Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky_hrst.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
1. 06. 2017 13:08 Farmácia od SITA

ADL: Emergentný systém výrazne predražil distribúciu liekov

V praxi totiž negeneruje náklady len počas samotných dodávok liekov, ale aj jeho udržiavanie v celoročnej non-stop prevádzke vytvára vysoké fixné náklady, ktoré musia distribútori znášať spolu s výrobcami.

Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) vypracovala v uplynulých týždňoch podrobnú analýzu dopadov zavedenia emergetného systému (ES) do praxe.

Ako informoval prezident ADL Koloman Gachall, z analýzy vyplynulo, že nový systém výrazne predražil distribúciu liekov najmä z pohľadu takzvaných mimoriadnych víkendových dovozov. Tie vyplynuli z povinnosti dodať liek do 48 hodín od nahlásenia objednávky v rámci ES.

Vyjadrenie MZ SR, že ide len o správne nastavenie logistiky na strane distribútorov, považuje ADL za irelevantnú snahu o zjednodušovanie vzniknutého problému, ktorá nekopíruje realitu.

„Na základe výsledkov analýz ADL je jasné, že emergentný systém, najmä s ohľadom na zabezpečenie jeho funkčnosti počas víkendov, generuje neprimerané náklady, ktoré neprinášajú očakávanú protihodnotu,“ upozornil Gachall.

Nákladysú za každých okolností

Ako vysvetlil prezident asociácie, emergentný systém v praxi totiž negeneruje náklady len počas samotných dodávok liekov, ale aj jeho udržiavanie v celoročnej non-stop prevádzke vytvára vysoké fixné náklady, ktoré musia distribútori znášať spolu s výrobcami.

„Zjednodušene povedané, náklady vznikajú aj v prípade, ak by cez ES neodišlo jediné balenie lieku,“ poznamenal.

Distribučným spoločnostiam sa spolu so zavedením ES neúmerne zvýšili najmä náklady na personálne zabezpečenie dodávok.

„V praxi to znamená, že musia mať v pohotovosti šoférov, skladníkov, service manažérov a ďalších ľudí v distribúcii, non-stop 365 dní v roku, čo predstavuje zvýšené mzdové náklady spojené s prácou počas víkendov a sviatkov,“ spresnil prezident ADL.

Víkendový režim sa preto podľa šéfa asociácie z pohľadu distribučných spoločností ukazuje ako drahé a neefektívne riešenie.

Z dát poskytnutých jednotlivými členmi asociácie vyplynulo, že len približne 0,5 ‰ (promile) liekov z celkového objemu objednávok bolo v sledovanom období, od 1.apríla 2017, riešených v rámci špeciálneho, emergentného systému.

Odporúčané články

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb chce kúpiť liečivá pre krv a krvotvorné orgány Všeobecná zdravotná poisťovňa chce kúpiť stovky balení lieku proti hepatitíde typu C

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Platy popredných manažérov v USA narástli za štyridsať rokov o vyše tisíc percent Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Tvrdý brexit môže viesť k nedostatku potravín, palív a liekov, hovorí prognóza britskej vlády Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Aktualizované: Pri bombovom útoku Islamského štátu na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí Kimi Räikkönen si po šestnásťdňovom „záťahu“ uprostred sezóny nič nepamätal, priznáva v knihe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X