Aby bola nemocnica bezpečná, musí mať výkony

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dvorovy_vladimir.jpg
Vladimír Dvorový | Foto: Svet zdravia

Minimálne 500 pôrodov ročne, 200 operácií kolenného kĺbu či najmenej 40 operácií karcinómu prsníka. Toľko minimálnych výkonov v jednotlivých špecializáciách by mala počas roka vykonať nemocnica, aby bola zdravotná starostlivosť bezpečná. Upozornila na to sieť nemocníc Svet zdravia.

Podľa siete čím väčší počet výkonov sa totiž na danom pracovisku nemocnice robí, tým je riziko komplikácií nižšie a bezpečnosť pacienta stúpa.

Svoje nemocnice už preto začala na základe týchto indikátorov stratifikovať.

Treba stratifikovať celú sieť

Svet zdravia apeluje na dokončenie stratifikácie nemocničnej siete na Slovensku.

„Predstavme si, že pôrodnica má 350 pôrodov ročne a navyše značnú časť tvoria cisárske rezy. Do nemocnice príde mamička v pokročilej fáze prebiehajúceho pôrodu, avšak nastanú komplikácie, ktoré môžu vážne ohroziť dieťa, prípadne matku. Pre malý počet pôrodov a veľký podiel cisárskych rezov sa s takou situáciou pôrodník v tejto nemocnici za posledné roky nestretol,“ priblížil generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový.

Zároveň sa pýta, aká je pravdepodobnosť, že situáciu pôrodník zvládne, keď jeho skúsenosť s podobnými stavmi je malá alebo žiadna. Podľa neho na to, aby pôrodník zvládol kritické situácie a nespanikáril, musí sa s nimi stretávať v pravidelných intervaloch.

Pacientov sa zbavovať nechcú

Sieť začala na základe objemových indikátorov najnáročnejšie výkony centralizovať a svoje nemocnice stratifikovať. Napríklad z novootvorenej nemocnice v Michalovciach sa má stať nadregionálne centrum pre akútnu medicínu. Tam chce Svet zdravia presúvať najnáročnejšie chirurgické zákroky, akým je kolorektálny karcinóm či onkogynekologické zákroky.

„My sa nechceme zbavovať ťažkých pacientov. Toto nie je o zbavovaní sa ťažkých pacientov. Práve preto sme urobili nemocnicu novej generácie v Michalovciach, práve preto robíme Bratislavu a práve preto chceme profilovať niektoré iné nemocnice na špičkovejšie nemocnice. Naším cieľom je dobre sa postarať o našich pacientov, nie sa ich zbaviť,“ ubezpečil Dvorový.

Svidnícku pôrodnicu chcú zachovať, záleží to však na počte pôrodov

Práve nízky počet výkonov vo svidníckej nemocnici bol jedným z dôvodov, prečo sa sieť nedávno rozhodla ukončiť činnosť pôrodníckeho oddelenia vo Svidníku.

S ministerstvom zdravotníctva a s vedením kraja sa nakoniec sieť dohodla na predĺžení prevádzky o jeden rok s tým, že pôrodnica musí dosiahnuť spomínanú minimálnu hranicu 500 pôrodov ročne.

„Máme záujem, aby tam tá pôrodnica bola. Počet pôrodov 500 je reálny, ktorý sa tam dá dosiahnuť. Ale reálny počet pôrodov súvisí nielen s našou pripravenosťou pôrodnice, ale aj s tým, ako sa k tomu bude stavať región. Či gynekológovia, ktorí tam sú, budú chcieť participovať, alebo ich (rodičky, pozn. red.) budú posielať inde,“ konštatoval Dvorový.

Geografická dostupnosť nestačí

Rezort zdravotníctva ako hlavný regulátor vytvoril mapu urgentných príjmov, pričom vychádzal z objemových dát o minimálnych počtoch, pri ktorých má zmysel urgentné pracovisko zriadiť.

Tému je ale potrebné podľa Sveta zdravia rozšíriť v záujme bezpečnosti pacienta aj o ďalšie odbornosti, respektíve medicínske oblasti.

Medicínsky riaditeľ ProCare a Svet zdravia Róbert Hill upozornil, že pri rozložení poskytovateľov zdravotnej starostlivosti sa nemožno opierať len o jediný ukazovateľ, akým je geografická dostupnosť.

„Naopak, do úvahy treba zobrať mnoho ďalších faktorov, medzi ktorými je bezpečnosť pacienta oveľa dôležitejšia. Je úzko spojená aj so spomínanými objemovými indikátormi. Samozrejme, nemožno zabúdať ani na ukazovatele, ktoré hovoria o výsledku liečby, ale tam sa diskusia na Slovensku ani nepriblížila,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Svet zdravia