Aká je šanca na dovolenku v Chorvátsku? Vedci zistili, či letné teploty zničia koronavírus

Chorvátsko
Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Darko Bandic)

Koronavírus je citlivý na teplo, tvrdia čínski experti, ktorí zistili, že po 30 minútach hynie pri teplote 56 stupňov Celzia. Podľa infektológa Wang Guiqianga z Pekinskej univerzity to znamená, že ani horúce počasie vírus nezastaví, pretože letné teploty nedosahujú takúto teplotnú hranicu, uvádza Bloomberg.com.

Chorváti začali opatrne uvoľňovať opatrenia

S myšlienkou na leto sa spája aj slnenie a pobyt na pláži. Obdobie dovoleniek je pre väčšinu ľudí príležitosťou na cestovanie. V prípade Slovákov najmä za morom do Chorvátska.

Obľúbená dovolenková destinácia uvádza viac ako 2-tisíc potvrdených prípadov ochorenia a 59 úmrtí na Covid-19. Počet vyliečených je vyšší ako polovica evidovaných nákaz – infekciu prekonalo 1 166 ľudí. Počet vykonaných testov v krajine však za Slovenskom zaostáva. Chorváti do pondelka otestovali len necelých 33-tisíc osôb, kým Slováci už viac ako 75-tisíc.

V pondelok prímorská destinácia začala uvoľňovať preventívne opatrenia. Podľa informácií na stránke amerického veľvyslanectva v Chorvátsku sú však hranice krajiny pre cudzincov aj naďalej zatvorené.

Bary a kaviarne sú ešte zatvorené

V pondelok chorvátska vláda povolila otváranie niektorých obchodov a služieb mimo nákupných centier. Otvorili sa aj múzeá, galérie alebo knižnice, ale turistické kancelárie ostávajú zatvorené.

Na verejnosti sa nemôže zhromažďovať viac ako päť osôb a ani reštaurácie, bary a kaviarne ešte nedostali zelenú. Zatvorené brány majú aj školy a univerzity. V Chorvátsku je od 20. apríla obmedzený aj voľný pohyb osôb medzi okresmi.

Začína však opäť fungovať verejná doprava v mestách a predmestiach a od 27. apríla premávajú aj trajekty. Celoštátna verejná doprava vrátane vnútorných leteckých spojení by mala byť obnovená 11. mája.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom