Ak zapnete klimatizáciu, radšej otvorte okno. Koronavírus sa šíri aj vzduchom, varujú vedci

Klimatizácia
Ilustračná snímka. Zdroj: ZSE

Pri používaní klimatizácie, ktorá v miestnostiach cirkuluje ten istý vzduch, treba mať otvorené okno. Upozornili na to experti z britskej Royal Academy of Engineering, podľa ktorých používanie tohto typu klimatizačného zariadenia môže zvýšiť riziko šírenia nového koronavírusu.

Koronavírus sa šíri aj vzduchom

Vychádzali pritom zo zistenia vedcov, že koronavírus sa môže šíriť nielen kvapôčkovou nákazou, ale aj vzduchom. Cirkulácia rovnakého vzduchu preto vystavuje všetkých v miestnosti väčšiemu ohrozeniu. V uzavretých priestoroch je preto lepšie zabezpečiť prúdenie čerstvého vzduchu otvorením okien.

„Ak máte takúto klimatizáciu, odporúčame otvoriť okná a obetovať vašu túžbu po chladnejšom prostredí. Ak okno otvoriť nemôžete, nemali by ste tú miestnosť používať, ak je v nej viac než jedna osoba,“ vyhlásil profesor Shaun Fitzgerald z Royal Academy of Engineering pre denník The Telegraph.

Otváranie okien počas používania klimatizácie je síce podľa Fitzgeralda „proti zdravému rozumu“, no môže znížiť riziko prenosu nákazy.

Rizikom sú najmä bary a reštaurácie

K záveru, že klimatizácia by mohla prispievať k šíreniu koronavírusu, dospeli vedci už v apríli, keď skúmali prípad jeho rozšírenia medzi hosťami klimatizovanej reštaurácie v čínskom meste Gunag-žou. Desiati hostia sedeli pri troch rozličných stoloch, pričom len jeden z nich vykazoval známky ochorenia COVID-19. Do dvoch týždňov ochoreli všetci.

Experti preto varujú, že práve klimatizované bary, reštaurácie či kluby predstavujú najväčšie riziko pri šírení nákazy a ľudia by sa im mali radšej vyhnúť. Riziko by však mohli predstavovať všetky klimatizované zariadenia vrátane nákupných centier, vlakov či autobusov.

Obavy sa začali šíriť potom, čo skupina asi 200 vedcov varovala Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), že COVID-19 sa prenáša aj vzduchom. Vo svetle týchto zistení preto vyzvali na prijatie ešte prísnejších opatrení.

Súčasné odporúčania WHO totiž vychádzajú z faktu, že koronavírus sa šíri len kvapôčkovou nákazou, takže najlepšou obranou je odstup, rúška a umývanie rúk.

Minulý týždeň WHO uznala, že koronavírus „sa môže šíriť aj vzduchom“, na prijatie nových, prísnejších opatrení však vyžaduje viac vedeckých dôkazov tejto teórie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia