Afrika hlási už cez dva milióny infikovaných a lekári sa obávajú, že vakcíny sa im neujdú

APTOPIX Virus Outbreak Africa Second Surge
Koronavírus zabil na africkom kontinente už viac ako 48-tisíc ľudí. Foto: SITA/AP

Africký kontinent prekročil hranicu dvoch miliónov potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Vo štvrtok o tom informovalo africké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), podľa ktorého tiež kontinent s 54 krajinami registruje aj viac ako 48-tisíc úmrtí na ochorenie COVID-19.

Odborníci zároveň kontinent s 1,3 miliardami obyvateľov varujú pred „únavou z preventívnych opatrení“, keďže krajiny uvoľňujú reštrikcie v snahe pomôcť trpiacim ekonomikám a zvyšuje sa aj mobilita ľudí. Riaditeľ afrického CDC tento týždeň otvorene vyjadril obavy z toho, že ľudia menej nosia rúška a označil to za nebezpečné. „Nevieme, ako vysoko sa dostane druhý vrchol,“ povedal v pondelok John Nkengasong.

Viac o téme: Koronavírus

Viaceré africké krajiny už zaznamenali šesťciferné počty potvrdených prípadov, Juhoafrická republika registruje viac ako 750-tisíc nakazených, Maroko viac ako 300-tisíc, Egypt viac ako 110-tisíc a Etiópia viac ako 100-tisíc. Najnovšie vyvoláva obavy nárast prípadov v Keni, kde len za sobotu nákaze podľahli najmenej štyria lekári.

Na africkom kontinente od začiatku pandémie urobili takmer 20 miliónov testov, no ich nedostatok znamená, že skutočné počty nakazených nie sú známe.

Zatiaľ čo svet pociťuje nádej v súvislosti s najnovšími informáciami o vakcínach, africkí zdravotnícki predstavitelia sa obávajú, že kontinent bude ďalej trpieť, zatiaľ čo bohatšie krajiny vykúpia zásoby.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom