približne 57 tisíc novorodencov. Nakoľko na Slovensku sa deti rodia prevažne v nemocniciach, takmer každý jeden človek narodený na Slovensku prešiel starostlivosťou sestier pracujúcich na neonatologickom oddelení.

Práve im patrí 15. august, kedy sa po celom svete slávi Svetový deň neonatologických sestier. Informovala o tom predsedníčka občianskeho združenia Malíček Ľubica Kaiserová.

Nie každé dieťa sa však narodí  v termíne alebo úplne zdravé.

Každé jedenáste dieťa sa narodí predčasne

Nedonosené alebo predčasne narodené deti sú tie, ktoré prídu na svet pred ukončením 37. týždňa tehotenstva matky. Mnohé z nich nevážia ani jeden kilogram a sú menšie ako vrecko múky. V posledných rokoch sa predčasne narodí približne každé jedenáste dieťa.

Medzi rizikových novorodencov patria ale aj také bábätká, ktoré prišli na svet s vážnym zdravotným problémom. Všetky tieto novorodeniatka si vyžadujú oveľa väčšiu starostlivosť v tzv. perinatologických centrách. V nich strávia nie klasické štyri dni, ale často dlhé týždne či mesiace.

Perinatologických centier máme na Slovensku aktuálne šesť: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Martine, Banskej Bystrici a v Nových Zámkoch.

O predčasne narodených či rizikových novorodencov sa v nich intenzívne stará dovedna vyše 300 neonatologických sestier.

Práca sestry na takomto oddelení je krásna, ale aj veľmi náročná. Súčasné požiadavky kladené na sestry stúpajú spolu s rozvojom neonatológie a perinatológie. Rastú zároveň aj požiadavky klinickej praxe na starostlivosť poskytovanú novorodencom ako zdravým, tak i chorým a nezrelým,” zhodnotila Kaiserová.

O prácu sestier v pericentrách je malý záujem

Podiel nezrelých a extrémne nezrelých novorodencov z roka na rok stúpa. Úspešnosť predpôrodnej starostlivosti u rizikových rodičiek, zvyšujúci sa vek rodičiek či znižovanie hranice prežívania prinášajú do neonatológie novorodencov kladúcich vyššie nároky na poskytovanú starostlivosť.

novorodenec, inkubátor
Foto: GettyImages

Rovnako stúpajú i požiadavky verejnosti na zlepšenie starostlivosti o novorodencov na úseku fyziologických novorodencov.

Starostlivosť sestier o novorodencov sa tak významne podieľa na znižovaní rizika komplikácií a dlhodobých následkov, vrátane závažného hendikepu v neskoršom období či v dospelosti. V konečnom dôsledku tak ich ošetrovateľská starostlivosť nemá len medicínsky, ale celkovo socio-ekonomický dopad,” objasnila Kaiserová.

O prácu neonatologickej sestry v perinatologických centrách ale nie je veľký záujem.

Postupne viaceré z našich skúsených kolegýň odchádzajú do dôchodku. Nájsť za ne novú posilu je veľmi náročné. Mladé vzdelané sestry radšej siahnu po voľných miestach na pracoviskách, s ktorými mali možnosť zoznámiť sa už počas štúdia, alebo v nemocniciach ani nezostávajú,“ skonštatovala Kaiserová.

Lákadlom nie je ani platové ohodnotenie, nakoľko plat zdravotnej sestry vo všeobecnosti patrí medzi tie nižšie v slovenskej ekonomike. Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR zarobila v roku 2018 zdravotná sestra na Slovensku 711 eur v čistom. To je približne 80 % z priemernej čistej mzdy v hospodárstve SR.

OZ Malíček
OZ Malíček poďakuje sestrám perinatologických centier krištáľovým anjelom

Rodiny darujú sestrám anjelov

Občianske združenie Malíček, ktoré sa venuje predčasne narodeným deťom a ich rodinám, sa rozhodlo dnes poďakovať všetkým neonatologickým sestrám za ich profesionalitu, ale i láskavosť.

Pre sestry z perinatologických centier zároveň pripravilo krištáľových anjelikov s poďakovaním. Pretože práve sestry v „pericentrách“ sú počas prvých hodín, dní, týždňov a často aj mesiacov strážnymi anjelmi nielen pre dieťatko, ale aj samotných rodičov predčasne narodených či rizikových novorodencov.

Sestrám z každého zo šiestich perinatologických centier odovzdajú krištáľových anjelikov osobne práve rodiny predčasne narodených detí 15. augusta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubica Kaiserová
Firmy a inštitúcie OZ Malíček